Humans of Paraple - Jarda

6. 12. 2017

Humans of Paraple - seriál, který zaznamenává portréty a příběhy lidí vyskytujících se v Centru Paraple.
Seznamte se s klienty či zaměstnanci a pronikněte hlouběji do životů nás všech.

Co bych rád

Loni jsem měl o dvanáct kilo více. Teď mám 99, ale ještě by to chtělo těch deset, mám v sobě hodně vody. Snažím se dostat z toho maximum. Jinak jsem docela v pohodě. Bydlím sám v baráku, vše si plánuji.

Domov

V Poličce mám vše na jedné ulici. Na té ulici jsem měl penziony, dům, autoservis. Bydlel jsem se ženou, ale rozloučili jsme se. V dobrém. Má penziony, vím, že bych se o ně nemohl starat. Servis jsem pronajal. A mám svůj dům, bazének, terasu.

Osudový skok

Dělal jsem dvacet let auta, ale stalo se mi to na motorce. Přes 22 let jsem závodil, jezdil jsem motocross a motorka se mi stala osudnou. Během závodu starých pánů mi před skokem vypadla rychlost… Byla to Suzuki 250.

Rodina

S bývalou ženou mám dva kluky. Když měl jeden z nich sedm roků, měl nehodu na Kawasaki 60. Lekl se, když jel z kopce dolů. Týden byl v bezvědomí a se závoděním byl konec. I když jsem si chvíli říkal, že to není takový problém, že se to stává.
Teď je mu čtrnáct a jezdí BMX. Ten starší objevil vzpírání a to ho teď baví.
Z prvního manželství mám ještě 32 letou holku. Navštěvujeme se a těším se už na vnoučata.
S manželkou jsme se rozvedli, jsem o sedmnáct let starší. Vím, že jsem jí zatavil, bylo té péče o mě hodně a ona to vše dělala. Stejně by to nemělo dlouhého trvání. Teď má přítele a vede penziony.
O mě starají osobní asistenti, mám nastavený svůj týden a funguje to, za to jsem rád.

Paraple

Musím Paraple pochválit, je to dobře zařízené. Uvede tě to do obrazu, co se má, jak se posunout. Musím pochválit lidi tady - Petra, Šárku, Martina, Iva, Lukáše…, prostě všechny. Jsou to lidi, kteří tady mají své místo.
Po úrazu jsem byl v Kladrubech, byl jsem na tom hodně blbě, nevzal jsem ani telefon a tak z té doby nemám ani žádné kontakty. Zkusit Paraple jsem se rozhodl loni, mluvili o tom kluci v Košumberku a tak jsem se rozhodl sem jet.

Jarda (57 let)

Další příběhy a informace najdete na našem blogu.

Zpět na výpis aktualit
Pomáháme vozíčkářům

Pomáháme vozíčkářům

Díky vaší pomoci pomáháme klietnům zapojit se do života každý den.

Na co přispíváte? Chci darovat

vystrihovanka.jpg

Hlavní partneři

Více o našich partnerech