Co se u nás děje

Aktuálně se u nás děje

 • Převzali jsme šek s rekordní částkou

  15. 2. 2018

  Jak už jsme psali, předvánoční aukce deseti unikátních lahví Pilsner Urquell vynesla skvělou částku 1 683 145 korun.

  Před několika dny předal šek symbolicky v Žižkovském divadle Járy Cimrmana Zdeňku Svěrákovi marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje Grant McKenzie. 
  „Pilsner Urquell touto cestou nejen pomáhá, ale i spojuje lidi v těžké životní situaci, s těmi, kteří mají touhu i možnost přispět a zapojit se do prospěšného projektu. Ten jsme uspořádali už pošesté a každým rokem se symbolem této pomoci stává nádherný umělecký předmět inspirovaný plzeňským ležákem. Velmi mě těší, že projekt je rok od roku úspěšnější a částky rekordní. Nejdražší lahev byla v prosinci vydražena za 250 tisíc korun, což je nejdražší litr plzeňského ležáku na světě. Jsem rád, že tu zároveň mohu osobně poděkovat Centru Paraple i Zdeňku Svěrákovi za práci, které se věnují a těším se na letošní ročník aukce,“ řekl Grant McKenzie.

  Výtěžek aukce designových pivních lahví využije Centrum Paraple na nákup terapeutických a sportovních pomůcek, jako je nový motomed, speciální kolo pro vozíčkáře handbike, lyže monoski nebo vozík na tanec. Část získaných finančních prostředků použije na mzdy osobních asistentů, kteří se v Centru Paraple střídají v nepřetržité 24 hodinové službě. Pomáhají klientům v průběhu jejich sociálně-rehabilitačního pobytu při běžných denních činnostech, jako je osobní hygiena nebo oblékání a doprovázejí je při všech aktivitách.

  Tiskovou zprávu naleznete zde.

  Více informací
 • Další zajímavý "Host"

  1. 2. 2018

  Ivona Březinová bude dalším milým hostem u nás Pod Parapletem.
  Je spisovatelkou, která začínala publikováním odborných článků v časopisech a sbornících. Nyní píše pro děti všech věkových kategorií. Při psaní jí nejsou cizí ani témata jinakosti a handicapu.
  Za své publikace získala mnoho ocenění, dvakrát byla nominována na cenu Magnesia Litera.
  V Parapleti se s Ivonou budete moci setkat 19. 2. 2018 od 18 hodin. Bude s námi sdílet svůj životní příběh, přečte nám úryvek z nové knihy www.bez-bot.cz a zodpoví naše otázky.

  Více informací
 • Humans of Paraple - Milan

  1. 2. 2018

  Úraz se mi stal v Itálii. Bylo to na sjezdovém kole, takovém, co se na něm pěkně nadřeš, když chceš normálně jezdit. Ještě ho mám, občas se na něj jdu podívat, nebo na něm někdy jezdí asistentka, když vyrazíme ven, to jí pak do kopce předjedu i na svým električáku.  
  Nepustil jsem řídítka, potom záklon a bylo to. Byl jsem při vědomí, než mě naložili do vrtulníku, potom do mě něco pustili. Šel jsem přímo na sál, operace, deset dní na ARU, potom mě převezli.

  Převoz zajišťovala nějaká německá společnost. Zpráva byla v italštině, nerozuměli jí. V letadle jsem se dusil, měl jsem tracheostomii a oni nevěděli co se mnou. Naštěstí tam byla máma a nějak jim to rukama nohama vysvětlila. Byla to společnost od pojišťovny a teď to chtějí ještě zaplatit, protože jsem se pojišťoval v neděli a v pondělí byl svátek a oni, jakože nedorazila platba, že nebyla připsána na účet. Zatím to řeší právníci.
  S tím dušením se mi to potom stalo ještě na ARU na Vinohradech. Odpojili mě od dejchačáku a nechali jen balónek a potom mě museli nahazovat. Byl jsem dvě minuty mrtvej (nebilo mi srdce), ale žádnej tunel jsem neviděl. A naštěstí to nezasáhlo hlavu.

  Ty pravý začátky se odehrály v ETOILE, tam mě šoupli na čekačku před spinálkou. To bylo to nejhorší, co jsem zažil. Nemohl jsem mluvit, měl jsem tracheostomii. A tak jsem na sebe mohl upozornit jen mlaskáním, což se sestrám nelíbilo, prej na to nejsou zvyklý, že by na ně někdo mlaskal … Návštěvy od tří do sedmi, u postele maximálně dva lidi… Když mě potom převezli na spinálku, tak jsem si myslel, že jsem v nebi, potom už to bylo jen lepší.

  První vozejk, co jsem dostal, byl Servomatic v Kladrubech, měl takový ty elektrický kola. Mohl jsem makat rukama a zároveň jsem byl svobodnější v pohybu. Je to něco mezi električákem a mechaničákem, který bych nezvládnul. Z Kladrub jsem potom šel rovnou do Paraplete, kde se mi líbí osobní přístup, nikdo si na nic nehraje a mažou se hranice mezi klientem a personálem.

  Když se rozhodovalo o bydlení a já šel do startovacího bydlení, tak v tu dobu jsem moc nerozhodoval o ničem, rozhodovala mamka. Já jsem po úrazu úplně vypnul, nechal jsem to plynout. Možná, že kdyby mě šoupli do ústavu, tak bych v tu dobu ani neprotestoval.
  Mamka to pochopila a řešila sociální situaci za mě. Já jsem se soustředil na sebe, na svou přítomnost. Necítil jsem žádnou lítost. Přijal jsem to, přišlo mi to jako logické vyústění mého životního stylu. Stihl jsem se vyřádit a dobře se usadil.

  Mamka nevyřídila je startovací bydlení, ale i byt na Hornomlýnské, kde teď bydlím. Původně mě chtěli poslat na Čerňák, tam jsem ale nechtěl. Hornomlýnská byla nakonec taková osudová. Je to krásné místo, u největšího a hlavně bezbariérového lesa v Praze, s dobrou dostupností pro rodinu, přátelé i asistentku.
  A hlavně jsem tam potkal svou partnerku, která bydlí na stejném patře jako já, tři byty ode mě. Spíme u mě, vaříme u ní. Je to ženská, kterou potřebuji - chytrá, vtipná, chce jít dopředu a nebojí se toho. Chceme dítě. Hodně mě zvedla. Předtím jsem žil s rodiči. Teď je to úplně jiný život, pomohla mi s návratem do normálního života a cítit se důstojně. Motivuje mě a nechává žít. Musel jsem se přerazit, abych našel nejlepší ženu.

  Více informací
 • Nabitý rok 2018

  1. 2. 2018

  V Centru Paraple podporujeme lidi s poškozením míchy a jejich blízké. Pomáháme jim v období krátce po úrazu, ale i kdykoliv v průběhu dalšího života.  
  Prostřednictvím našich služeb chceme s klienty společně otevírat možnosti pro změny a nacházet cesty k naplněnému životu.
  A které služby a aktivity jsme na rok 2018 připravili?

  Sociální rehabilitace – pobytová služba

  Klíčovou službu Centra Paraple postupně doplňujeme o další zajímavé vstupy - workshopy a semináře. Klienti tak mohou získat potřebné informace z oblasti výživy, péče o zdraví, práce s bolestí, údržby vozíku a kompenzačních pomůcek a dalších.
  Pobyty jsou organizovány turnusově. Klienti tedy přijíždí najednou a po třech týdnech službu zase společně opouštějí. To nám umožňuje lépe plánovat program a pružně reagovat na potřeby klientů. Každý turnus je tak trochu jiný.
  Společně strávený čas nabízí příležitost k formálnímu i neformálnímu sdílení, „nováčci“ jsou přirozeně vtaženi do dění a v partě se plánuje i řada společných aktivit na večery a víkendy, často za doprovodu našich dobrovolníků.
  Klienti mohou využít pobytovou službu opakovaně, třeba i vícekrát v jednom roce. Rozhodující je vždy zhodnocení nepříznivé sociální situace a možnosti služby na situaci reagovat a poskytnout potřebnou podporu.
  V roce 2018 zrealizujeme 15 třítýdenních turnusů sociálně-rehabilitačních pobytů s kapacitou 20 míst na jednom.

  Tematické programy zaměřené na pohybové aktivity

  V rámci těchto pobytů si s námi klienti mohou vyzkoušet rozličné pohybové aktivity v různých koutech republiky.
  Vyrážejí na ně s podporou zkušeného a spolehlivého týmu Centra Paraple, externích specialistů a dobrovolníků.
  Zajišťujeme jim kompletní asistenci na pobytu i při sportování, pomáháme s výběrem vhodných pomůcek, které můžeme i zapůjčit či jejich zapůjčení zprostředkovat. Také je nasměrujeme, kde a jak sportovat dál.
  Pro tento rok jsme připravili:

  LYŽOVÁNÍ

  • pobyt v Jizerských horách pro začátečníky a mírně pokročilé
  • seznámení se základy sjezdového a běžeckého lyžování
  • lyžování na monoski, biski, dualski, kartski a sledge, dle individuálních možností každého účastníka

  nl_lyze.jpg

  TÝDEN POHYBOVÝCH AKTIVIT

  • seznámení a praktické vyzkoušení velkého množství sportů
  • plavání, lukostřelba, střelba ze zbraně, potápění, tenis, stolní tenis, atletika, orientační běh, jízda na handbiku, florbal, rugby, jízda na čtyřkolkách, boccia a další
  • probíhá ve spolupráci se sportovními kluby

  nl_vseob.jpg

  SPLOUVÁNÍ VLTAVY

  • sjíždění řeky na nafukovacích kánoích se speciálně upravenými sedačkami pro začátečníky i pokročilé s vodáckým instruktorem
  • spaní ve stanech a spacácích na různých tábořištích

  nl_voda.jpg

  POBYT V PŘÍRODĚ

  • seznámení se základy outdoorových aktivit a k tomu potřebným vybavením
  • kanoe, kajaky, katamarány, cyklistika, handbike, jízda na čtyřkolkách

  nl_lipno.jpg

  CYKLISTIKA

  • jízda na handbiku v nenáročném terénu po krásných koutech Novohradských hor či v Polabí
  • pro začátečníky a mírně pokročilé, účastníci jsou rozděleni do skupin dle výkonnosti

  nl_cyklo.jpg

  Spolupracujeme také na pořádání KURZU JÍZDY NA ČTYŘKOLCE, kdy se účastníci pod vedením instruktorů Motoklubu vozíčkářů seznámí s bezpečnostními pravidly, s různými typy čtyřkolek a jejich základní údržbou, jízdou a základy sebeobsluhy v terénu.

  nl_4kolky.jpg

  Dále se podílíme i na pořádání KURZU POTÁPĚNÍ. Účastníci si na něm osvojí základy techniky potápění a zásady bezpečného ponoru.
  Nácvik probíhá v bazénu a celý kurz je zakončen ponorem ve volné přírodě.
  Na kurzu spolupracujeme se Sportovním klubem vozíčkářů a celý výcvik probíhá pod vedením profesionálních potapěčů z organizace RESTART.

  potapeni.jpg

  Máma, táta na vozíku

  Obnovili jsme dlouholetou tradici víkendového programu Máma, táta na vozíku, na kterém se zaměříme na otázky plánování rodičovství, partnerství a výchovy dětí, přineseme praktické rady z oblasti pomůcek a vychytávek při péči o děti, ale i pohled na rodinu jako systém. Nabídneme také důvěrný prostor pro sdílení ženských a mužských témat.

  nl_mtnv.jpg

  Výtvarné víkendy

  Pro letošek máme v plánu dva víkendové workshopy zaměřené na rozvoj výtvarných dovedností.
  S podporou našich ergoterapeutek, externích lektorů a asistentů tak může zažít radost z tvoření každý.

  nl_vv.jpg

  Odborné sociální poradenství

  V průběhu celého roku poskytujeme lidem po poškození míchy a jejich rodinám a blízkým také informační servis.
  Dle charakteru zakázky poskytuje službu daný odborník - sociální pracovník, psycholog, ergoterapeut, fyzioterapeut, pohybový terapeut, zdravotník.

  Ambulantní fyzioterapie

  Na základě lékařského poukazu mohou klienti využít i službu ambulantní fyzioterapie. Probíhá následujícími formami:

  • rehabilitace s fyzioterapeutem
  • mechanoterapie (vertikalizace, motomed, pneuven)
  • elektroléčba, vířivka

  Dle kapacitních možností nabízíme obvykle celkem 10 návštěv, rozložených do 1 – 2 návštěv týdně.

  nl_amb_fyzio.jpg

  Cvičení s terapeutem

  Klientům, kteří mají zájem cvičit a nevyužívají naši pobytovou službu, nabízí Centrum Paraple v podvečerních hodinách individuální cvičení s terapeutem.
  Služba není hrazena ze zdravotního pojištění, klient si jí platí sám.

  nl_cviceni_s_terapeutem.jpg

  Posilovna

  Zlepšit svou fyzickou kondici mohou klienti v moderní posilovně vybavené speciálně navrženými posilovacími stroji, které umožňují posilovat bez nutnosti přesedání a jsou vhodné i pro klienty s vyšší lézí.  
  Cvičení probíhá pod vedením pohybového terapeuta a podle sestaveného individuálního plánu.
  V posilovně lze využít:

  • motomed
  • 4 speciální posilovací stroje
  • veslovací, lyžařský, kanoistický, cyklistický trenažér
  • kladku, žebřiny, boxovací pytel, míče, žíněnku
  • handbikový trenažér

  nl_posilovna.jpg

  Projekt Pod Parapletem

  Cílem projektu je vytvořit z Centra Paraple místo kulturního a společenského dění. Chceme propojit lidi na vozíku a komunitu v okolí prostřednictvím zajímavých volnočasových aktivit.
  Připravujeme akce pro děti i dospělé - např. setkání se zajímavými hosty, filmové večery, koncerty a divadelní představení, výtvarné, muzikoterapeutické a pohybové workshopy, cvičení pro veřejnost a další. Průměrně jde o 6 - 10 aktivit měsíčně.

  nl_host.jpg

  V Centru Paraple mohou klienti využívat i celou škálu doplňkových služeb. Nadále provozujeme půjčovnu kompenzačních a sportovních pomůcek a provádíme servis vozíků a pomůcek. V odpoledních hodinách opět nabízíme i masáže.

  Všechny aktivity pro klienty, případně veřejnost, chystá zkušený, odborný a přátelský tým.
  Buďte s námi i v roce 2018, těšíme se na vás.

   

   

   

  Více informací
 • Zúčastněte se semináře Chirurgická rekonstrukce tetraplegické ruky

  31. 1. 2018

  Celý název akce: Chirurgická rekonstrukce tetraplegické ruky a její význam pro kvalitu života
  Kdy: 9. 3. 2018
  Kde: Centrum Paraple, o.p.s , Ovčárská 471/1b, 108 00  Praha 10
  Setkání je určeno pro:
  Fyzioterapeuty, ergoterapeuty,klienty po šlachovém transferu a klienty,kteří chtějí získat bližší informace nebo jsou ve fázi zvažování výkonu.
  Cena: zdarma

   Přihlášení na seminář zde

  Do položky VzkazPřihlašovacím formuláři připište, prosím, i vaše požadavky na ubytování a stravu:

  • ubytování se snídaní (8. 3. a/nebo 9. 3.)  420 Kč
  • večeře (8. 3. a/nebo 9. 3.)                           90 Kč
  • oběd (9. 3.)                                                    95 Kč

  Program:
  10:00-12:00
  Přednášky na téma
  (doporučeno pro terapeuty): Chirurgická rekonstrukce tetraplegické ruky
  Přednášející
  : doc. MUDr. Igor Čižmář, Ph.D. – IC Klinika Brno, Zdeňka Faltýnková – Česká asociace paraplegiků, Zuzana Gregorová - Centrum Paraple

  13:00- 15:00
  Kazuistické workshopy
  (doporučeno pro tetraplegiky zvažující výkon, jejich blízké a terapeuty):

  • Příklady pro obnovu funkce natažení lokte, funkce zápěstí a prstů pro obnovu úchopu po rekonstrukci
  • Vliv chirurgické rekonstrukce tetraplegické ruky na kvalitu života tetraplegika
  • Diskuze s tetraplegiky po operačním výkonu

  od 15:00
  Individuální konzultace
  (určeno pro tetraplegiky zvažující výkon a jejich blízké; možnost účasti terapeuta).

  Kontaktní osoba:
  Zuzana Gregorová, gregorova@paraple.cz

  Více informací
 • Běžecká sezóna začíná!

  29. 1. 2018

  V sobotu 3. března se poběží už 32. ročník tradičního silničního závodu Palestra Kbelská desítka.
  Registrace můžete nakupovat na webových stránkách https://www.sportt.cz/register/610.
  Do 26. února stojí 400 Kč a při jejich nákupu můžete navíc částkou 130 Kč podpořit Centrum Paraple.
  Těšíme se na vás na místě v našem stánku. Bereme s sebou vozíky i speciálně upravené kolo – handbike. Přijďte si je vyzkoušet.
  Vše o závodu na http://www.palestrakbelska10.cz/propozice/.
  Leták k akci naleznete zde.

  Více informací

Kalendář 2017

 • Taneční workshop s Janem Onderem

  19. 10. 2017

  Co?
  Taneční workshop

  Kdy?
  19. 10. 2017, 19 - 20:30 hod.

  Kde?
  Centrum Paraple, o.p.s.
  Ovčárská 471/1b
  108 00 Praha 10

  Pro koho?
  Pro všechny. Registrovat se mohou pouze páry.

  Další

  Více informací
 • Malešický mat

  21. 10. 2017

  Co?
  Otevřený šachový turnaj

  Kdy?
  21. 10. 2017, od 10 do 19 hod.

  Kde?
  Centrum Paraple, o.p.s.
  Ovčárská 471/1b
  108 00 Praha 10

  Pro koho?
  Pro všechny.

  Další

  Více informací
 • Host - Jiří Čeloud

  23. 10. 2017

  Co?
  setkání s osobností - Jiří Čeloud, cestovatel, instruktor nácviku soběstačnosti, dobrodruh

  Kdy?
  23. 10. 2017, od 18 hod.

  Kde?
  Centrum Paraple, o.p.s.
  Ovčárská 471/1b
  108 00 Praha 10

  Pro koho?
  Pro všechny.

  Další

  Více informací

Podívejte se na naše sociální sítě

Naše projekty

Další

Pomáháme vozíčkářům

Pomáháme vozíčkářům

Díky vaší pomoci pomáháme klietnům zapojit se do života každý den.

Na co přispíváte? Chci darovat

vystrihovanka.jpg

Hlavní partneři

Více o našich partnerech