Aktuality

 • Běh pro Paraple 2017

  19. 6. 2017

  18. ročník Běhu pro Paraple, který se letos konal na pražském Vítkově, se náramně vydařil.
  Podívejte se, jak jsme si krásné odpoledne společně s vámi užili.
  Děkujeme!

  Fotogalerie

  Tisková zpráva.
  Poděkování patří partnerům akce.

  Více informací
 • Dražba hodinek přinesla Centru Paraple 25 000 Kč

  14. 6. 2017

  I příznivci jemné mechaniky a quartzové technologie dokáží pomáhat. Projekt putovních hodinek Seiko 5, který na Instagramu pod označením #posliSEIKOdal vyhlásil účet @SeikowatchCzech, završil svou první etapu. Hodinky, které putovaly ze zápěstí jednoho sběratele na druhé, se vydražily na celorepublikovém srazu příznivců horologie a částkou 25 000 Kč podpořily Centrum Paraple.
  Během večera, který podpořila skotská whisky Chivas Regal, automobilka Suzuki, pronajímatel bezpečnostních schránek 24safe, magazín Top Class a výrobce kožených doplňků Gane Leather, byly k vidění zhruba dvě stovky unikátních kreací s hlavičkou Seiko a prémiové linie Grand Seiko. Červeno-černé "pětky" vydražil pan Mario Gašpar. Děkujeme!

  Více informací
 • Slavnostní křest

  6. 6. 2017

  V úterý 6. června odpoledne představil Václav Uher v Paláci Luxor svou knihu Zalitý kaktus. Autorem ilustrací je David Konopáč, vydalo ji nakladatelství Grada.
  Kmotry knihy se stali Zdeněk Svěrák a Alena Kábrtová.
  Zdeněk Svěrák knížku přivítal slovy: "Já přeju, aby se Zalitý kaktus šířil ústním podáním. To znamená, aby si lidi říkali: Teď jsem četl pěknou knížku, to si kup, nebo půjč."
  Alena Kábrtová knize popřála: "Milá knížko, milý Václave, přeju vám oběma, aby Zalitý kaktus měl brzy bratříčka nebo sestřičku... a sobě to přeju taky."
  Václav je, mimo jiné, také moderátorem společenských večerů "Host pod Parapletem" v Centru Paraple. Ředitel centra David Lukeš ho přišel na akci rovněž podpořit.
  Nakladatelství knihu nabídne k prodeji i při Běhu pro Paraple, 18. června v Praze na Vítkově, kde ji bude autor podepisovat.
  krest_2.jpg
  krest_3.JPG
  krest_4.JPG
  krest_5.JPG
  krest_6.JPG

  Více informací
 • Trabantem napříč kontinenty

  26. 6. 2017

  Chcete se dobře pobavit a zároveň se něco dozvědět? Hledáte inspiraci na prázdniny? Přijďte do Centra Paraple. V pondělí 26. 6. 2017 v 18 hod. přivítáme v rámci projektu Pod Parapletem dalšího vzácného hosta. O svých zážitcích nám přijde vyprávět cestovatel Dan Pribáň. Sebou bude mít spoustu fotek, videí a především historek, které prostě nevymyslíte…
  Přijďte, těšíme se na vás.
  Leták k akci naleznete zde.

  Více informací
 • Nové logo

  5. 6. 2017

  Možná jste již zaznamenali, že Centrum Paraple má nové logo a že celkově mění svou vizuální komunikaci.
  Místo panáčka na vozíku s nápisem Paraple odnynějška používáme několik variant nového logotypu od grafiků Matěje Činčery a Jana Klosse, členů kreativní skupiny OKOLO. Základní používanou variantou loga je kulatý nápis Centrum Paraple, tzv. „razítko“, nebo jen nápis Paraple, tzv. „duha“.
  Nový styl komunikace jsme odstartovali pozvánkami na Běh pro Paraple. Práci zmíněného tandemu doplnil svými ilustracemi ještě Michal Bačák, autor oceněný na Czech Grand Design 2016 v kategorii ilustrátor.
  Pokud máte zájem se o tématu i autorech samotných dozvědět víc, pak si určitě přečtěte červencové vydání Magazínu Paraple, kde o nich (a s nimi) najdete obsáhlejší článek.

  Logo - varianta "duha"
  cp_logo_duha_o.jpg

  Ukázka ilustrace M. Bačáka
  ilustrace_mbacak.jpg

  Více informací
 • Hrajete Golf? Zahrajte si pro Paraple!

  27. 8. 2017

  Osmý ročník charitativního turnaje Golf pro Paraple bude hostit Golf & SPA Resort Cihelny v Karlových Varech v neděli 27. srpna. Turnaj pořádá Centrum Paraple s podporou a pod patronátem pana Marka Ebena. Přihlásit se mohou firmy i jednotlivci. Výtěžek bude použit na zajištění služeb Centra Paraple.
  Více informací u Petry Štelcové - stelcova@paraple.cz nebo 724 442 958.

  Více informací
 • Nejúspěšnější Aukce pro Paraple

  30. 5. 2017

  V tradičním termínu poslední květnové neděle se konal 78. aukční den Galerie KODL. Na jeho začátku proběhla již pátá dražba výtvarných děl ve prospěch Centra Paraple. Bylo prodáno všech deset děl a rekordní výtěžek 1 178 000 Kč bude celý připsán našemu centru.
  Moc nás těší samotný výsledek aukce i stále větší přízeň lidí, kteří Paraple podporují nejen svým mecenášstvím, ale zajímají se i o naši činnost a přemýšlejí, jak by dále pomohli rozvoji služeb pro lidi s poškozením míchy. Bylo to vidět i na 5. Aukci pro Paraple, kde jsme měli možnost pozdravit se s těmi, kteří nás pravidelně podporují.
  Upřímně děkujeme doc. Janu Kačerovi, PhDr. Martinu Kodlovi a jeho týmu, JUDr. Františku Vyskočilovi, autorům, dárcům a dražitelům. 
  Tiskovou zprávu naleznete zde.
  www.aukceproparaple.cz
  5._aukce_1.jpg
  5._aukce_3.jpg

  Více informací
 • Běh pro Paraple - letos na Vítkově

  18. 6. 2017

  Zveme vás na nedělní odpoledne v přírodě a přece v Praze. Běh pro Paraple letos pořádáme v neděli 18. června od 14:00 hod. na vrchu Vítkov. Čeká vás tu Paraple a jeho přátelé, symbolické běhy na 100 m i opravdový závod na 5 km, program pro děti i dospělé.

  Letošní 18. ročník zahájí již tradičně Zdeněk Svěrák. Jednotlivé závody budou spolu s ním startovat známé osobnosti ze světa kultury a sportu. Večer zakončí koncert Radka Bangy a kapely Gipsy.cz.

  Poznamenejte si Běh do svých diářů a pozvěte na něj také své přátele a pracovní partnery. 
  Přijďte, těšíme se na vás.

  Program:

  • začátek ve 14:00 hod.
  • dospělí i děti budou závodit v běhu na 100m, trať je možné zdolávat různě - během, jízdou na vozíku nebo s kočárkem, děti na koloběžkách, zúčastnit se může každý
  • součástí akce bude závod na 5 km 
  • čekají vás také divadelní představení a výtvarné workshopy pro děti, exhibiční závody firem a médií, občerstvení…
  • konec kolem 20:00 hod.

  REGISTRACE K BĚHU NA 5 KM

  Běh pro Paraple je benefiční sportovně společenská akce. Pořádáme ji každoročně již od roku 2000. Chceme, aby se lidé setkávali v příjemném prostředí, v přátelské atmosféře, při zajímavém programu pro dospělé i děti. Je to příležitost přiblížit situaci lidí na vozíku veřejnosti, představit aktivity Centra Paraple a získat finanční podporu pro jeho činnost – služby klientům.

  Ve čtvrtek 15. 6. ve Studiu 6 na ČT 1 a ČT 24 zvali na letošní ročník Běhu zakladatel Centra Paraple Zdeněk Svěrák a jaho ředitel David Lukeš.
  Jejich vstup můžete zhlédnout zde (začátek 2:19:45).


  Tiskovou zprávu naleznete zde.
  Více na www.behproparaple.cz.


  beh_pro_paraple_2.jpg

  Více informací
 • NOVINKA - filmové večery

  29. 5. 2017

  Připravili jsme pro vás Filmové večery Pod Parapletem. První promítání se uskuteční 29. 5. 2017 od 19:30 hod. Startujeme filmem TEORIE VŠEHO se skvělým E. Redmaynem, který byl za hlavní roli v tomto filmu oceněn Oscarem.
  Vstup: zdarma.
  Přes prázdniny pokračujeme letním kinem. Promítat budeme celkem čtyřikrát. Sledujte nás na www.podparapletem.cz nebo www.facebook.com/podparapletem.
  Přijďte, těšíme se na vás.
  pod_parapletem_loga_pruh.png

  Více informací
 • Pod Parapletem s Markem Ebenem

  24. 5. 2017

  Rozhovor moderátora Václava Uhra s Markem Ebenem v rámci projektu Pod Parapletem jsme netrpělivě očekávali.
  Pánové nás nezklamali. Václav byl, jako vždy, skvěle připravený a jeho otázky otevíraly panu Ebenovi prostor k povídání o pracovních zkušenostech i o osobních zážitcích a názorech. Všechno nás zajímalo. Plánovaný čas jsme nenápadně překročili a odcházeli s vědomím, že taková setkání jsou v našem životě jako dárky, ze kterých se těšíme ještě dlouho poté…
  Příštím hostem bude v pondělí 26. 6. Dan Pribáň, který bude vyprávět o svých cestách „Trabantem napříč kontinenty“.
  Nenechte si ujít další skvělý večer a přijďte do Centra Paraple. Těšíme se na vás!
  pp_meben_2.jpgpp_meben_3.jpgpp_meben_4.jpgFOTO: Tomáš Lisý

  Více informací
 • Napište to paraplecí tužkou

  10. 5. 2017

  Připravili jsme pro vás krásné sady propisek, per a tužek v atraktivních barevných variantách. Pro vás, vaše spolupracovníky, přátele…, prostě pro radost.
  Více informací a fotografií naleznete zde.

  Více informací
 • Odpolední SUTERÉN

  23. 5. 2017

  Hlásíme, že máme poslední 2 místa na odpolední Suterén. Kdo doteď váhal, ať přestane a dostaví se 30. 5. 201717:15 hod. do kavárny Centra Paraple.
  Těšíme se na vás.
  Podrobnější informace naleznete v příloze.

  Více informací
 • 5. Aukce pro Paraple

  28. 5. 2017

  Máte rádi výtvarné umění? Spojte svou zálibu s pomocí. Získáte dílo trvalé hodnoty a dobrý pocit, který je k nezaplacení.
  V neděli 28. 5. 2017 od 12:00 hod. v Paláci Žofín na Slovanském ostrově. Pořádá Galerie KODL.

  Přátele výtvarného umění zveme k návštěvě Galerie KODL (Národní 7, Praha 1) ještě o něco dříve. Od 2. do 27. května si tu můžete v rámci předaukční výstavy prohlédnout díla, která jejich autoři nebo majitelé věnovali do dražby na podporu činnosti Centra Paraple. Strávíte příjemné chvíle v dobré společnosti krásného umění a lidí kolem něj.
  Vše pak vyvrcholí 28. května v Paláci Žofín. Přesně ve 12 hodin tu 78. Aukční den Galerie KODL začne Aukcí pro Paraple. Dražit se při ní bude 10 děl a celý výtěžek z ní získá Centrum Paraple na podporu své činnosti.  

  Pozvánku na akci naleznete zde.

  Více na www.aukceproparaple.cz a www.galeriekodl.cz.

   

  Více informací
 • CZEPA vás zve na zajímavé semináře

  12. 5. 2017

  Česká asociace paraplegiků - CZEPA vás zve na seminář Principy správného sezení, výběr a nastavení vozíku a Sexuální asistence. Využijte tuto příležitost a načerpejte nové informace.

  Seminář Principy správného sezení, výběr a nastavení vozíku

  • KDY: 17. 5. 2017 od 13 hod.
  • KDE: Centrum Filipovka
  • DALŠÍ: registrace na czepa@czepa.cz
  • leták k akci zde

  Seminář Sexuální asistence

  • KDY: 23. 5. 2017 od 17 hod.
  • KDE: sídlo CZEPA
  • DALŠÍ: registrace na czepa@czepa.cz
  • leták k akci zde
  Více informací
 • Podpořte Paraple nákupem DOBRO trika

  26. 4. 2017

  Podpořte Paraple nákupem designového trika na ZOOTu. V DOBRO kolekci si můžete vybrat z několika typů. Pro muže i ženy, pro radost a dobrý pocit… Děkujeme.
  triko_cp_1.jpgChci pánské tričko pro Paraple
  triko_cp_2.png

  Chci dámské tričko pro Paraple
  triko_cp_3.png

  Chci dámské tričko pro Paraple

  Více informací
 • Whisky&Kilt Golf Club pro Centrum Paraple

  11. 5. 2017

  Začátkem května zahájil Whisky&Kilt Golf Club novou sezónu turnajem připraveným společně s GC Hluboká nad Vltavou.
  Děkujeme panu Milanu Hroudovi, který vymyslel a zorganizoval podporu pro Centrum Paraple. Poděkování patří také všem účastníkům turnaje, kteří se zapojili a přispěli dohromady částkou 7 500 Kč. Děkujeme!

  Více informací
 • Významné ocenění

  24. 4. 2017

  V 9. ročníku ankety Lékař roku byla 20. dubna 2017 předána Hippokratova cena doc. MUDr. Igoru Čižmářovi, Ph.D., primáři Oddělení úrazové chirurgie a vedoucímu Traumacentra FN Olomouc.
  Doc. Čižmář se řadu let zabývá hledáním způsobů, jak chirurgicky zlepšit ovládání funkce rukou u lidí s vysokou úrovní míšní léze - tetraparetiků a tetraplegiků. Prostřednictvím chirurgického zákroku – transferu šlach - pomohl velkému počtu lidí s poškozením míchy dosáhnout výrazně vyšší úrovně samostatnosti a nezávislosti v denních činnostech, než tomu bylo (a mohlo být) před jeho zákrokem. Ocenění je určeno pro lékaře, který prokázal nebo vykonal čin nebo činy lidskosti. Podporou nominace k udělení této ceny jsme chtěli vyjádřit své ocenění a vděčnost doc. Čižmářovi za významnou a záslužnou odbornou práci a krásný a obětavý lidský přístup.
  Pane docente, blahopřejeme a děkujeme!

  Více informací
 • Nevšední zážitek

  26. 4. 2017

  Ve středu 26. 4. 2017 se v Centru Paraple uskutečnil zajímavý workshop drummingu a žonglování. Rozšířilo nám to obzory a přineslo nové zážitky.
  V první části workshopu Kašpar Klepal ukázal své žonglérské umění. Účastníci měli následně možnost vyzkoušet si své schopnosti a zjistit, jak složitá disciplína to je.
  Dále Věra Knappová a Gábina Kavalířová ze Západočeské univerzity představily DRUMMING. Společné bubnování všechny naladilo na jednu vlnu.
  Bubnování jako pohybová aktivita přináší klientům mnoho fyzických a psychických benefitů. Tato terapie slouží k odreagování, relaxaci, emocionálnímu vybití, lze jí cíleně ovlivňovat kvalitu a úroveň pohybových dovedností a zlepšovat koordinaci pohybu. Hlavním cílem programu Drums Alive® je celková optimalizace kvality života zúčastněných osob.
  Lektorům děkujeme za skvělý workshop a těšíme se na příště.
  zonglovani.jpg
  drumming_2.jpg
  Více fotek naleznete zde.

  Více informací
 • Běžci Palestra Kbelské 10 podpořili Centrum Paraple

  20. 4. 2017

  Jedním z letošních prvních běžeckých závodů byla Palestra Kbelská 10. Část startovného běžci dělili mezi tři charitativní organizace, mezi kterými bylo i Centrum Paraple. Děkujeme Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra za organizaci závodu a také za spolupráci v oblasti zdravého životního stylu a pohybových aktivit lidí na vozíku. Poděkování patří i návštěvníkům akce a všem běžcům, kteří nám přispěli částkou 4 940 Kč.
  palestra_kbelska_2.jpg
  palestra_kbelska_3.jpg

  Více informací
 • Toyota Material Handling CZ slaví 25 let činnosti v ČR

  19. 4. 2017

  Při Toyota Demo Days 5. – 6. dubna v Rudné u Prahy společnost Toyota Material Handling CZ, která úspěšně podniká v oblasti manipulační a skladové techniky, představila všem přítomným také Centrum Paraple. Podporuje nás už 13 let. V obou dnech probíhaly symbolické benefiční zápasy mezi stolními tenisty na vozíku, zastupujícími Centrum Paraple a návštěvníky Demo Days. Společnost Toyota slíbila věnovat Centru Paraple 1 000 Kč za každý odehraný zápas. Celkem bylo sehráno 45 zápasů, ve 44 z nich zvítězili zástupci Centra Paraple. Společnosti Toyota Material Handling CZ i všem stolním tenistům upřímně děkujeme.
  tmh1.jpg
  tmh2.jpg

  Více informací
 • Rozšiřujeme naše služby

  8. 3. 2017

  Otevřeli jsme novou doplňkovou službu – cvičení s terapeutem. Služba je určena lidem s poškozením míchy, kteří mají zájem pravidelně cvičit s cílem dosáhnout správného fungování pohybového systému a maximální soběstačnosti a kteří aktuálně nevyužívají službu sociální rehabilitace. Zároveň chceme klienty podpořit v jejich pravidelném domácím cvičení.

  Kolik cvičení stojí?

  Služba není hrazena ze zdravotního pojištění. Jedna terapie (50 min.) stojí 400 Kč, nebo 380 Kč při zakoupení permanentky na 10 vstupů. Cvičení probíhá ve všední dny v odpoledních a večerních hodinách tak, aby bylo lépe dostupné.

  Kdo s vámi bude cvičit

  Koordinátorkou této služby je Sylvie Dundáčková, fyzioterapeutka a sportovní terapeutka, na kterou se můžete obracet kvůli rezervaci terapie či s případnými dotazy. Kontakt na ní je dundackova@paraple.cz. Službu zajišťují fyzioterapeutky Centra Paraple Veronika Horáková a Kateřina Mikyšková.

  Souběžně se službou cvičení s terapeutem fungují dále i oblíbené masáže s masérem Martinem Talákem, který se na vás těší  každý čtvrtek odpoledne. Podmínky této služby zůstávají nezměněné, masáže si můžete objednávat na recepci Centra Paraple.

  Více o obou službách

  Více informací
 • Benefiční večer NF Gabrielis

  18. 4. 2017

  II. benefiční večer Nadačního fondu Gabrielis byl příjemným setkáním s lidmi, jež dělají prospěšnou činnost pro lidi ve svém okolí a těch, kteří je v této činnosti podporují. Celé odpoledne a následující večer se odehrál v přátelské atmosféře, která byla okořeněna příjemnými vstupy pana Gabriela Izsáka, který byl tím nejlepším možným hostitelem a zároveň vtipným moderátorem.
  Centrum Paraple obdrželo krásných 70 000 Kč. Děkujeme. 
  V rámci večera proběhla i dražba darovaných věcí ve prospěch Power Chair Hockey, kolektivního sportu na elektrických vozících určeného pro lidi s pohybovým omezením.
  Sestřih ze slavnostního večera naleznete zde.

  Více informací
 • Oslavte s námi příchod jara

  27. 4. 2017

  Pálení čarodějnic, tradiční dubnová akce, bude v Centru Paraple i letos. Přijďte si s námi užít hezké odpoledne a podvečer ve čtvrtek 27. 4. Máme připravený program pro děti i dospělé.
  Akce odstartuje v 16 hodin programem pro děti. Nachystané jsou hry, malování na obličej, výtvarná dílna a soutěž o nejoriginálnější koště (nutno přinést z domova J).
  Zhruba v 17 hodin bude následovat dobročinný bazárek. Výtěžek z něj věnujeme, tak jako každý rok, na dobrou věc.
  V 18 hodin slavnostně upálíme čarodějnici a oslavu zakončíme koncertem kapely Romba.
  Vše bude doplněno dobrým jídlem a pitím.
  Pro další informace a pro potvrzení účasti kontaktujte Veroniku Formánkovou – podparapletem@paraple.cz, 607 282 155.
  Těšíme se na vás.

  Více informací
 • Uvidíme se v Čakovicích?

  22. 4. 2017

  V pondělí 24. dubna pro nás Gymnázium Čakovice pořádá charitativní happeningový běh. Přijďte nás podpořit i vy, těšíme se na vás!
  Pražské Gymnázium Čakovice pořádá 24. dubna charitativní happeningový běh pro Centrum Paraple. Spíš než o výkony a čas v něm půjde o solidaritu a vzájemnou pomoc. Studenti si domluvili sponzory, kteří jim přislíbili finanční částku za každý uběhnutý kilometr. Bude jen na nich, kolik kilometrů zdolají. Přijďte je i Paraple podpořit. Můžete také běžet a připojit se k podpoře Paraplete. Nebo můžete přijít jen na procházku. Začínáme v 9 hodin v čakovickém Zámeckém parku. Pro zájemce budeme mít připravenou překážkovou dráhu na vozíku a speciální kolo pro vozíčkáře – handbike. Běhat se bude do 12 hodin.

  Více informací
 • Kurz Diagnostika a kinezioterapie u idiopatické skoliózy u dětí a dospělých

  28. 4. 2017

  V rámci podpory vzdělávání našich zaměstnanců se otevíráme i odborné veřejnosti a nabízíme vám tak možnost absolvovat některý z kurzů v Centru Paraple.

  Tentokrát vás zveme na odborný kurz Diagnostika a kinezioterapie u idiopatické skoliózy u dětí a dospělých, který se pod vedením PhDr. Ivety Pallové, Ph.D. uskuteční v termínu 28. 4. – 30. 4. 2017. Podrobnější informace a přihlášku naleznete níže.

  Poslední letošní otevřený kurz se uskuteční na podzim (6. – 7. 10.), povede ho PhDr. Jitka Malá, Ph.D. a bude na téma Jógové pozice a Yoga therapy pro fyzioterapii. 

  Pro více informací kontaktujte vedoucí úseku fyzioterapie Centra Paraple Hanu Melicharovou.

  Těšíme se na vás.

  Přihláška na kurz

  Kurz: DIAGNOSTIKA A KINEZIOTERAPIE U IDIOPATICKÉ SKOLIÓZY u dětí a dospělých

  Školitel: PhDr. Iveta Pallová, Ph.D.

  Datum: 28. – 30. 4. 2017

  Místo: Centrum Paraple

  Cena:  2 900 Kč

  Popis kurzu

  Problematika skoliózy je stále jedním z nejdiskutovanějších témat v oblasti pohybového systému. Neexistuje univerzální návod léčebného postupu, každý pacient se skoliózou vyžaduje individuální přístup. Cílem kurzu je podat souhrnné informace o diagnostických a terapeutických přístupech u skoliózy a seznámit účastníky (teoreticky i prakticky) s různými fyzioterapeutickými metodikami určenými pro léčbu idiopatické skoliózy.

  U idiopatické skoliózy není přesně známá příčina vzniku, i když existuje řada vlivů a faktorů, které působí na vznik deformace páteře přímo nebo sekundárně formou adaptačního mechanismu. Skolióza představuje prostorovou deformaci páteře a trupu. Změna tvaru a funkce trupu je doprovázena tvarovými i funkčními změnami horních i dolních končetin, přizpůsobením celého těla asymetrii. Nalezáme typickou svalovou nerovnováhu, jinou kvalitu a rozsah pohybu pravé a levé strany těla, změnu koordinace, zpětnovazebný vliv na vnitřní orgány…

  I když skolióza nemusí působit žádné problémy, představuje „zakřivení“ riziko vzniku bolestí, degenerativních změn na páteři a dalších kloubech. Život člověka se skoliózou se vyvíjí v psychosociálním kontextu, důležitou roli hraje rodina. Abnormální tvar páteře většinou bezprostředně neohrožuje život pacienta, nemělo by být však podceněno kosmetické hledisko, a tím i negativní vliv na psychiku a možné problémy v sociálních inerakcích.
  Během kurzu vás také provedeme po Centru Paraple a představíme vám jeho činnost.

  Rozsah: 21 vyučovacích hodin

  S sebou: pohodlné oblečení na cvičení pro praktickou část, přezůvky

  Výstup: 12 kreditů, UNIFY

  Přihlašování: kurzy@paraple.cz

  Lektorka: PhDr. Iveta Pallová, Ph.D.
  2010 FTVS UK v Praze, rigorózní zkouška (PhDr.)
  2002 – 2007 FTVS UK v Praze, doktorandské studium biomechaniky (Ph.D.); disertační práce: Axiální rotace obratlů ve vztahu k tvarovým změnám páteře
  1996 - 1999 FTK UP v Olomouci, fyzioterapie (Mgr.); diplomová práce: Postavení kinezioterapie v léčbě skoliózy
  1993 - 1996 LF UP v Olomouci, léčebná rehabilitace a fyzioterapie (Bc.)
  Od roku 2009 vede intenzivní týdenní rehabilitační programy pro klienty se skoliózou v CKP Dobřichovice. Od roku 2013 organizuje také třídenní skolioprogramy ve spolupráci s MUDr. Misiaczkovou, CSc. v objektu "Lukáš", Praha 5. Více informací na www.skolioprogram.cz.

  Časový harmonogram:

  Pátek
  14:30 - 15:00 Prezence účastníků, organizačně technické informace.
  15:00 - 16:30 Úvod – Co je skolióza? Mýty a otázky ve spojitosti se skoliózou. Etiologie skoliózy, výskyt v populaci, historie skoliózy.
  16:30 - 17:00 Kinematika páteře, změny kyfolordóz u skoliózy.
  17:00 - 18:00 Diagnostika klinická - Adamsův test, skoliometr, flexibilita páteře, vyšetření pletenců ramenních, kyčlí, stoje a chůze, typická svalová dysbalance.
  18:00 - 18:30    Diskuse k tématu.

  Sobota

  9:00  - 10:00 Diagnostika - topografické metody (moiré, rastrovací  stereografie), RTG (Cobb, Nash a Moe, Perdriolle, Risser), CT, MRI.
  10:00 - 12:30 Metoda dle Lehnertové-Schrothové, New Power Schroth, změny dýchání u skoliotiků.
  12:30 - 13:30 Oběd.
  13:30 - 15:00 Princip dle Gochta a Gessnerové.
  15:00 - 16:00 Řetězce a vztahy: lopatka – HKK – páteř, přístup dle MUDr. Pedana. Řetězce a vztahy: pánev – DKK – páteř, bipedální chůze.
  16:00 - 17:00 Přístup podle Karského.
  17:00 - 17:30 Rehabilitační programy pro skoliotiky, kazuistiky, diskuse k tématu.
  17:30 – 18:00 Prohlídka Centra Paraple.
  Neděle
  8:30 - 10:30   Klappovo lezení, DoboMed metoda.
  10:30 - 12:00 Metoda dle Niederhöfferové, Beckerové.
  12:00 - 12:30 Korzetoterapie, elektrostimulace, operace.
  12:30 - 13:00 Závěr a diskuse k tématu.

  Přihlášení

  Vyplňte prosím přiloženou přihlášku v MS Word a zašlete ji na adresu kurzy@paraple.cz. Po zaslání přihlášky budete zařazeni do pořadníku. Přihlášeným se stáváte ve chvíli, kdy přijde váš účastnický poplatek a my vás vyrozumíme emailem. S případnými dotazy se obracejte na výše uvedený email.

  Platba

  1. Převodem na běžný účet – poplatek uhraďte na bankovní účet 239 586 242/0300 (ČSOB), variabilní symbol 280417. V poznámce uveďte jméno účastníka kurzu. Potvrzení o platbě vám bude předáno při registraci na kurz.
  Platbu proveďte nejpozději do 15. 4. 2017.
  2. Faktura – než uhradíte poplatek, zašlete objednávku na email antosova@paraple.cz. Objednávka musí obsahovat název a termín konání kurzu, název firmy/společnosti (+ jméno účastníka), IČO, DIČ a částku, kterou budete hradit. Fakturu obdržíte na email.
  Platbu proveďte nejpozději do 15. 4. 2017.

  Storno podmínky

  Pokud jste zaplatili poplatek a nemůžete se kurzu zúčastnit:

  • Omluvte se emailem na kurzy@paraple.cz do termínu 15. 4. 2017, bude vám vrácena celá částka.
  • Pokud se omluvíte po termínu, bude vám vrácena polovina celé částky.
  • Pokud se neomluvíte, celá část propadá ve prospěch Centra Paraple.

   

   

  Více informací
 • 2017 – BUĎTE S NÁMI V POHYBU

  27. 3. 2017

  V rámci tematických programů zaměřených na pohybové aktivity vám i v tomto roce nabízíme možnost zkusit si některé volnočasové aktivity mimo domácí prostředí. Vyražte s námi na vodu, na kola nebo třeba čtyřkolky.
  Pro více informací a případné přihlášení se obracejte na Martu Pudilovou, vedoucí úseku pohybové terapie – pudilova@paraple.cz, 274 001 317.

  • lyžování (21. 1. - 28. 1. a 28. 1. - 4. 2. 2017)
  • všeobecné sporty (8. 5. - 13. 5. 2017)
  • potápění (22. 5. - 26. 5. 2017)
  • splouvání řeky (2. 6. - 6. 6. 2017)
  • sporty v přírodě (19. 6. - 24. 6. 2017)
  • cyklistika (10. 7. - 15. 7. a 21. 8. - 26. 8. 2017)
  • čtyřkolky (9. 9. - 17. 9. 2017)
  Více informací
 • Hledáme nového FYZIOTERAPEUTA

  1. 3. 2017

  Chceme rozšířit náš tým o dalšího fyzioterapeuta. Přidejte se k nám.

  Více informací na jobs.cz.
  inzerat_fyzioterapeut_letak.jpg

  Více informací
 • FLEXI životní pojištění podpořilo lyžování našich klientů

  7. 3. 2017

  Poslední lednový týden se vydalo 8 klientů, spolu se zaměstnanci a dobrovolníky Centra Paraple, do Bedřichova na tematický program zaměřený na lyžování. Po zvládnutí nezbytného základu, jako je přesun do pomůcky, nácvik stability atd., již klienti s asistenty vyrazili na svah, kde cvičili samotnou jízdu na lyžích a také na vleku.

  Pojišťovna České spořitelny je naším dlouhodobým partnerem. Letos nás navíc podpořila částkou 100 000 Kč, díky které si mohli další klienti Centra Paraple vyzkoušet lyžování.

  Děkujeme!

  Více informací
 • Pod Parapletem - Pohádky z lesa

  8. 3. 2017

  Centrum Paraple a Divadlo Damúza vás srdečně zvou na představení Pohádky z lesa.
  Představení je vhodné pro děti od 3 let, jeho délka je 45min., vstup zdarma.
  Leták k akci zde.
  Informace/rezervace na podparapletem@paraple.cz nebo 607 282 155.
  Těšíme se na vás!

  Pohádky z lesa

  Více informací
 • Dětský úsměv v Centru Paraple

  7. 3. 2017

  Stalo se již tradicí, že nás jednou ročně, v rámci projektového „Týdne pomoci“, navštíví děti z Mateřské školy Dětský úsměv. Letos jsme je u nás uvítali ve středu 1. 3. 

  Pod vedením fyzioterapeutky Hanky Vatěrové si společně s klienty zacvičily na ranní rozcvičce. Děti se také seznámily s prostředím a činností Centra Paraple a formou hry pochopily určitá omezení života s handicapem.
  Děkujeme dětem a paní učitelce Daně Žákové a Jarmile Dobřichovské za milou návštěvu a těšíme se s dalšími dětmi naviděnou opět za rok.

  ms_detsky_usmev_3.jpg

  ms_destsky_usmev_1.jpg

   

  Více informací
 • Chcete zažít něco nového? Začněte se potápět

  22. 5. 2017

  Centrum Paraple nabízí volná místa na květnovém tematickém programu zaměřeném na potápění. Rozšiřte své pohybové aktivity právě o potápění.

  Kurz zajišťuje tým zkušených pracovníků a lektorů z Centra Paraple a o.s. Restart.
  Další informace a konzultace u Vladimíra Turzíka – turzik@paraple.cz, 274 001 317.

  Pozvánka na akci zde.

  Doplňující informace zde.

  Více informací
 • Designové pivní lahve jsou již u svých majitelů

  28. 2. 2017

  Slavnostní předání deseti unikátních lahví, které byly vydraženy koncem loňského roku, proběhlo 24. února v pivovaru Plzeňský Prazdroj v Plzni. Součástí programu pro dražitele byla prohlídka návštěvnické trasy pivovaru, posezení na autentické pivovarské šalandě a také návštěva divadelního představení „Cimrman v říši hudby“ se Zdeňkem Svěrákem, zakladatelem Centra Paraple, v roli plukovníka Colonela.

  Právě jemu předal na začátku představení zástupce Plzeňského Prazdroje, pan Vladimír Jurina, šek s vydraženou částkou z aukce a částkou z vánočního prodeje charitativních multipacků.

  Děkujeme společnosti Plzeňský Prazdroj, dražitelům a milovníkům plzeňského piva.

  FOTO: Zdeněk Vaiz
  Designové pivní lahve 2.jpg

  Designové pivní lahve 3.jpg

  Designové pivní lahve 5.jpg

  Designové pivní lahve 6.jpg

  Více informací
 • Vzácný HOST

  22. 5. 2017

  V pondělí 22. 5. v rámci projektu Pod Parapletem přivítáme na besedě v našem centru pana Marka Ebena.
  Povídat si s ním bude moderátor Václav Uher a vy. Přijďte, těšíme se na vás.

  Už úvodní slovo Václava Uhera k tomuto setkání láká…
  Marek Eben. Vlídný a pokorný profesionál, muzikant, herec, moderátor, jenž s taktem a bdělostí naplňuje svůj osobitý potenciál ve všech činnostech, ke kterým se cítí být povolán.
  Syn hudebního komponisty Petra Ebena, bratr svých bratrů,  dvorní skladatel, textař a zpěvák rodinné hudební kapely Bratři Ebenové. Dlouholetý člen divadelní scény studia Ypsilon, Jeník z Prodané nevěsty, Baltazar z Voskové figury nebo pro mnohé z nás nezapomenutelný Váleček ze seriálu Kamarádi.
  Výjimečný moderátor významných kulturních událostí a televizních pořadů. S dvorností sobě vlastní v Karlových Varech přivítal a filmovým festivalem provedl mnoho desítek zářivých hvězd světové kinematografie. Pozorný hostitel Na Plovárně, pořadu, který navštívilo už téměř sedm set významných hostů z celého světa. Konferenciér zářné taneční show StarDance, kterou protančilo více než sedm desítek českých hvězd veřejného a společenského života. Laskavý hlas medvídka Pú, vášnivý hráč golfu, především však Marek Eben, člověk.

  CO?
  Host Pod Parapletem – Marek Eben
  KDY?
  22. 5. 2017 od 17 hod.
  KDE?
  Centrum Paraple

  Leták k akci naleznete zde.
  Více informací na www.podparapletem.cz a podparapletem@paraple.cz.

  Více informací
 • Pod Parapletem

  27. 2. 2017

  Na našich webových a facebookových stránkách vás průběžně informujeme o tom, že Centrum Paraple rozšiřuje své aktivity i v rovině společensko-kulturní. Projekt Pod Parapletem je toho důkazem.

  Od ledna Pod Parapletem

  Naplno odstartoval v lednu s opravdu vzácnými hosty – panem Zdeňkem Svěrákem a ředitelem Centra Davidem Lukešem. Večerem provázel Václav Uher. Setkání to bylo příjemné, milé a zábavné. Užilo si ho přes 60 návštěvníků. Všichni pánové byli ve výborné vypravěčské kondici a tak se z původně naplánované hodiny staly skoro dvě. Konec konců o tom, jaké to bylo, si budete moci už brzy více přečíst v březnovém vydání Magazínu Paraple.

  V únoru jste se mohli potkat s Radkem Bangou a Aničkou Krátkou, tanečnicí na vozíku, která vystoupila v loňském charitativním dílu StarDance a děti zhlédly krásné divadelní představení O Sněhurce od divadelního spolku Pruhované panenky.

  Prostor pro děti i dopělé, zdravé i s hadicapem

  Aktivity projektu jsou navržené tak, aby měl každý možnost vybrat si, dospělí i děti. Některé jsou koncipovány jako workshopy, jiné jako přednášky či besedy se zajímavými hosty z nejrůznějších oblastí, jindy jde o hudební či divadelní představení nebo filmový klub. Vše je podpořeno možností dobře se občerstvit v naší kavárně.

  Program projektu a upoutávky na konkrétní akce pravidelně zveřejňujeme a aktualizujeme na našem webu a facebooku. Pokud máte k programu nějaké dotazy, obraťte se na jeho koordinátorku Veroniku Formánkovou - email formankova@paraple.cz, telefon 607 282 155.

  Přijďte vy i vaši přátelé do zase trochu jiného Paraplete. Těšíme se na vás.

  Program na 1. pololetí roku 2017

  13. 3. 
  Program pro děti, Divadlo Damúza - Pohádky z lesa
  20. 3. 
  Host Pod Parapletem, David Svoboda (soudce, vozíčkář) a František Vyskočil (advokát, předseda správní rady Centra Paraple)
  3. 4. 
  Program pro děti, Divadlo Loutky bez hranic - Bojím se v lese, následuje výtvarná dílna
  10. 4. 
  Host, Hanka Melicharová o expedici No Limits Himalaya 2016 (výprava studentů plzeňských gymnázií s vozíčkářem Janem Krauskopfem do Indie)
  27. 4. 
  Čarodějnice
  22. 5.
  Host, bude doplněno
  29. 5. 
  Filmový klub, bude doplněno
  18. 6. 
  Běh pro Paraple
  26. 6. 
  Host, Trabantem po světě

   

  Více informací
 • Host pod Parapletem

  20. 2. 2017

  Zveme vás na dalšího HOSTA POD PARAPLETEM.
  Pozvání tentokrát přijali Radek "Gipsy" Banga - rapper, zpěvák, textař a hudebník a Anna Krátká - studentka, tanečnice, ragbistka, účastnice StarDance pro Paraple. Večerem provází ředitel CP David Lukeš.
  Těšíme se na vás!

  Leták k akci naleznete zde.

  Více informací
 • Pod Parapletem - pohádka O Sněhurce

  13. 2. 2017

  Centrum Paraple a Divadlo Pruhované Panenky vás srdečně zvou na představení klasické, jemně strašidelné, pohádky O Sněhurce. 

  ...staré kufry, stojany na noty, trpaslíci z dřevěných špalíků i loutka Sněhurky v životní velikosti. Zazní různé obvyklé i méně obvyklé nástroje - tibetské mísy, dešťová hůl, kytara, flétna, buben, zvonky a chřestidla...

  Délka představení je 40-45min., vstup zdarma.

  Po představení si zájemci mohou ve výtvarné dílně vyrobit svého trpaslíka pomocí dřevěných klacíků a bavlnek.

  Leták k akci zde.

  Informace/rezervace na podparapletem@paraple.cz nebo 607 282 155.

  Těšíme se na vás!

   

  Více informací
 • Centru Paraple přispívají dárci z celého světa

  2. 2. 2017

  Všichni, kteří navštíví pražské Letiště Václava Havla, mohou v hale Terminálu 2 přispět do sbírkové pokladničky. Její obsah je dvakrát ročně rovným dílem rozdělován mezi 6 neziskových organizací. Jednou z nich je Centrum Paraple. Děkujeme Letišti Václava Havla Praha a správci sbírky, kterým je Česká společnost AIDS pomoc, z.s. Díky nim a všem, kteří při cestování myslí na pomoc druhým, jsme při zatím posledním výběru a sčítání darovaných peněz získali 41 500 Kč.

  Více informací
 • První host 2017

  31. 1. 2017

  V pondělí 30. 1. jsme v rámci projektu Pod Parapletem přivítali vzácného hosta, pana Zdeňka Svěráka. S ním a ředitelem Centra Davidem Lukešem si povídal Václav Uher.
  Večer plynul v příjemné atmosféře. Pan Svěrák vyprávěl o životě, rodině, psaní, divadle i filmu a o svých učitelských začátcích.
  Otázky na Davida Lukeše směřovaly k činnosti a rozvoji Centra Paraple, ale také k jeho úrazu, k tomu, jak se s novou situací vyrovnával, ke qaudrurugby, které hraje, trénuje a ve kterém organizuje největší turnaj na světě a k jeho dalším životním plánům.
  Program nakonec trval o mnoho déle, než bylo původně plánováno a všichni odcházeli spokojeni a dobře naladěni.
  Dalšími hosty budou 20. 2. 2017 od 18 hod. Radek „Gipsy“ Banga a Anička Krátká, moderování se ujme opět Václav Uher.
  Nenechte si ujít další skvělý večer a přijďte do Centra Paraple. Těšíme se na Vás!
  host_20170130_2.jpg

  Více informací
 • Noví dobrovolníci

  30. 1. 2017

  O víkendu 27. – 28. 1. proběhl další výcvik adeptů na dobrovolnickou činnost - Toulky terénem. „Toulky“ jsou aktivita, díky které naši klienti mohou i do míst, kam se bez pomoci nedostanou – na různé kulturní, společenské a sportovní akce, na úřady, vycházky, nákupy. Dobrovolníci nám ale pomáhají i při zajištění dalších akcí.
  Bylo pro nás příjemným zjištěním, že jsme se setkali s dalšími deseti skvělými a inspirativními lidmi, kteří chtějí část svého volného času věnovat dobré věci. A statečnými, jelikož praktická část výcviku se z velké části odehrávala venku a počasí nám zrovna nepřálo.
  Děkujeme a teď už hurá do terénu…
  vycvik_dobrovolniku_1.jpg
  vycvik_dobrovolniku_2.jpg

  Více informací
 • Otevřené Paraple

  30. 1. 2017

  Nový společensko-kulturní projekt Pod Parapletem právě startuje.
  Je nám ctí a potěšením, že jeho letošními prvními hosty budou 30. 1. od 19 hod. pan Zdeněk Svěrák a ředitel centra David Lukeš. Moderátorem večera bude Václav Uher.
  Projekt má více propojit Centrum Paraple a jeho klienty s veřejností, především s komunitou v okolí centra. Naším přáním je, aby se Centrum Paraple stalo místem kulturního a společenského dění s nabídkou zajímavých aktivit a setkání. Od loňského podzimu jsme program pilotně testovali a od Nového roku ho už rozjíždíme naplno. Každý měsíc vám v jeho rámci nabídneme 2 – 3 aktivity. Jsou rozděleny do několika kategorií – Host, Filmový klub, Program pro děti a Ostatní. Užijte si u nás a s námi různé workshopy, koncerty, filmy, divadla, přednášky a další.
  Sledujte naše webové a facebookové stránky, ať vám něco zajímavého neunikne. Těšíme se na vás!
  S případnými dotazy k programu či pro získání dalších informací se můžete obracet na Veroniku Formánkovou, koordinátorku projektu - email formankova@paraple.cz, telefon 607 282 155.
  Leták k akci naleznete zde.
  Logo projektu
  pod_parapletem_logo_o.jpg

  Více informací
 • Běháte? Podpořte nás účastí v O2 Pražské štafetě

  20. 1. 2017

  Právě jsme odstartovali prodej registrací na OPražskou štafetu 4x5 km. Sestavte čtyřčlenné týmy a běhejte pro dobrou věc. Ideální příležitost např. pro aktivní teambulding.
  Další informace Vám rádi poskytneme na e-mailu behej@paraple.cz.

  Více informací
 • Kurz Stabilizace ramenního pletence

  15. 1. 2017

  O prodlouženém víkendu 13. 1. – 15. 1. se v Parapleti uskutečnil pod vedením PaedDr. Pavla Švejcara kurz "Stabilizace ramenního pletence".
  Obtíže v oblasti ramen řešíme s našimi klienty téměř v každé terapii, i proto se kurzu zúčastnilo 13 našich zaměstnanců z řad fyzioterapeutů, ergoterapeutů a pohybových terapeutů. Kurz byl ale otevřený, tudíž se jej účastnili i kolegové z jiných pracovišť.
  V pátek odpoledne nám dr. Švejcar předal teoretický základ – vybrané kineziologické mechanismy, které zajišťují základní posturálně–motorické funkce, vysvětlil pojmy jako posturalita, posturo-motorika, tenzegrita, tělesné schéma, hydrobag a ASC.
  Na tuto přednášku jsme navázali v sobotu a v neděli praktickou částí, kdy jsme si na sobě navzájem zkoušeli různé přístupy a terapie a vše si tak mohli zažít na „vlastní kůži.“ V sobotu přijel náš klient Milan Krejčí a dr. Švejcar nám předvedl praktickou ukázku terapie s klientem. V neděli jsme do nácviku terapií zapojili i velké míče a TRX systém.
  Z kurzu si odnášíme nový úhel pohledu na terapii ramene, mnoho nových informací a několik praktických vstupů do terapií.
  Děkujeme všem účastníkům a především dr. Švejcarovi za inspirativní kurz.
  Otevřené kurzy pro odbornou veřejnost budeme pořádat i nadále. Na poslední dubnový víkend (28. – 30. 4.) chystáme kurz PhDr. Pallové, Ph.D. Diagnostika a kinezioterapie u idiopatické skoliózy dětí a dospělých a na podzim (6. – 7. 10.) kurz Jógové pozice a Yoga therapy pro fyzioterapii PhDr. Malé, Ph.D.
  Pro více informací sledujte náš web a FB nebo kontaktujte vedoucí úseku fyzioterapie Hanku Melicharovou (melicharovah@paraple.cz).
  kurz_rameno_1.jpg
  kurz_rameno_3.jpg
  kurz_rameno_2.jpg


  Více informací
 • Pod Parapletem - Dynamic acroyoga

  23. 1. 2017

  Zúčastněte se jedinečného akrobatického kurzu pro klienty se spinálním poraněním.
  V minulém díle workshopu zaměřeného na Lunar acroyogu jsme vás seznámili s terapeutickou a relaxační složkou akrobatické yogy. Nyní vám nabízíme její opačnou tvář, a to dynamickou párovou akrobacii. Spojení síly, flexibility, balance a elegance.
  Přijďte otestovat své fyzické schopnosti, užít si spoustu zábavy, překonat strach a zábrany a prohloubit důvěru k sobě i k partnerovi. Posuňte se za hranici svých všedních pohybových možností.
  Těšíme se na Vás!
  Workshop je vhodný pro paraplegiky a tetraplegiky s plně funkčními tricepsovými svaly a pro všechny pohybové nadšence, kteří si chtějí vyzkoušet akrobatickou yogu s lidmi na vozíku.
  Poprvé v Centru Paraple a v České republice.
  Není nutné přijít ve dvojici, cvičíme společně.
  Lektor: Veronika Horáková

  Co?
  Workshop Dynamic acroyoga
  Kdy?
  23. 1. 2017, od 16 hod.
  Kde?
  Centrum Paraple, velká tělocvična

  Leták k akci naleznete zde.

  Více informací
 • Podpořte nás v závodu PALESTRA Kbelská desítka

  4. 3. 2017

  Dali jste si novoroční předsevzetí a chcete v roce 2017 více sportovat? Začněte již dnes. Zaregistrujte se do běžeckého závodu PALESTRA Kbelská 10, který se bude konat tradičně první březnovou sobotu. Součástí registrace je možnost přispět Centru Paraple částkou 130 Kč. Více informací na www.palestrakbelska10.cz.
  kbelska_desitka_logo.jpg

  Více informací
 • Studenti Gymnázia Voděradská uspořádali sbírku pro Centrum Paraple

  14. 1. 2017

  Rádi si připomínáme dobré skutky. Děkujeme proto studentům pražského Gymnázia Voděradská, kteří pro nás v závěru loňského roku uspořádali v pořadí již čtvrtou charitativní sbírku. Prodejem výrobků a ze vstupného na studentskou akademii vybrali v náš prospěch krásných 53 131 Kč.
  Byli jsme přímo na místě a program byl opravdu pestrý. Zazněl klavír, housle a violoncello, viděli jsme moderní gymnastiku a step, zhlédli divadelní představení...
  Děkujeme za hezký kulturní zážitek a dobrý skutek a těšíme se brzy na shledanou u nás v Centru Paraple.
  voderadska_da_2.jpg

   

  Více informací
 • Staňte se naším dobrovolníkem

  13. 1. 2017

  Máte trochu volného času? Chcete ho trávit smysluplně? Rádi poznáváte nové lidi a nové věci? Buďte dobrovolníkem Centra Paraple.
  Doprovoďte naše klienty na kulturní či sportovní akci, na procházku, na úřad či na nákupy... Díky dobrovolníkům se naši klienti mohou podívat do míst, kam by to jinak nešlo.
  Má to smysl!
  Termín nejbližšího dobrovolnického výcviku je 27. - 28. 1. 2017.
  Pro více informací kontaktujte Veroniku Formánkovou, koordinátorku dobrovolnického programu Centra Paraple, na emailu formankova@paraple.cz.

  Více informací
 • Náš nový Magazín

  5. 1. 2017

  Těsně před Vánoci jsme do světa vyslali nové číslo Magazínu Paraple (dříve Svět s Parapletem). Z dosavadních reakcí čtenářů soudíme, že se povedlo. Máme z toho velkou radost.
  Seznamte se i vy s vedoucí úseku fyzioterapie Centra Paraple, začtěte se do velmi aktuálního tématu osobní asistence, vzpomeňte si na loňský ročník StarDance v textech účastníků i na krásných fotografiích Tomáše Lisého, vydejte se na paralympiádu do Ria s Kateřinou Antošovou, závodnicí na handbiku... A dozvíte se i mnoho dalšího.
  Časopis si můžete stáhnout či prolistovat zde. Na další číslo se můžete těšit na konci března.
  Příjemné čtení…

  Více informací
 • Kurz STABILIZACE RAMENNÍHO PLETENCE

  13. 1. 2017

  V rámci podpory vzdělávání našich zaměstnanců se chceme otevřít i odborné veřejnosti a pozvat vás na odborný kurz Stabilizace ramenního pletence, který se pod vedení PaedDr. Pavla Švejcara uskuteční v Centru Paraple ve dnech 13. - 15. 1. 2017.
  Podrobnější informace naleznete níže a přihlášku v připojené příloze.
  Na tento kurz navážou v průběhu roku 2017 i další. Sledujte proto, prosím, naše webové a facebookové stránky.
  Těšíme se na vás.
  Kurz Stabilizace ramenního pletence - přihláška

  Kurz: STABILIZACE RAMENNÍHO PLETENCE
  Školitel:
  PaeDr. Pavel Švejcar
  Datum: 13. – 15. 1. 2017
  Místo: Centrum Paraple
  Cena: 3 200 Kč
  Popis: 
  Seminář se zabývá problematikou fyzioterapie ramenních pletenců po úrazech a operacích. Součástí je základní přehled operačních přístupů, výběr cílených FT technik cílených na eliminaci komplikací, bolesti a na aktivní stabilitu ramenních kloubů. Praxe je zaměřena na ukázky manuální techniky, ukázky postupů pro zvýšení kloubního rozsahu a stabilizační cvičení v nízkých a vysokých polohách. Během kurzu Váš provedeme po Centru Paraple a představíme Vám jeho činnost.
  Kurz je určen: pro fyzioterapeuty, ergoterapeuty a další odborníky
  Rozsah: 20 vyučovacích hodin
  S sebou: pohodlné oblečení na cvičení v praktické části kurzu, přezůvky
  Výstup: 12 kreditů, Unify
  Přihlašování: kurzy@paraple.cz 
  Lektor:
  Pavel Švejcar absolvoval vysokoškolské studium rehabilitace FTVS UK a získal titul PaedDr. Je čestným členem unie fyzioterapeutů ČR a byl i zakládajícím předsedou.  Na začátku devadesátých let se intenzivně zabýval terapií pacientů s DMO ve spolupráci s MUDr. prof. Václavem Vojtou.  Principy reflexní lokomoce Prof. Vojty propojil se specifickou manuální terapií díky spolupráci s Ludmilou Mojžíšovou. Nejen díky tomu vznikl fyzioterapeutický koncept aktivní segmentální centrace, základem je kombinace specifické manuální terapie s cílenou kinezioterapií. Uplatnění je především ve sportovní fyzioterapii, léčbě bolestivých stavů páteře a terapii posturálních poruch a skolióz. PaedDr. Švejcar odborně přednáší na 2. LF UK, FTVS UK v Praze a dalších fakultách v ČR i zahraničí, dále vede poradnu fyzioterapie a léčebné rehabilitace v Praze a školí lékaře, fyzioterapeuty a kondiční trenéry v rámci posgraduálních kurzů.
  Časový harmonogram:
  Pátek 16:00 – 20:00
  Sobota: 9:00 – 17:00  s hodinovou přestávkou na oběd
  Neděle: 9:00 – 15:00
  Platba:
  a) Převod na běžný účet – poplatek uhraďte na bankovní účet 239 586 242/0300 (ČSOB), variabilní symbol 130117. V poznámce uveďte jméno účastníka kurzu. Potvrzení o platbě Vám bude předáno při registraci na kurz.
  Platbu proveďte nejpozději do 10. 1. 2017.
  b) Faktura – než uhradíte poplatek, zašlete prosím objednávku, pokud máte zájem o fakturu na mail: antosova@paraple.cz . Objednávka by měla obsahovat název a termín konání kurzu, název firmy / společnosti (+ jméno účastníka), s uvedením IČO, DIČ,  na které má být faktura vystavena a částku, kterou budete hradit. Fakturu obdržíte na email.
  Platbu proveďte nejpozději do 10. 1. 2017.
  c) Hotovost – poplatek za kurz můžete zaplatit nejpozději před začátkem konání kurzu na místě při registraci. Zde Vám bude vydán daňový doklad o zaplacení.
  Storno podmínky:  
  Pokud jste zaplatili poplatek a nemůžete se kurzu zúčastnit:
  - omluvte se emailem na kurzy@paraple.cz do termínu 8. 1. 2017, bude Vám vrácena celá částka
  - pokud se omluvíte po termínu, bude vám vrácena polovina celé částky, vyřizujte emailem na kurzy@paraple.cz.
  - pokud se neomluvíte, celá částka propadá ve prospěch Centra Paraple

  Více informací
 • PF 2017

  22. 12. 2016

  Veselé Vánoce a vše dobré do nového roku.

  Více informací
 • Designové pivní lahve byly vydraženy za rekordní částku

  17. 12. 2016

  Ve čtvrtek 15. prosince proběhla na serveru iDNES.cz dražba designových pivních lahví Pilsner Urquell ve prospěch Centra Paraple. Dražitelé letošní desítku unikátních kousků vydražili za rekordních 1 173 122 Kč.
  „Plzeňský Prazdroj věrně podporuje Centrum Paraple už dlouhá léta. Spojit výrobu a aukční prodej ušlechtilého skla s pomocí vozíčkářům byl výborný nápad. Letos přinesl Centru Paraple 1 173 122 korun. Děkujeme,“pochválil prezident Centra Paraple Zdeněk Svěrák tuto krásnou myšlenku.
  Aukce designových pivních lahví se stala již tradiční předvánoční akcí, kterou pro Centrum Paraple pořádá Pilsner Urquell od roku 2012. Každý rok je vybrán designer, který limitovanou edici pivních lahví navrhne. Letos jím byl Maxim Velčovský. Podle svých slov se v nich snažil zhmotnit nejznámější symboly plzeňského piva a nechal se inspirovat historickou bránou, kterou musí projet každá várka piva opouštějící pivovar. Do víka každé z nich pak zakomponoval i malý úlomek kamene, ze kterého byly postaveny její základy.
  Vydražená částka z aukce bude doplněna ještě o výtěžek ze speciálního vánočního balení plzeňského piva, které je dostupné v běžných obchodech. To obsahuje kromě osmi lahví piva i skleněný půllitr, jehož potisk navrhl také Maxim Velčovský. Z každého dárkového balení získá Centrum Paraple na svou činnost 5 Kč.
  Děkujeme.
  Více informací o aukci pivních lahví Pilsner Urquell najdete na www.aukcnilahveproparaple.cz.
  Tiskovou zprávu najdete zde.

  Více informací
 • Tip na vánoční dárek pro všechny milovníky běhu

  13. 12. 2016

  Nevíte si rady s vánočním dárkem a máte ve svém okolí nějakého běžeckého nadšence? Kupte mu od nás pod stromeček registraci na Volkswagen Maraton Praha a nadělte tím radost hned několikrát. Nejen, že tak bude mít možnost zúčastnit se této výjimečné běžecké události, zároveň ale poběží pro dobrou věc – poběží pro Centrum Paraple.  Zakoupením registrace totiž přispíváte na naši činnost.
  Registrace je možné objednávat na e-mailu behej@paraple.cz.
  Více informací na webu https://www.paraple.cz/jak-hospodarime-chci-darovat-prispet-na-konkretni-projekt-projekt1-bezecka-liga-runczech/

  Více informací
 • Podívejte se k nám...

  12. 12. 2016

  Jan Schwarcz a Up&Up production vyrobili krátkou videonávštěvu Centra Paraple. Autorem skladby Souznění, která záznam doprovází, je Pavel Hořejš, hraje kapela Volkmen. Všichni nám svou práci věnovali bez nároku na honorář. Děkujeme a z výsledku máme velkou radost.
  Přijďte se k nám podívat - alespoň elektronicky!
  Zveřejněno: 12. 12. 2016

  Více informací
 • Čtvrtá a nejúspěšnější Aukce pro Paraple

  27. 11. 2016

  27. 11. 2016 proběhl 77. aukční den Galerie KODL. Souhra šťastných sedmiček, na listopad nezvykle krásné počasí a uvolněná atmosféra, která přinesla napínavé dražební souboje a radost ze získaných děl, to vše stálo za tím, že se aukce stala svým celkovým obratem největší a nejvýznamnější aukcí nejenom letos, ale i v celé novodobé historii v ČR.
  Aukce pro Paraple byla tradičně na samotném začátku. S napětím jsme sledovali dražbu prvních deseti děl darovaných jejich autory či majiteli do aukce v náš prospěch. Neuvěřitelný souboj se strhl hned u druhé položky a vedl k autorskému rekordu Theodora Pištěka v kategorii grafiky. Výše vydražené částky se vyšplhala z vyvolávací ceny 40 000 na 250 000 korun. Úspěšně se prodala i další díla a padly další tři autorské rekordy. Celkově vynesla darovaná díla krásných 904 000 Kč.
  Tým Galerie KODL odvedl opět skvělou práci a bylo hezké pozorovat, s jakou radostí a profesionalitou k celé aukci přistupují. Nemyslím pouze citlivou práci s uměleckými díly, ke kterým se chovají s úctou k práci jednotlivých mistrů, ale zejména atmosféru kolem. Velmi příjemný kolektiv, který se i přes stoupající předakukční nervozitu chová mile a důstojně.

  Děkujeme Galerii KODL – panu Martinu Kodlovi a jeho týmu, děkujeme dárcům uměleckých děl, dražitelům a upřímně děkujeme panu Františku Vyskočilovi, předsedovi správní rady Centra Paraple za vše, co pro nás dělají.
  Vážíme si podpory, kterou získáváme pro svou práci. Jsme rádi, že nám lidé věří a podporují to, čemu věříme my. Na zajištění činnosti Centra Paraple potřebujeme ročně téměř 35 miliónů korun, které z více než poloviny získáme právě díky individuálním a firemním dárcům. Centrum Paraple může pomáhat druhým jen díky této podpoře.
  David Lukeš

  Více na www.aukceproparaple.cz.

  Tiskovou zprávu naleznete zde.

  Další fotografie z akce si můžete prohlédnout zde.

  Zveřejněno: 29. 11. 2016

  Více informací
 • Zapojte se do on-line dražby designových pivních lahví

  15. 12. 2016

  Pilsner Urquell pro nás již popáté pořádá tradiční předvánoční aukci designových pivních lahví. Do on-line aukce těchto deseti sběratelských kousků se můžete zapojit 15. prosince na serveru iDNES.cz.
  Letošní limitovanou edici navrhl český designer Maxim Velčovský. Podle svých slov se v nich snažil zhmotnit nejznámější symboly plzeňského piva. Nechal se inspirovat historickou bránou, kterou musí projet každá várka piva opouštějící pivovar. „Největší unikum lahví je ale podle mě materiál, který jsem použil pro dekoraci víka. Přemýšlel jsem, že láhve by mohly být vlastně jakýmsi pivovarským relikviářem, a tak jsem do víka každé z nich schoval malý úlomek kamene. Je to ten stejný kámen, ze kterého byly postaveny právě i základy pivovarské historické brány“, říká Velčovský.
  Celkovou vydraženou částku věnuje Pilsner Urquell Centru Paraple. Vydražená částka z aukce bude letos nově doplněna ještě o výtěžek ze speciálního vánočního balení plzeňského piva, které je dostupné v běžných obchodech. To obsahuje kromě osmi lahví piva i skleněný půllitr, jehož potisk navrhl také Maxim Velčovský. Z každého dárkového balení získá Centrum Paraple na svou činnost 5 Kč.
  Děkujeme Pilsner Urquell za podporu.
  Více informací o aukci pivních lahví Pilsner Urquell najdete na www.aukcnilahveproparaple.cz

  Více informací
 • Pod Parapletem - Acroyoga

  15. 12. 2016

  Seznamte se s cvičením spojujícím duchovní moudrost jógy, milující laskavost thajské masáže a dynamickou sílu akrobacie - s ACROYOGOU.
  Zveme všechny, kteří se chtějí naučit poskytovat terapii ve vzduchu a všechny, kteří mají zájem při terapii létat.

  Pro koho je terapeutické létání určeno?
  Obecně pro každého člověka na světě, ale na tomto workshopu bude terapie věnována pouze lidem po poranění míchy. Terapeutické létání je v Centru Paraple uzpůsobeno speciálně pro naše klienty.
  Nutné je, aby byl klient zdravý, tzn. neměl akutní zánětlivé nebo horečnaté onemocnění, neměl dekompenzovaný vysoký tlak a problémy se srdcem. Hmotnost do 90 kg výhodou.
  Kdo může terapii poskytovat?
  Zdravý, fyzicky alespoň natolik zdatný, chůze schopný člověk, aby dokázal uzvednout na svých nohách jinou osobu.
  Určeno pro všechny, kteří mají zájem poskytovat lidem s poškozením míchy protažení a relaxaci formou acrojógového terapeutického létání – fyzioterapeuti, ergoterapeuti, rodinní příslušníci, přátelé…
  Kdy
  15. 12. 2016 od 16 hod.
  Kde
  velká tělocvična Centra Paraple
  Lektoři
  Mgr. Veronika Horáková a hosté

  Vstup zdarma.
  Leták k akci naleznete zde.
  V případě zájmu se, prosím, přihlaste na emailu formankova@paraple.cz.

  Více informací
 • Máte už Zalitý kaktus?

  6. 12. 2016

  Václav Uher představil 6. prosince v Centru Paraple svou právě vydanou knihu Zalitý kaktus. Kmotrem knihy se stal Zdeněk Svěrák. Knihu pokřtil a popřál jí šťastnou cestu mezi čtenáře.
  O autorovi řekl:
  „Václav Uher ztratil schopnost chodit, ale neztratil humor. Ten ho přenáší přes výmoly života a elektrický vozík je jen přídavný spojenec. Václave, možná, že to ještě nevíte, ale Vy jste spisovatel. Napsal jste humoristickou knížku, které jsem četl zatím jenom asi třetinu, ale vím jistě, že máte literární talent. A chtěl bych, abyste mi slíbil, že budete pokračovat.“
  Více o autorovi na: www.zalitykaktus.blogspot.cz, www.powerchairhockey.cz

  Zveřejněno: 9. 12. 2016

  Více informací
 • 4. aukce výtvarného umění

  27. 11. 2016

  Galerie Kodl pořádá již čtvrtou aukci výtvarného umění pro Centrum Paraple. Uskuteční se 27. 11. od 12 hodin v pražském Paláci Žofín. Výtěžek z prodeje uměleckých děl využije Centrum Paraple na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy.
  Dražit se bude deset výtvarných děl, které autoři darovali ve prospěch Centra Paraple.
  Celkový výnos z předchozích aukcí pro Centrum Paraple činí 2 014 000 Kč.
  Více na www.aukceproparaple.cz.

  galerie_kodl_logo.jpg

  Zveřejněno: 21. 11. 2016

  Více informací
 • Mikulášská nadílka Pod Parapletem

  6. 12. 2016

  Předvánoční období v Centru Paraple tradičně začíná setkáním klientů, pracovníků a přátel v době kolem svátku sv. Mikuláše. V úterý 6. prosince odpoledne byla nadílka v Parapleti opravdu bohatá. Společnost B. Braun Medical, která s Centrem Paraple dlouhodobě spolupracuje, pomáhá nám a účastní se našich aktivit, předala Zdeňku Svěrákovi a Davidu Lukešovi, řediteli Centra Paraple, symbolický šek ve výši 50 000 Kč na úhradu nového vybavení a úprav klubovny klientů. Zbylé náklady na úpravu jsme zaplatili díky charitativní sbírce Cimrman pomáhá. Dárcům patří naše velké poděkování. Krásným dárkem pro všechny přítomné bylo zpívání se Zdeňkem Svěrákem a s Jaroslavem Uhlířem. Děti si užily loutkové divadlo a po písničkách mikulášskou nadílku.
  Za podporu akce děkujeme společnosti Kaufland, Stará myslivna a půjčovně kostýmů IPAK.
  Více fotografií od Tomáše Lisého si můžete prohlédnut zde.

  Více informací
 • Vánoční výzva

  29. 11. 2016

  Přijmete vánoční výzvu pohybových terapeutů Centra Paraple?
  Přijďte si zacvičit a zabojujte v soutěži o hodnotné ceny!
  vanocni_vyzva_1.jpg
  vanocni_vyzva_2.jpg

  Zveřejněno: 29. 11. 2016


  Více informací
 • Pod Parapletem - Advent se blíží...

  28. 11. 2016

  Již za pár dní bude 1. adventní neděle. Nalaďte se s námi na předvánoční atmosféru, třeba při výrobě adventních věnců, ozdob ze dřeva, zdobení perníčků a keramiky ad.
  Kde
  velká tělocvična Centra Paraple
  Kdy
  28. 11. 2016 od 17 hod.
  Podrobnější informace
  zde
  Vítáme děti, dospělé i celé rodiny. Těšíme se na vás.

  V případě zájmu se, prosím, přihlaste na emailu formankova@paraple.cz.

  Zveřejněno: 24. 11. 2016

  Více informací
 • Zemřel doc. MUDr. František Véle, Csc.

  22. 11. 2016

  S hlubokou lítostí oznamujeme, že  22. 11. zemřel ve věku 95 let doc. MUDr. František Véle, Csc., jeden ze zakladatelů Pražské školy rehabilitace. V jeho osobě ztrácíme velkého člověka, duchem i srdcem, výborného lékaře, úžasného neurofyziologa, kineziologa a učitele.
  Čest jeho památce.

  Zveřejněno 23. 11. 2016

  Více informací
 • Pod Parapletem - Jak si čerti hráli

  26. 11. 2016

  Přijďte se příjemně bát i zasmát se při pohádce "Jak si čerti hráli", kterou pro vás v Centru Paraple zahraje PETRPASLÍKOVO DIVADLO.
  Těšíme se na vás!
  Kdy: v sobotu 26. 11. 2016 od 10 hod.
  Délka představení: 40 minut
  Vstup: zdarma
  Doporučený věk: 3 - 7 let
  Rezervace na emailu: formankova@paraple.cz
  Plakát k akci zde.

  Zveřejněno 23. 11. 2016

  Více informací
 • Hvězdy StarDance tančily pro Paraple

  19. 11. 2016

  Sobotní charitativní večer StarDance 19. listopadu představil krásu tance a umění tanečnic a tanečníků - soutěžících v pořadu StarDance i klientů Centra Paraple. Ukázal také sílu lidské solidarity.
  Pomáhali diváci pořadu České televize, účinkující i tanečníci na vozíku i bez, organizátoři pořadu a majitelé a zástupci firem a organizací.
  Vedle známých osobností a profesionálních tanečníků se na parketu objevily i hvězdy z Centra Paraple - letos to byli Jaroslav Zářecký, Iveta Boleslavová, Romana Košťálová, Hana Kulhavá a Marie Nahodilová. Podobně jako v minulém roce i letos vozík, na kterém se v každé trojici jeden z tančících pohyboval, vypadal spíš jako rekvizita, než jako kompenzační pomůcka. Originální a často náročné choreografie diváky nadchly.
  Centrum Paraple díky tomuto večeru a benefiční "Tančírně", kterou uspořádala Česká televize 16. listopadu v Obecním domě, získalo více než 11 milionů korun. Jsou to finanční prostředky, které Paraple potřebuje k zajištění svých služeb lidem s poškozením míchy v příštím roce.
  Děkujeme!
  Podívejte se na první krásné fotografie z tohoto výjimečného večera.

  Zveřejněno 20. 11. 2016

  Více informací
 • StarDance - hvězda č. 5

  19. 11. 2016

  S potěšením a hrdostí vám představujeme naše hvězdy tančící v letošním ročníku StarDance.
  Hvězdou č. 5 je Marie Nahodilová.
  Majka je celoživotní optimistka. Život ji nepřestal bavit ani po nešťastné nehodě před 7 lety, kdy spadla z koně a poškodila si páteř. Po svém úrazu se soustředila na jediný cíl – být co možná nejvíce soběstačná. Touha vrátit se ke své původní práci i na vozíku, jí byla hnacím motorem. Bydlí v Jihlavě a potkat ji můžete v jihlavské nemocnici, kde pracuje jako zdravotní sestra. Obhájit tuto pozici nebylo vždy lehké. S vnitřní silou a optimismem se ale Majka dokázala vypořádat se vším a dnes už na to s úsměvem vzpomíná.
  Miluje pohyb, denně cvičí jógu a plave. Její další velkou láskou je hudba – zpívá ve sboru a před dvěma lety začala plnit svůj sen a učí se hrát na klavír. Studuje jazyky, maluje a ráda čte. Zajímá se také o astrologii a numerologii.
  S tancem mnoho zkušeností nemá, vzpomíná na své první taneční a v Centru Paraple zkoušela zumbu na vozíku. Za účast ve StarDance je velmi vděčná a bere to jako výzvu. Dosud o tom ale nikomu neřekla a přemýšlí, jak nejlépe své okolí překvapit… Bude to pro všechny odhalení až v přímém přenosu?

  Zveřejněno: 19. 11. 2016

   

  Více informací
 • StarDance - hvězda č. 4

  19. 11. 2016
  S potěšením a hrdostí vám představujeme naše hvězdy tančící v letošním ročníku StarDance.
  Hvězdou č. 4 je Iveta Boleslavová.
  Iveta je mladá aktivní maminka. Žije v Panenském Týnci a jejím největším koníčkem je teď 8letý syn Jakub. Ve svém volném čase se věnuje především sportu – chodí do posilovny a jezdí na handbiku. Ráda také cestuje, je to pro ní způsob, jak si může odpočinout a relaxovat. Letos byla poprvé u moře a už teď se těší na další dovolenou.
  Nabídku do StarDance dostala několik dní před odjezdem do Bulharska. Přesto, že s tancem moc zkušeností nemá, rozhodla se do toho jít a je zvědavá, co společně s tanečním párem vymyslí. Jak říká, chtěla by nějaký extrém, parádní a zajímavé číslo. Na internetu proto vyhledává nejrůznější videa a přemýšlí, co vše by bylo možné. Pro svou účast ve StarDance se rozhodla i proto, že tak může pomoci Parapleti a poděkovat za to, co pro ní a ostatní klienty dělá.

  Zveřejněno: 18. 11. 2016

  Více informací
 • StarDance - hvězda č. 3

  19. 11. 2016
  S potěšením a hrdostí vám představujeme naše hvězdy tančící v letošním ročníku StarDance.
  Hvězdou č. 3 je Jaroslav Zářecký
  V 17 letech měl nehodu při jízdě na motorce. Po úrazu absolvoval pobyt v nemocnici, pak v rehabilitačním ústavu. Už 9 měsíců po úrazu byl na prvním pobytu v Centru Paraple. Využíval tu rehabilitaci, chodil do posilovny, s pomocí ergoterapeutů si vybíral a přizpůsoboval kompenzační pomůcky, které usnadňují život. Teď je mu 19 let. Po úrazu používá ortopedický vozík, protože ale nemá úplně přerušenou míchu, může na kratší vzdálenosti I chodit o 2 francouzských holích. Před úrazem studoval v Praze Střední průmyslovou školu potravinářskou a zajímala ho ekologie. Teď pokračuje v Kostelci nad Orlicí na Střední zemědělské škole studiem ekologie a ochrany životního prostředí. Rád by pokračoval na vysoké škole, zajímá ho lesnictví. Měl sice už nějaké pracovní nabídky v Praze, ale rád by se vrátil do východních Čech a pracoval na rodinné farmě v podhůří Orlických hor, kde bydlí s rodiči a se dvěma sestrami.
  Před úrazem Jarda hodně sportoval, věnoval se hlavně lednímu hokeji. Sport ho láká I dál, ale nejdřív je rozhodnutý dokončit školu a dál pracovat na svém vzdělání.
  Do Paraplete jezdí rád a pravidelně a oceňuje zejména přátelský přístup a vzájemný respekt mezi pracovníky a klienty.
  S tancem žádnou zkušenost nemá, ale věří, že když překoná trému, bude to zábava.
  Koho by ve StarDance rád potkal?
  “Přiznám se, že Stardance nějak pravidelně nesleduji. Pokaždé, když se ale dívám na  Ondřeje Banka, vzpomenu si na jeho famózní sportovní výkony. Je pro mě až nepochopitelné, jakým způsobem se dokázal prezentovat na extrémních svazích. Bude pro mě navždy obrovským bojovníkem. Když se s ním potkám, budu rád.”

  Zveřejněno: 17. 11. 2016
  Více informací
 • StarDance - hvězda č. 2

  19. 11. 2016

  S potěšením a hrdostí vám představujeme naše hvězdy tančící v letošním ročníku StarDance.
  Hvězdou č. 2 je Hana Kulhavá.
  Hanka pochází z Trutnova, ale už 10 let žije v Otovicích u Karlových Varů. Po autonehodě s poškozením páteře a míchy se pohybuje na vozíku. V současné době nepracuje, vychovává devítiletého syna Matěje, který je sportovně nadaný a hraje hokej. Hance jeho koníček zabírá dost času, vozí ho na tréninky, na zápasy, působí jí to ale radost. Sama závodně plave v oddíle SK Kontakt Karlovy Vary a ve volných chvílích jezdí na čtyřkolce.
  Největším koníčkem Hany je ale hra na klavír. Hraje od 4 let. Po úrazu nevěděla, jestli bude moci pokračovat, protože má ochrnuté prsty na pravé ruce. Sama říká, že strach, že nebude na klavír už nikdy hrát, byl snad to nejhorší, čeho se po úrazu bála. Cvičit na přenosných klávesách začala už v nemocnici v Liberci, kde po úrazu ležela. A korunou vítězství její vůle bylo, když z rehabilitačního ústavu přijela do Liberce a na sympoziu, které nemocnice pořádala pro zdravotníky k problematice míšních poranění, pozdravila přítomné svou hrou na klavír. Říká, že poznání, že to dokáže a ke klavíru se bude moci vrátit, pro ni byl snad nejsilnější okamžik. Uvědomila si, že dokáže jít dál, že to půjde. Dnes pravidelně trénuje a zahraje už téměř vše.    
  Proč se rozhodla podpořit Centrum Paraple?
  “Dá se říct, že centrum Paraple mě vytáhlo z té nejhorší životní situace po úrazu. Pamatuji si svoui první návštěvu, všechny ty pohodové vozíčkáře. Teprve tam mi došlo, že život nekončí. Teď jezdím do Paraplete jednou ročně na rehabilitační  kurz, kde se take vždycky sejdeme s kamarádkami, se kterými nás váže stejná doba úrazu. Dříve jsem jezdila častěji, na různé PC kurzy, Máma, táta na vozíku nebo sportovní kurzy, ale teď nějak nestíhám a jsem ráda za ten týden jednou ročně.
  Líbil se mi loňský ročník StarDance, kde vystupovali vozíčkáři a bylo to neuvěřitelné, co všechno jsou schopni dokázat lidé i s tímto postižením.”

  Zveřejněno: 16. 11. 2016

  Více informací
 • StarDance - hvězda č. 1

  19. 11. 2016
  S potěšením a hrdostí vám představujeme naše hvězdy tančící v letošním ročníku StarDance.
  Hvězdou č. 1 je Romana Košťálová
  Na vozíku je 10 let. Říká, že po úrazu toho sice hodně ztratila, ale mnohem víc dostala zpět. Umí si teď totiž líp vybírat události, příležitosti a lidi ve svém okolí tak, aby byla vnitřně spokojená a šťastná a říká, že její „nechodící“ život se od toho „chodícího“ zase tolik neliší.
  Romana má zajímavé koníčky. Jedním je esoterika - vykládá karty, zabývá se fytoterapií a energetickými systémy, dalším je modeling. Modelku dělá při různých charitativních akcích v celé republice. Pocit, kdy i díky ní je na módní přehlídce předáván šek s vybranou částkou na dobrou věc, je podle Romany nepopsatelný. Věnuje se také výtvarnému umění. Studovala a pracovala v této oblasti – zabývala se designem skla a také teď výtvarné techniky zůstaly jednou z jejích oblíbených činností.
  Co jí dává Centrum Paraple?
  Jezdí sem na rehabilitační pobyty už několik let a jejich úroveň a přístup lidí v Parapleti velmi chválí. Velmi jí pomáhá také jóga, se kterou se seznámila právě v Centru Paraple. Nahradila jí aerobik, který cvičila a jako lektorka vedla kurzy. Využívá ale i jiné příležitosti, které Paraple nabízí – např. inspiraci pro své umělecké tvoření získává na zdejších výtvarných kurzech.  
  Proč se těší na StarDance?
  „Jednoduše proto, že je spojený s Centrem Paraple, že ráda poznám zákulisí takové taneční akce, nové lidi a také proto, že mě láká možnost ukázat lidem, že na vozíku se dá zvládnout s elegancí a radostí přinejmenším tolik, co bez něj.“

  Zveřejněno: 15. 11. 2016
  Více informací
 • Hvězdy i letos zatančí pro Paraple

  19. 11. 2016

  V sobotu 19. listopadu se vedle známých osobností a profesionálních tanečníků na parketu objeví i hvězdy z Centra Paraple. Soutěžní dvojice se na jeden večer promění v trojice a představí se v originální choreografii. 
  Charitativní večer ve prospěch Centra Paraple se poprvé uskutečnil v loňském roce a měl velký úspěch. Moc nás těší a pomáhá nám, že bude také v programu letošní soutěžní řady. Centrum  Paraple oslovilo několik odvážných klientů, kteří projdou náročným tréninkem. Výsledek jejich práce mohou diváci v přímém přenosu ocenit zasláním dárcovské sms namísto obvyklého hlasování. Mezi porotce navíc usedne zakladatel Centra Paraple Zdeněk Svěrák. Také Marek Eben, který pořadem provází společně s Terezou Kostkovou, je letitým vzácným přítelem centra. Věříme tedy, že 19.11. od 20 hodin budou Centru Paraple doslova všechny hvězdy nakloněny.
  Více na www.stardanceproparaple.cz.

  Více informací
 • Zveme vás na DRAKIÁDU

  14. 10. 2016

  Máte chuť vrátit se do dětských let a strávit příjemný čas, třeba i s celou rodinou? Oslavte s námi příchod podzimu výrobou a pouštěním draků.  Přineste jen sebe a dobrou náladu :), ostatní budete mít připravené u nás. 14. a 15. 10. v Centru Paraple a Malešickém parku. Těšíme se na vás.

  CO?
  Výroba draků a zkouška

  KDY?
  14. 10. 2016 od 13 do 16 hod.
  KDE?
  Centrum Paraple a blízké okolí

  CO?
  Pouštění draků
  KDY?

  15. 10. 2016 od 10 hod.
  KDE?
  Sraz v Centru Paraple, poté přesun do Malešického parku.

  Pokud se chcete akce zúčastnit, hlaste se, prosím, do 10. 10. 2016 na email soltesova@paraple.cz.

  Leták k akci najdete zde.
  Více informací
 • Pod Parapletem - Setkání s para/olympioniky aneb Pohyb nás baví

  17. 10. 2016

  Od 18 hod. přivítá hosty v sále velké tělocvičny Centra Paraple ředitel David Lukeš, který bude celým večerem provázet. Těšit se můžete na projekci videí a fotodokumentace, poutavé vyprávění i na medaile našich reprezentantů. Součástí večera bude i představení programu Opel handycars a možnost prohlédnout si upravená auta s ručním řízením Opel Astra a Opel Insignie.
  Pozvání na přátelské setkání a povídání o Riu přijali paralympionici David Drahonínský a Šárka Musilová - lukostřelci, Kateřina Antošová - silniční handbikerka, Jiří Suchánek - stolní tenista, Aleš Kisý - koulař, Jan Povýšil - plavec a olympionik Jan Micka - plavec.
  Malé pohoštění je zajištěno.
  Těšíme se na Vás.

  Více informací
 • Terapeutické létání

  21. 1. 2017

  V rámci nekončícího procesu hledání nových a zajímavých cest jsme se rozhodli zařadit mezi prvky terapie i jeden méně obvyklý - acroyogu.
  Acroyoga je skvělé párové cvičení na zapojení hlubokých stabilizačních svalů, pro zvýšení flexibility, celkové zpevnění těla, ale i pro relaxaci. Spojuje v sobě moudrost jógy, milující laskavost thajské masáže a dynamickou sílu akrobacie. Je vhodná téměř pro každého. Přizpůsobenou ji mohou cvičit i lidé s poškozením míchy. Její cvičení posouvá hranice všedních pohybových možností. Do Centra Paraple tuto metodu přinesla naše fyzioterapeutka Veronika Horáková.
  Během dvou odpoledních workshopů se tým zkušených lektorů rozhodl acroyogu představit. Především našim klientů, jejich rodinným příslušníkům, přátelům a asistentům, ale i širší veřejnosti. Prosincové setkání bylo zaměřené na Lunar acroyogu. Účastníci se při něm seznámili s terapeutickou a relaxační složkou tohoto cvičení. V pondělí 23. ledna jsme jim ukázali její opačnou tvář, Dynamic acroyogu, která v sobě kloubí sílu, flexibilitu, balanci a eleganci.
  Po absolvování workshopu a s vhodným zázemím mohou naši klienti acroyogu zařadit do cvičení v domácím prostředí, zájemcům tuto možnost nabízíme i v rámci sociálně-rehabilitačních pobytů v Centru Paraple.
  Podívejte se do fotogalerie, jak nácvik acroyogy probíhá.

  Více informací
 • Člověk s poškozením míchy v čase 1

  23. 1. 2017

  Jakou cestou prochází člověk od chvíle, kdy mu úraz či onemocnění vezme více či méně možnost hýbat se? Jak se cítí, o čem přemýšlí, jak se s novou situací vyrovnává?

  To vše a možná ještě něco navíc vám chceme postupně představit na příbězích skutečných lidí, kteří se nebáli o svou zkušenost podělit. Mísí se v nich mnoho různých pocitů, ale nechybí v nich, možná kupodivu, ani nadhled a někdy i špetka humoru. Zkrátka život nekončí a pořád se něco děje.

  Jako první nám David L. popsal den, kdy se mu stal úraz, dobu krátce po něm a pobyt v nemocnici až do okamžiku propuštění. Příště bude Jiří P. pokračovat obdobím první intenzivní rehabilitace.

  Příběh Davida L.

  Léto 2001, krásný den. Turnaj ve fotbálku ve vesnici hned vedle. Hrajeme, vyhráváme, prohráváme, smějeme se, hádáme a nakonec si zase podáme ruce. O přestávkách se bavíme s kamarády.

  Je opravdu teplo, blízký Zelenský potok přivádí vodu ze šumavských hvozdů přímo do přehrady Nýrsko, zásobárny pitné vody pro celé západní Čechy. Vody pod splavem je hodně, mnohem více, než když jsme sem chodili na ryby.

  Osudový skok

  Obcházíme cedule ZÁKAZ VSTUPU a blbneme u splavu. Koukám na Jirku, jak stojí na mostě na zábradlí. Nejlepší freeridový lyžař v Čechách skočil. Vždycky to hrotí až do extrému. Je hustej, to já nedám, skočím si další šipku ze splavu. Ten odraz byl ale nějaký jiný, ve vzduchu se trochu přetáčím a dopadám kolmo do vody. Náraz, hlava hozena do záklonu, vydechnutí, bezvládnost, plavu hlavou pod vodou a topím se. Slyším kamarády, kteří naštěstí vidí krev a vytahují mě z vody.

  Dál už si svou záchranu „diriguji“ sám. Necítím tělo, vím, že je to špatné. Chci sanitku, začínám se dusit. Sanitka mě převezla na nejbližší otevřené prostranství, křižovatku u Nýrska, kde přistává helikoptéra letecké záchranné služby a letíme do Plzně.

  Krásná záchranářka má dramatický výraz a já s ní zkouším mluvit. Nebo ne, zdá se mi to? Rychlý převoz z heliportu na přípravnu na sál, ocelová koruna navrtaná rovnou do hlavy, aby udržela páteř nataženou, dotaz, zda mi mohou rozstříhat spodní prádlo, uspání….

  Nebudeš chodit, ale...

  Probouzím se a všude kolem jsou přístroje. Nemohu se hýbat, nevím co se děje, zachmuřené výrazy doktorů. Nemůžu to udýchat, tracheostomie, infekce v těle, vysoké horečky, opiáty. Kde jsou mé návštěvy? Sestřička Amálka, Julie, kytka u postele, Mumuland, ŠŠŠepotá…?

  „Nebudeš chodit, ale na počítači budeš moct pracovat.“ Deprese, opiáty, divoké sny. Po třech týdnech se začíná stav lepšit. Radim je tam skoro každý den a já ho v Brně v nemocnici nenavštívil ani jednou. Babička, Robert, Martin, Erika…, každý den někdo. Brali mě i ven, nejdříve na posteli, později na vozejku. Hlavně Lada, s kyslíkovou láhví v tašce, saturace je stále špatná.

  „Hele, jestli to chceš zabalit, tak klidně můžeš, ale na JIPce to jde blbě“, říkal doktor Kuba a dva dny na to mi udělal „lepší“ kafe. Společná televize s panem Schwarzem, útok na dvojčata v New Yorku, tři tisíce dlaždiček, odsávání, odběry a postupně odpojování od dýchacího přístroje. Můžu zase mluvit, můžu začít jíst - hamburger, čokoláda, steak, koláčky od kamarádů.

  První autonomní dysreflexie, lehký dekubit… Stav se začíná lepšit, jsem bez cévky, tracheostomie, normálně jím, už i sedět vydržím déle. Díky tátovi mám počítač s dotekovým displejem a tužkou připevněnou na potítku. Začínám komunikovat se světem, jedu do Prahy na rehabilitaci, jsem překládán...

  Nový život, nová perspektiva

  Strávil jsem tři měsíce na neurochirurgické jednotce intenzivní péče ve fakultní nemocnici v Plzni. Za tu dobu jsem byl jeden ze dvou přeložených lidí na následnou rehabilitaci, exitus byl na denním pořádku.

  Změnilo se hodně, ale měl jsem obrovskou podporu svých blízkých a skvělého personálu nemocnice. Dnes se většinou lidé po poranění míchy dostávají po stabilizaci na spinální jednotky spádových nemocnic, začátek je ale vždy stejný, musí se ustálit zdravotní stav a předcházet dalším možným komplikacím. Dlouhá cesta tady začíná. Život nekončí, jen dostává jinou perspektivu. Včetně životních hodnot.


  Děkuji všem za záchranu života.

  Více informací
 • Člověk s poškozením míchy v čase 2

  27. 2. 2017

  Jakou cestou prochází člověk od chvíle, kdy mu úraz či onemocnění vezme více či méně možnost hýbat se? Jak se cítí, o čem přemýšlí, jak se s novou situací vyrovnává? To vše a možná ještě něco navíc vám chceme postupně představit na příbězích skutečných lidí, kteří se nebáli o svou zkušenost podělit.
  V lednu nám David popsal den, kdy se mu stal úraz, dobu krátce po něm a pobyt v nemocnici až do okamžiku propuštění. Dnes naváže Jirka svým vyprávěním o období první intenzivní rehabilitace, o pobytu v rehabilitačním ústavu. A v březnu konečně zjistíme, jaké to je, když se člověk poprvé dostane do Centra Paraple.

  Jízda na surfu, jako kterýkoliv slunečný den, který Jirka při svém pobytu v Austrálii rád trávil na pláži. Vlna nadzvedává surf a zase rychle mizí, jen tam najednou na chvíli chybí ta voda. Hlava dopadá na dno, šestý krční obratel je zlomený. Následuje spinální jednotka v Brisbane, první operace, necelé dva měsíce v nemocnici, první polohovací vozík, přelet do Čech, spinální jednotka ve FN Motol, druhá operace.

  Sanitka převáží Jirku z Motola do rehabilitačního ústavu v Kladrubech.  Akutní poúrazová rehabilitace je většinou naplánovaná na pět měsíců, Jirka strávil v Kladrubech půl roku. Měsíc si připlatil, protože doma ještě neměl vše upravené.
  A jak to v rehabilitačním ústavu probíhá? Jak vypadá život na vozíku v této fázi?
  „Do Kladrub jsem přijel v sanitce, neměl jsem ani vozík. Hodně jsem jich tam vyzkoušel, ale zatáčeli, nejeli… Kdo znal dobře paní na protetice, tak měl zaručeno, že vyfasuje ten lepší. Já jsem si mohl díky tátovi, který řekl, ať si vyberu, co chci, že to doplatí, pořídit kvalitní vozík rychle. Vybral jsem si karbonový, sloužil mi osm let, vlastně donedávna. Stihnul jsem si ho pořídit ještě během pobytu, ale většina lidí neodjíždí z Kladrub na svým vozíku.
  Fyzioterapie a posilka, to mě tam bavilo nejvíc. Musel jsem tedy poprosit primářku, ať mi jí napíše, ale pak jsem jí dával i dvakrát denně. Potom ergoterapie - učili mě jak se obléct, přesednout atd. Byl jsem teda víc samouk, ale alespoň mě směřovali. Potom tam byla nějaké mechanoterapie, plavání, žíněnky… Taky jsem se stal rekordmanem ve výrobě šál na dílnách. Bylo to před Vánocemi, udělal jsem jich asi třináct, to určitě. Každej tehdy ode mě dostal šálu, plus pro sebe jsem si udělal sparťanskou a kobereček. Taky sparťanskej, mám ho u televize. Pak taky vertikalizace, návštěvy, výlety do přilehlého parku. A potom postupné seznamování s lidmi, nové sociální kontakty. Já jsem pro ně volil tanečky, nechyběl jsem snad na žádném. Diskotéky u rybníku, kamarádi - parouš Rosťa, Zdenda, Michal, holky…, začínal jsem znovu žít. Dodneška si mě tam sestřičky pamatují.
  S odstupem musím říct, že rehabilitace mohla být intenzivnější. Dost lidí mi tam přišlo nemotivovaných až líných a taky ještě nesmířených s novou situací. Když jsem po půlroce odjížděl domů, měl jsem svůj vozík, pár šál, kobereček a fyzicky jsem byl silnější. Jen jsem vůbec neměl představu, co mě čeká.“

  Více informací
 • Člověk s poškozením míchy v čase 3

  10. 4. 2017

  Jakou cestou prochází člověk od chvíle, kdy mu úraz či onemocnění vezme více či méně možnost hýbat se? Jak se cítí, o čem přemýšlí, jak se s novou situací vyrovnává? To vše a možná ještě něco navíc vám chceme postupně představit na příbězích skutečných lidí, kteří se nebáli o svou zkušenost podělit.
  V lednu nám David popsal den, kdy se mu stal úraz, dobu krátce po něm a pobyt v nemocnici až do okamžiku propuštění. V únoru navázal Jirka svým vyprávěním o období první intenzivní rehabilitace, o pobytu v rehabilitačním ústavu. A nyní se podíváme na to, jaké to je, když se člověk ocitne v Centru Paraple. Nikdy to není stejné, což je dáno mnoha okolnostmi. Například tím, v jaké fázi klient přichází. Někdy je to ani ne rok po úrazu či onemocnění, jindy až po mnoha letech upoutání na vozík.
  Tento příběh se oproti prvním dvěma liší v tom, že se nestal mladému muži při nehodě. Je o ženě, která se se zdravotními problémy potýkala od dětství, a přesto svůj život zasvětila pomoci druhým.                                                                                         
  Paní docentka je zkušená neuroložka. V průběhu své praxe přišla do styku s vozíčkáři, dětmi i dospělými, mnoha diagnóz. Vždy se snažila být jim co nejvíce nápomocná. Ji samotnou do Centra Paraple přivedla jedna z mnoha operací páteře, které musela v posledních deseti letech absolvovat a která měla za následek spastickou tetraplegii.                               
  Ale vezměme to od začátku. Již v pěti letech prodělala poliomyelitidu (dětskou obrnu), která jí tehdy zabránila na celý jeden rok chodit. Díky houževnatosti její maminky, která se nehodlala smířit s negativními prognózami lékařů, mohla nakonec provozovat leccos. I pěší turistiku v přírodě, kterou vždy milovala. Sice k pohybu potřebovala hole, ale jinak byla velmi zdatná.              
  V roce 1995 se u ní začal objevovat, snad z přetížení, postpoliomyelitický syndrom (soubor obtíží, které vedou u jedinců po prodělané dětské obrně k výraznému zhoršení jejich dosud dlouhodobě stabilizovaného zdravotního stavu), který u nás nebyl dlouho znám. Pohyb se zhoršil, bylo nutné více používat berle a odpočívat. I přesto dále pokračovala v práci. Proto, aby pomohla dalším, tak léčila, zkoumala, psala. A hádala se s pojišťovnami. Například kvůli absurditám při proplácení kompenzačních pomůcek. Zdravotní problémy však nepolevovaly. Následovala série dalších operací - rameno, krční páteř…, sama už je ani nepočítá. Nešťastná byla ta v roce 2011, která měla vést ke stabilizaci krku. Trvala moc dlouho a výsledek nebyl uspokojivý. Přidaly se septické stavy, rehabilitace se táhla. Ani přes další operaci se na nohy už nepostavila. Sice dokázala zlepšit funkčnost rukou, ale později přišly pro změnu silné bolesti spojené se spastickými (křečovými) stavy dolních končetin. Aplikace botulotoxinu do svalů dolních končetin sice zafungovala na zmírnění spasmů, ale zhoršila již poměrně rozcvičené ruce. „To už jsem se nemohla smíchy udržet,“ říká paní docentka. „A největší gag byl ten, když mi jednou při rehabilitaci zlomili nohu v krčku.“
  A jak vnímala svůj první pobyt v Parapleti? „Bydlela jsem něco přes rok ve Fatimě (centrum pro tělesně postižené). Jednou se mi porouchal elektrický vozík, katapultoval mě a zlomená noha byla na světě. Tehdy jsem přišla poprvé do Paraplete. Paraple mi opravdu velmi pomohlo. Hodně jsem tu rehabilitovala. Můj fyzioterapeut mě chválil za pokroky, začala jsem se pěkně rozhýbávat. Nedávno to ale, bohužel negativně, ovlivnil ten botulotoxin. Ale snažíme se, i přes všechna úskalí, dál. A nejen při fyzioterapii. Taky jsem si zde nechala změřit tlak na tělo při sezení (pressure mapping) kvůli prevenci dekubitů a vyzkoušela si ovládat počítač hlasem. To pro mě bude velká pomoc, protože již nemohu dobře psát rukama, ale zároveň chci ještě publikovat. Především „návody“ pro lidi na vozíku, jak si tento život zjednodušit. Celkově si myslím, že pro život, a to nejen na vozíku, je jednou z nejdůležitějších věcí kvalitní rodinné zázemí. To udělá opravdu velmi mnoho, je obvykle největší a nejjistější pomocí. Na tom jsme se celkem jednomyslně shodli i při posledním Suterénu (sociterapeutická skupina). Žel, právě to mi chybí...“
  Nyní už paní docentka bydlí v domě, kde jsou bezbariérové byty, třikrát denně čerpá několik hodin osobní asistence a navzdory všemu se snaží nadále pomáhat ostatním.

                                                                                       

  Více informací
 • Představujeme naše partnery - Galerie KODL

  27. 2. 2017

  Spolupráce charitativně zaměřené organizace a jejích partnerů, to je i společná snaha šířit myšlenku solidarity, vzájemně se inspirovat, hledat nové příležitosti. Postupně může přerůst i v přátelství. Mezi hlavní partnery a současně přátele Centra Paraple patří také Galerie KODL.
  Ke spolupráci nás přivedl předseda správní rady Centra Paraple JUDr. František Vyskočil.
  První dvě Aukce pro Paraple se uskutečnily v r. 2015, další v květnu a v listopadu 2016. Při každé bylo vydraženo 10 výtvarných děl ve prospěch naší činnosti. Právě se připravuje aukce, která se uskuteční 28. května t.r. Celkově tedy jde o velkou a významnou podporu.

  Zajímalo nás, co předcházelo spojení Galerie KODL a Centra Paraple, co vedlo k myšlence požádat o podporu a následně k její nabídce. Se svými otázkami jsem se obrátila na dr. Františka Vyskočila.
  Pane doktore, co rozhoduje v takových případech o tom, že ke spojení opravdu dojde? Je to přátelský vztah lidí z obou organizací, který je dobrým základem pro důvěru? Nebo spíš charakter organizací, možný společný zájem? Nebo všechno uvedené bylo v tomto případě důležité? Anebo je to ještě trochu jinak?
  Domnívám se, že se jedná o průnik všech možností, které uvádíte. Vzájemná důvěra je nezbytná, nedovedu si představit, že by Aukci pro Paraple pořádala nějaká dražební síň jen na základě (byť  dobře míněného) „komerčního“ zájmu. Současně je ale nutné, aby byla aukce provedena na nejvyšší profesionální úrovni, protože je do ní zařazen omezený počet pečlivě vybraných děl a není možné zklamat jak autory, kteří štědře svá díla do aukce poskytnou, tak promarnit úsilí všech, kteří se na aukci podílejí. A právě spolupráce mezi Centrem Paraple a Galerií Kodl funguje jako dobře promazaný stroj. A je příjemné sledovat, s jakou radostí a nasazením se obě strany na pořádání aukce podílejí.

  Lákalo nás nahlédnout do historie rodiny, která za galerií stojí. Jaká je a co přivedlo její členy až na Národní třídu, kde galerie sídlí a na Žofín, kde pořádá velké a úspěšné aukce. Letošní jarní aukce bude již 78. v pořadí.
  Rodinnou sběratelskou tradici založil ing. Jan Kodl, nadaný matematik. Stal se nejen sběratelem, ale i mecenášem umění. Položil základy rodinné sběratelské tradice ovlivňující životy dalších generací.
  Úspěšným nástupcem a pokračovatelem byl jeho syn, akademický malíř ing. arch. JiříKodl (1889-1955), který z rodného Písku přesídlil do Prahy. Byl vášnivý sběratel, malíř akvarelista a člen Mánesa. Mezi jeho osobní přátele z řad umělců patřili Oldřich Blažíček, Josef Čapek, Emil Filla, Otto Gutfreund, Otakar Kubín, Kamil Lhoták, Josef Šíma, Václav Špála, Max Švabinský, František Tichý, Jiří Trnka, Jan Zrzavý a řada dalších.
  V totalitní době se o zachování a rozšiřování rodinné sbírky výrazně zasloužil uznávaný expert na české malířství, třetí z generace, jeho syn Pavel Kodl (1934-1994). Novodobá historie firmy se začíná psát od roku 1989, kdy Pavel Kodl se svým synem Martinem Kodlemjako spolupořadatelé organizovali první aukci v moderních dějinách československého podnikání na pražském Žofíně.

  Dnes je tedy Galerie KODL aukční, prodejní a výstavní síň založená na více než stoleté tradici. Zaměřuje se na nákup a prodej obrazů, kreseb, grafik a plastik českého výtvarného umění 19. a 20. století. Mezi její hlavní priority patří vysoká garance prodávaných uměleckých děl a profesionální přístup, který zajišťuje jako čtvrtý z pokolení PhDr. Martin Kodl, absolvent Univerzity Karlovy a soudní znalec se specializací na české malířství 19. a 20. století a také současný vlastník Galerie.
  Ptala jsem se ho mimo jiné na to, jak rodinná sběratelská a mecenášská tradice ovlivnila jeho život.
  Pane doktore, byl jste od počátku rozhodnutý pokračovat v rodinné tradici? Co byste dělal, kdybyste se rozhodl jít jinou cestou? Máte mnoho zájmů, které z nich jsou nejsilnější? Jsou spíš doplňkem vašeho života, nebo svůj čas rozdělujete mezi rodinu, zájmy, koníčky a svou práci? A jak si vybíráte spolupracovníky?
  Od dětských let jsem vyrůstal ve velké vile plné obrazů a život bez nich jsem si neuměl představit. V té době mi velice imponovaly tajuplné návštěvy spousty nejenom pražských sběratelů. Jejich vzájemné výměny či finanční transakce byly silně v rozporu s tehdejším režimem, stávaly se jakousi formou vzdoru a boje proti totalitě a silně se přikláněly k hodnotám a tradicím první republiky. Tehdy jsem si vůbec neuvědomoval nějakou rodinnou tradici, ale byl jsem fascinován nejenom krásou obrazů, ale i atmosférou vytvořenou okolo nich. Nevěděl jsem sice, co budu v životě dělat, ale věděl jsem bezpečně, že budu sbírat obrazy. Tento dětský sen jsem začal postupně v životě naplňovat a také jsem si začal uvědomovat, že si budu muset najít nějaké zaměstnání a na nákup obrazů vydělat peníze.
  Můj celoživotní zdroj poznání a zároveň hobby je příroda. Od dětství se věnuji ornitologii. Baví mě rybaření, především muškaření. Tak trochu i myslivost. Ale myslím si, že hlavní fenomén spočívá v atmosféře, která je s tím vším spojená a v možnosti oprostit se tak od všedních starostí, od digitální civilizace. Neustále znovu a znovu obdivovat barvy, tvary, vůně. Často mi připadá, že přírodu kolem sebe vnímám spíš jako obraz a realita s obrazy se mi propojuje.
  Při výběru nových spolupracovníků je pro mě důležité doporučení někoho důvěryhodného. Většinou jsou to mladí lidé a mě zajímá, jakými byli studenty. Také musí mít vztah k umění a přirozený talent k poznání kvality obrazů. S ním se člověk už rodí, ale musí se rozvíjet. Myslím, že po těch letech to všechno už dobře vycítím. Mám-li to shrnout, důležité v naší oblasti je nadání, vzdělání, zájem a charakter. K lidem se kterými spolupracuji, potřebuji mít důvěru. To poslední je zvlášť důležité. Můj společník není historik umění, ale je to přítel z dětství a člověk s hlubokým charakterem, kterému důvěřuji.

  Už při prvním seznámení s dr. Martinem Kodlem a jeho paní v jejich Galerii nás zaujala atmosféra místa spojená jak s nádhernou historickou stavbou, tak především s lidmi v ní. Manželé Kodlovi a jejich spolupracovníci nás přijali a nechávají nás při návštěvách alespoň na chvíli nahlédnout do života výtvarných děl, jejich tvůrců, lidí a krajin na obrazech. Je to trochu droga, jen blahodárně působící. Jak říká dr. Eliška Charvátová z týmu galerie: „Teprve když vstoupíte do kontaktu s obrazy, oslovují vás a vy vnímáte něco, co není zřejmé při prvním zběžném pohledu, vkládáte do nich své fantazie a představy a snažíte se proniknout do pocitů a nálady jejich autorů, rezonujete s nimi a cítíte potřebu vracet se a poznávat další“.

  Věříme, že podobná pozitivní rezonance přetrvá i nadále také ve vztahu Centra Paraple a Galerie KODL.

  Více informací
 • Host Pod Parapletem - dr. David Svoboda a dr. František Vyskočil

  20. 3. 2017

  Srdečně vás zveme na dalšího HOSTA POD PARAPLETEM.

  Pozvání tentokrát přijali David Svoboda - soudce se zkušeností s právem trestním i civilním, od mládí upoutaný na vozík a František Vyskočil - přední pražský advokát, vyučující na pražské AMU, předseda správní rady Centra Paraple a člen správní rady Nadačního fondu Kolowrátek. Večerem provází Václav Uher.

  Těšíme se na vás!

  Medailonky obou hostů si můžete přečíst zde.
  Leták k akci naleznete zde.

  Host Pod Parapletem - dr. David Svoboda a dr. František Vyskočil

  Více informací
 • Pod Parapletem - BOJÍM SE V LESE

  3. 4. 2017

  Centrum Paraple a divadlo Loutky bez hranic vás srdečně zvou na představení Bojím se v lese.
  Po představení je připravená výtvarná dílna.
  Vhodné pro děti od 3 let, vstup zdarma.
  Leták k akci zde.
  Informace/rezervace na podparapletem@paraple.cz nebo 607 282 155.
  Těšíme se na vás!

  O čem to bude?

  ... V trávě, v mechu, mezi stromy a jinde v přírodě žijí různé nadpřirozené bytosti, například Chomáček světlonosík, Pišišulka obouplošník nebo Vesmírek říční. Vydáme se na pohádkovou přírodovědeckou výpravu, abychom zjistili, jak tito tvorové vypadají, čím se živí, jak se dorozumívají. Ale musíme si dát pozor na Kudlibabu kudrnatou a Vochometníka drzníka, protože to jsou zlí škůdci, kteří můžou zkazit nejen naše zkoumání, ale také nebezpečně ohrozit celou přírodu.
  Zakopnout v lese o bludný kořen není žádná legrace, ale malý veselý Kašpárek má pro strach uděláno. Kdo mu poradí, jak z lesa ven? Vodník, Hejkal, Rusalka nebo snad Bludička? ...

  Více informací
 • Pod Parapletem - Klára Kolouchová, Hanka Melicharová a program DofE

  10. 4. 2017

  Srdečně vás zveme na dalšího HOSTA POD PARAPLETEM. V pondělí 10. 4. 2017 od 18 hodin v Centru Paraple.
  Hosty tentokrát budou:
  Klára Kolouchová, první Češka, která vystoupila na Mt. Everest, manažerka, patronka projektu DofE (The Duke of Edinburgh – Cena Vévody z Edinbugu)
  a
  Hanka Melicharová, vedoucí úseku fyzioterapie Centra Paraple, účastnice projektu No Limits Himalaya 2016. Společně se studenty a vozíčkářem Honzou Krauskopfem bude vyprávět zážitky z této netradiční expedice.

  Program DofE je výzvou pro mladé lidi do 25 let, které chtějí překonávat limity a plnit si sny. V programu se mohou dlouhodobě a pravidelně věnovat aktivitám zaměřeným na - rozvoj talentu, dobrovolnictví, sport a dobrodružnou expedici.
  Za vloženou energii a úsilí navíc získají prestižní certifikát – Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu, jenž může pomoci k přijetí na vysokou školu nebo do vysněného zaměstnání.

  Vstup zdarma.
  Informace a rezervace na podparapletem@paraple.cz.
  Leták k akci zde.

  Těšíme se na vás!

  Více informací
 • Jeď pro Paraple

  23. 3. 2017
  Pražská Vyšší odborná škola zdravotnická a střední zdravotnická škola Alšovo nábřeží uspořádala 22. března společně s Centrem Paraple akci "Jeď pro Paraple".  Zúčastnili se studenti i instruktor soběstačnosti Centra Paraple Petr Hubalovský s přednáškou na téma Zdravý životní styl na vozíku. Počasí nám nepřálo, ale i v dešti byl zájem o překážkovou dráhu a kolo handbike. Na podporu Centra Paraple jsme získali 7 404 Kč. Organizátorům i účastníkům akce moc děkujeme.

  alsovo_nabrezi_beh_2.jpg
  alsovo_nabrezi_beh_3.jpg
  Více informací
 • PŘEDSTAVUJEME NAŠE PARTNERY – společnost Avast a její nadační fond

  11. 4. 2017

  Avast se stará o naši bezpečnost na internetu prostřednictvím programů na detekci virových hrozeb.
  Centrum Paraple podporuje již 8 let. Na první velký dar si dobře pamatujeme. Nejen kvůli výši částky, ale také pro uvolněný a přátelský přístup majitelů.
  Alena Kábrtová, tehdejší ředitelka Paraplete, k tomu říká: „V sídle společnosti, tenkrát ještě na pražské Pankráci, jsem vyjela výtahem nahoru. Dál k vedení firmy vedlo krátké a, myslím, točité schodiště. Takhle nějak jsem si představovala vstup na kapitánský můstek zaoceánské lodi. Po krátkém přátelském rozhovoru jsem byla vyzvána, abych stiskem klávesnice potvrdila odeslání částky na náš paraplecí účet. Můj vztah k počítačům, dodnes opatrný, byl tenkrát ještě ve stavu zrodu, takže jsem si oddechla, když to bylo za mnou. A podruhé pak, když ohromujících 1 500 000 korun opravdu přišlo na náš účet. Krátce poté založila společnost Avast svůj nadační fond. Jeho poslání formuluje takto: V rámci své práce se nejvíce zaměřujeme na podporu kvality lidského života, jeho soběstačnosti a právo člověka svobodně o něm rozhodovat. Práce nadačního fondu zasluhuje obdiv a uznání. Před třemi lety začal rozvíjet také svůj program podpory lidí, kteří odcházejí ze života. Často jsou vzdálení od svých blízkých, sami na nemocničních odděleních, obklopeni více či méně profesionálním odstupem, někdy i lhostejností. Ačkoli se tento problém týká mnoha z nás, našich blízkých i přátel, pozornost většiny lidí si získává jen pomalu a obtížně. Systém a rozsah, s jakým se NF Avast pustil do podpory subjektů, které v této oblasti poskytují nebo chtějí poskytovat lidsky i odborně kvalitní služby, je nejen velkorysým a moudrým občanským počinem, přinášejícím užitek mnoha lidem, ale současně i výbornou inspirací."
  Centru Paraple pokrývají každoroční finanční dary NF Avast velkou část činnosti úseku pohybových aktivit, jehož záměrem je umožnit lidem po poškození míchy zvýšit soběstačnost a udělat pozitivní zkušenost i mimo domácí prostředí prostřednictvím seberealizace ve volnočasové pohybové aktivitě. S klienty individuálně hledáme vhodné pohybové aktivity a k tomu optimální kompenzační pomůcky.
  Za významnou pomoc našemu centru i za podporu celé společnosti prostřednictvím rozvojových projektů společnosti Avast děkujeme!

   

  Více informací
 • Prolomené tabu

  11. 4. 2017

  NF Gabrielis, partner Centra Paraple, dostal v dubnu poprvé prostor v časopisu Playboy. Pánové z nadačního fondu ho nabídli Centru Paraple. Ve spolupráci s ředitelem centra Davidem Lukešem tak vznikl zajímavý a odvážný článek s názvem „Sex na vozíku není tabu“.
  Centrum Paraple v rámci komplexního přístupu řeší se svými klienty i tuto vysoce intimní součást života. A téma hodláme rozvíjet i nadále, například v červnovém vydání Magazínu Paraple.
  Poděkování patří fotografickému duu Havelkových z Ateliéru Havelka, vizážistce Martině Romové a Terezce, partnerce Davida Lukeše. Díky tomuto týmu vznikly krásné fotky, které článek s tématem sexu a intimity na vozíku doplňují.

  Více informací
 • Přijďte pod Paraple, i když svítí slunce

  15. 5. 2017

  V létě, v zimě, za hezkého počasí i za deště máme zajímavý program pro děti i dospělé.
  Jak jsme vás informovali, Centrum Paraple od února 2017 do prosince 2018 realizuje komunitní projekt Otevřené Paraple, který je spolufinancovaný Evropskou unií.  To nám umožňuje naše centrum ještě více otevřít a prostřednictvím zajímavých aktivit propojit lidi na vozíku s místní komunitou a další veřejností.
  Pod Parapletem je název všech aktivit, na které se v rámci projektu můžete těšit. Jsou rozdělené do několika oblastí:

  KULTURA

  • host pod Parapletem
  • filmové večery
  • koncerty a divadelní představení
  • sezonní akce - Čarodějnice, Mikuláš atd.

  AKTIVIZACE

  • muzikoterapie a výtvarné workshopy
  • klub odpoledních her
  • komunitní zahrada atd.

  SPORT

  • cvičení pro všechny (např. zumba, jóga)
  • semináře
  • sportovní odpoledne atd.

  V květnu vám v rámci programu Pod Parapletem ještě nabízíme:

  • pondělí 22. 5., 17:00 – 19:30 - Host Pod Parapletem - Marek Eben
  • čtvrtek 25. 5., 16:00 – 18:00 - Výtvarný workshop - akvarel
  • pondělí 29. 5., od 19:30 - Filmový klub – Teorie všeho

  Pod Parapletem má edukační a informační přesah. Jedním z výstupů projektu bude i putovní výstava fotografií s tematikou života na vozíku, spot a brožura.

  Sledujte nás také na www.paraple.cz, www.podparapletem.cz a na facebook/podparapletem.

  Těšíme se na vás.

  Více informací
 • Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost

  12. 5. 2017

  Víte, jaký je rozdíl mezi námi a nadací?

  Přispíváte neziskovým organizacím? A víte, jak jejich právní forma ovlivňuje způsob nakládání se získanými finančními prostředky? Pojďme se na to společně podívat.

  Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost. To znamená, že získané finanční prostředky používáme na financování vlastních služeb. Naší stěžejní službou je Sociální rehabilitace, kterou poskytujeme v pobytové formě. Dále mohou klienti využít službu Odborné sociální poradenství a další doplňkové služby.

  Oproti tomu nadace získané finanční prostředky dále rozděluje. Každá nadace při svém založení stanoví podmínky pro poskytování tzv. nadačních příspěvků. Jejich příjemci pak mohou být například další neziskové organizace nebo osoby, které o příspěvek v souladu s těmito podmínkami požádají.

  Centrum Paraple i díky svým partnerům a dárcům může své služby poskytnout ročně více jak 1 400 lidem s poškozením míchy a udržet jejich současný vysoký standard.

  Děkujeme za podporu.

  Více informací
 • Představujeme naše partnery - Pojišťovna České spořitelny a její program Flexi

  13. 5. 2017

  Jedním z hlavních partnerů Centra Paraple je už mnoho let Životní pojištění FLEXI od Pojišťovny České spořitelny. Rádi bychom dnes vám, našim čtenářům, Pojišťovnu České spořitelny a naši vzájemnou spolupráci představili.

  V roce 2006 jsme začali rozvíjet program Máma, táta na vozíku. Reagovali jsme na to, že lidé, kteří v souvislosti s poškozením míchy musí zvládnout fyzicky, psychicky i sociálně velmi náročnou situaci, hledají také řešení mnoha problémů a otázek spojených s partnerstvím a rodičovstvím. Postupně jsme vytvořili program, který pomáhá klientům a klientkám na vozíku a jejich partnerům uvědomit si, jak různé aspekty své situace zvládat a ukazovat jim k tomu cesty. Program je upozorňuje na možná úskalí v oblasti partnerských vztahů, výchovy dětí, na problematiku, která souvisí s plánováním a přípravou rodičovství lidí s poškozením míchy, včetně otázky těhotenství a porodu atd. a nabízí jim východiska a řešení. Současně také pomáhá řešit některé specifické stránky zvládání péče o děti a domácnost.
  Brzy po uskutečnění prvních kurzů nás oslovila Pojišťovna České spořitelny a nabídla našemu programu dlouhodobou podporu. Díky ní jsme si mohli dovolit zkoušet různé varianty programu a rozvíjet ho. Dnes je program stále symbolem vzájemné vazby Centra Paraple a Pojišťovny České spořitelny, ale ta už současně podporuje naše služby pro lidi s poškozením míchy v mnohem větším rozsahu. Podporuje například i náš Běh pro Paraple a letos v rámci oslav svého 25. výročí podpořila také tematický program pro naše klienty zaměřený na lyžování.
  flexi_nl_mtnv.jpg flexi_nl_lyzovani.jpg
  Pojišťovna České spořitelny
  je specialistou na životní pojištění a působí v České republice už od roku 1993. Postupně se vypracovala na místo předního poskytovatele bankopojištění. Své produkty životního pojištění nabízí v široké síti poboček České spořitelny, která je jejím strategickým partnerem, i u renomovaných externích partnerů po celé České republice. O kvalitách a velikosti této pojišťovny svědčí například to, že v roce 2016 dosáhlo předepsané pojistné 7,2 miliard Kč a základní kapitál aktuálně činí 1,9 miliardy Kč. Je tak jednou z nejlépe kapitálově vybavených pojišťoven v ČR.Od roku 2008 patří Pojišťovna České spořitelny do silné pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group a dlouhodobě spolupracuje s druhou největší zajišťovnou na světě Swiss Re.
  FLEXI životní pojištění pomáhá ve vážných životních situacích. Pojišťovna tedy nabídla podporu Centru Paraple, které pomáhá zvládat lidem s poškozením míchy těžkou životní situaci a posléze se stala jedním z jeho hlavních partnerů.

  Dlouhodobé spolupráce a podpory pojišťovny si velmi vážíme. Mimo jiné právě proto, že se zajímá o to, co děláme, doprovází nás a poskytuje nám jistotu a bezpečí, což je pro naši práci moc důležité. Děkujeme.

  Více informací
 • Člověk na vozíku v čase trochu jinak

  11. 5. 2017

  Na tomto místě jsme vám v minulých vydáních newsletteru představovali člověka na vozíku v čase, tzn. v různých fázích života s poškozením míchy. S našimi klienty jste tak již prošli dobou krátce po úrazu či onemocnění, pobytem na spinální jednotce, v rehabilitačním ústavu i prvním kontaktem s Centrem Paraple. To vše s cílem dosažení co největší soběstačnosti a návratu do přirozeného prostředí.

  Fáze intenzivní rehabilitace je u všech klientů svým způsobem podobná. Ale návrat domů, do svého původního prostředí, je u každého úplně jiný. Jistě bychom mohli dát dohromady mnoho šťastných konců, zaměstnaných lidí, sportovců, krásných rodin, ale i těch méně šťastných, končících v různých specializovaných zařízeních s obavou o svou další budoucnost. Co je ale základním kamenem pro jakékoliv bytí člověka (nejen) na vozíku, je zdraví, potažmo zdravotní péče.

  Péče o člověka s poškozením míchy je v České republice velmi kvalitní. Lidé jsou vybavování stále lepšími kompenzačními pomůckami, jsou vyvíjeny nové léky, vznikají nové studie atd. Vše směřuje k tomu, aby se člověk i po tak těžkém traumatu co nejlépe začlenil zpátky do běžného fungování a žil dlouho.

  Dekubity

  Jenže, co když se během života na vozíku něco stane, nebo co když se třeba i nic zvláštního nestane, ale člověk prostě „jen“ zestárne a potřebuje zvýšenou péči? I v 21. století a ve vyspělé zemi, jakou Česká republika jistě je, lidé umírají dříve než by museli, a to z důvodů chybějící zdravotní péče. Jedním z největších zdravotních „strašáků“ v průběhu života na vozíku je dekubit (proleženina).  Bohužel, i v dnešní době může dekubit v pokročilém stadiu znamenat smrt. Mnohdy je jediným řešením tohoto problému plastická operace. Jenže ve chvíli, kdy je pro tyto lidi kritický nedostatek lůžek a kdy se na operaci čeká i více než rok, se jí někteří klienti/pacienti, i přes sebelepší domácí péči, prostě nedočkají. Léčba dekubitu je navíc zcela zásadně ovlivněna tím, jak je dané místo zatěžováno, lépe řečeno odlehčováno. To ale pro většinu lidí znamená, že se z nich stanou lidé ležící, s potřebou 24 hodinové asistence. To v důsledku přináší obrovskou fyzickou, psychickou i ekonomickou zátěž, úplné vyřazení z běžného pracovního i společenského života atd.

  Problematiku dekubitů vnímáme jako skutečně velmi závažnou a ohrožující, a i proto chceme, aby byla jedním z hlavních témat záříjového SCI Day (Den poranění míchy).
  Rádi bychom společnosti ukazovali příběhy lidí, kteří si prošli zásadní životní změnu, smířili se s novu situací a žijí svůj život, jak nejlépe to jde, vyhrávají medaile, jsou úspěšní ve své profesi atd., ale nechceme a nesmíme zapomínat také na ty, kteří chtějí prostě „jen“ v klidu žít, ale život jim přináší různá trápení. Pokud společnost umožňuje lidem déle žít, měla by se zároveň o ně umět postarat.

  Více informací
 • Soběstačně = svobodně

  10. 5. 2017

  Soběstačnost je pro klienty s míšním  poškozením cesta k větší nezávislosti a svobodě. Soběstačnost z pohledu fyzického (pohyb a mobilita) a svoboda z hlediska psychosociálního (žiju život, jak ho chci žít), to jsou jedny z cílů cest, po kterých Paraple doprovází své klienty. Soběstačný klient je  schopen  koordinace fyzické dopomoci, tak aby nebránila (ano, to se skutečně stává) jeho životnímu stylu.  Nácviky soběstačnosti a její koordinace nejsou  snadnou  dovedností, především v začátku vše vyžaduje velkou podporu odborníků i blízkých.

  Týden soběstačnosti v Parapleti

  Týden  soběstačnosti není v Parapleti žádnou novinkou. Již na přelomu minulého století byl důležitou součástí služeb Centra Paraple. Od té doby ho do našich programů stále zařazujeme, jako jejich běžnou součást, nebo např. nyní, jako tematický týdenní program.
  Letos jsme týden soběstačnosti připravili v novém kabátě. S poměrně vysokými cíli, ale především s ohledem na individuální možnosti a potřeby jeho účastníků.
  Aktivity byly směřované do prostor, kde se přirozeně odehrávají. To je velká výhoda Paraplete. Den tak začínal na pokoji ranním vstáváním, trénovalo se oblékání, přesuny na vozík a hygiena. V kavárně si klienti chystali snídani, na parkovišti se nacvičovaly přesuny do auta a nakládání vozíku. V prádelně klienti zjišťovali, jak naložit prádlo do pračky a poté ho pověsit. Nechybělo ani zametání, vysávání, vaření a následné mytí nádobí, večer nácvik ukládání a nočního polohování atd.
  tyden_sobestacnosti_2.jpg tyden_sobestacnosti_3.jpg
  Program dále obsahoval i řadu přednášek, workshopů a skupin – např. na téma správný sed na vozíku, jak se starat o svůj vozík a sedák, výhody využití osobní asistence, cestování a volný čas na vozíku. Podstatnou novinkou byl příjezd rodinných příslušníku a blízkých v druhé polovině programu. Zapojili se do něj naplno, do společných i samostatných aktivit. Pro lepší pochopení specifik života na vozíku bylo také jedním z jejich úkolů zvládnout půl den na vozíku. Dalším krokem bylo naučit se kvalitně asistovat, ale současně si přitom ochránit svá záda a mnoho dalšího.
  Kurz byl plný novinek i sebepoznávání. Každodenním  bodem programu  byla možnost sdílení, klientů, jejich blízkých i všech zaměstnanců, na komunitních a terapeutických skupinách.
  tyden_sobestacnosti_4.jpg tyden_sobestacnosti_6.jpg
  Pro uvolnění a rozptýlení byl program protkaný i zážitkovým programem a společenskými aktivitami.
  Ze zpětné vazby víme, že klienti hodnotili týden soběstačnosti velmi pozitivně, ale i jako náročný. Oceňovali získané vědomosti a dovednosti a celkově nastartovanou změnu. Domů odjížděli s motivací zařadit vše naučené do každodenního  života.


  Více informací
 • Vinné sklepy Lechovice podporují Centrum Paraple už 17 let

  2. 6. 2017

  Mezi hlavní partnery Centra Paraple patří už mnoho let společnost Vinné sklepy Lechovice. Naše spolupráce začala v roce 2000. Při příležitosti oslav 900 let od založení Vranova nad Dyjí tehdy ponořila společnost VS Lechovice 900 lahví svého sektu do Vranovské přehrady. V ideálních podmínkách je nechala zrát do následujícího léta. V průběhu celého roku probíhala na webových stránkách společnosti dražba uloženého vína. Po slavnostním výlovu v srpnu 2001 byl výtěžek dražby věnován Centru Paraple.
  Ponoření sektu, následná dražba a darování získané částky probíhá každý rok až do současnosti. Byla tak založena tradice, která milovníkům vína přináší výborný a exkluzivní sekt a Centru Paraple významnou finanční pomoc v jeho činnosti. K podpoře se každoročně připojuje také společnost Camp pláž Vranovská přehrada.
  S lechovickými víny se přátelé Centra Paraple setkávají také při příležitosti některých významných paraplecích akcí, VS Lechovice je na ně věnují jako produktovou podporu.
  V období let 2001 až 2016 přispěly Vinné sklepy Lechovice na činnost Centra Paraple úctyhodnou částkou téměř 6 milionů korun. Upřímně děkujeme.

  Více informací
 • Najít si ten svůj

  1. 6. 2017

  Tematický program zaměřený na poznání co nejvíce sportovních aktivit pořádáme již mnoho let. Bývá to vždy úžasně nabitý a aktivní týden, při kterém si účastníci za minimum času vyzkouší maximum sportů. Testují přitom své možnosti a hledají, který sport je nadchne.
  Snažíme se, aby byl program neustále zajímavý a aby nestagnoval. I proto sporty obměňujeme – letos jsme nově zařadili třeba frisbee (ano, to je skutečně seriózní sportovní odvětví) a acroyogu. Jinak jsme opět hráli tenis, golf, potápěli se, jezdili na raftech, čtyřkolkách atd.
  Opět se nám potvrdilo, že jakýkoliv sport může provozovat v podstatě každý, bez ohledu na svůj handicap.
  Odbourání pochybností a nejistoty našich klientů, a to, že pravidelný pohyb vpustí do svých životů je pro nás tou největší odměnou.

  Fotogalerie

  Více informací
Pomáháme vozíčkářům

Pomáháme vozíčkářům

Díky vaší pomoci pomáháme klietnům zapojit se do života každý den.

Na co přispíváte? Chci darovat

vystrihovanka.jpg

Hlavní partneři

Více o našich partnerech