Humans of Paraple - Tonda

6. 9. 2017

Seriál, který zaznamenává portréty a příběhy lidí vyskytujících se v Centru Paraple.
Seznamte se s klienty či zaměstnanci a pronikněte hlouběji do životů nás všech.
Inspirováno blogem Humans of New York.

Tonda

Dlouho jsem teď ležel

Cítím se vyčerpaný, přeci jen jsem teď rok a půl ležel kvůli dekubitu na pravé sedací kosti. I teď jsem hodinu ležel, potřeboval jsem si odpočinout.
Ale vlastně ležím od roku 2011, problémy s dekubity se pořád opakují. Loni už jsem musel na plastiku, byl jsem úplně rozežraný, ale mám radost, že to bylo čisté, bez bakterií.
Mamka mi naštěstí pomáhala, co tři hodiny mě polohovala.

Asistence u nás není

Vacenovice, malá obec, okolo třech tisíc obyvatel, kousek od Hodonína, tam bydlím. Žiju jen s mamkou. Mám sourozence, dva bráchy a ségru, ale ti nemají čas, pracují. Ale když potřebuji, tak třeba přijede ségra nebo i brácha, ten co nejezdí s kamionem, i když bydlí jinde. Poslední ségra mi bohužel loni umřela. Ta mi nejvíc pomáhala, když mamka nemohla. Už od 13 let, od mého skoku do vody. Letos by jí bylo 31. 
Mamka mi dělá veškerou asistenci. Doma mám plošinu do patra a stropní zvedák. Ze začátku mě ale dva roky tahala jen tak.
Nejde najít nikoho v okolí. Problém je, že u nás je jen Charita a ti mi nemůžou pomoci s cévkováním, a to je pro mě zásadní.
Teď je to dobré, nemám žádný dekubit, odlehčuji.

vrnak_antonin_2.jpg

Řidičák

Před čtyřma rokama jsem se konečně rozhodl, že si udělám řidičák. Dělal jsem ho tady v Parapleti, pomáhala mi Luba Havránková. Dělala mi brzdu a plyn, protože v oktávce, kterou autoškola používá, mi to úplně nešlo.
Testy jsem udělal na plný počet bodů a jízdy taky bez chyby, jen mě štvali ty malé kruháče v Průhonicích. Tady v Praze ale musím říct, že jsou ohleduplní řidiči. I když jsem jel krokem, nikdy na mě netroubili.
Teď neřídím, mám velký břuch.

Ale už jsem zhubnul

Před třemi roky jsem začal pořádně jíst a jen úpravou stravy jsem zhubnul deset kilo. Ale bohužel, jak jsem teď ležel, tak jsem zase přibral.
Lenka Honzátková z Paraplete mi tehdy doporučila, jak se stravovat a změřila mě na bodystatu. Bylo to dobré.
Teď mám v plánu zase se vrátit k dobré stravě a pořídit si motomed. Zase to půjde. Občas se vydám ven na električáku. A ono i u blbého držení páčky při cestě do sousední vesnice se pozná, v jaké je člověk kondici.

Chtěl bych pracovat

Měl jsem kurzy, programování HTML a práce s počítačem. Tady v Parapleti i u nás na jižní Moravě. Ale práci, bohužel, zatím nemám. Potřebuji dělat z domova. Bylo by pro mě moc komplikované někam dojíždět, kvůli té asistenci.
Byl jsem už jen kousek od toho dostat práci pro jednu banku, ale nakonec to nevyšlo, ale pracovat chci.

Tonda, 35 let

Zpět na výpis aktualit
Pomáháme vozíčkářům

Pomáháme vozíčkářům

Díky vaší pomoci pomáháme klietnům zapojit se do života každý den.

Na co přispíváte? Chci darovat

vystrihovanka.jpg

Hlavní partneři

Více o našich partnerech