Mohou mít neziskovky zisk?

5. 10. 2017

Nebudeme vás dlouho napínat. Odpověď je jednoduchá – ano, mohou. A když jsou v zisku, je to samozřejmě dobře. Proč se jim tedy říká neziskovky?

Tenhle protimluv jde trochu na vrub překladu z angličtiny, kde se často používá označení „non profit organization“. Správnější a používanější je však sousloví „non for profit organization“.
Jde tedy o organizace, které vznikají nikoliv za účelem dosahování zisku.

U komerčních nebo obchodních subjektů je to jasné. Majitelé je zakládají s vidinou výdělku. Důvod pro založení neziskové organizace je ale jiný. Alfa a omega každé neziskovky je její poslání nebo účel.
Vznikají nikoliv proto, aby jejich zakladatelé vydělali peníze nebo zhodnotili svůj vklad, ale proto, aby reagovaly zpravidla na nějaký veřejný nebo veřejně prospěšný zájem. Pokud při své činnosti dosáhnout zisk, vždy jej musí znovu a znovu investovat zpět do naplňování svého poslání.
Právě tato charakteristika je základním odlišujícím rysem mezi právnickými osobami „obchodními nebo podnikajícími“ a „neziskovkami“.

Závěrem ještě shrnutí...

Ačkoliv neziskové organizace nevznikají proto, aby pro své majitele generovaly zisk, mohou ho vytvářet. Pokud si na sebe dokáží vydělat, jen to posiluje jejich udržitelnost a to je pro jejich klienty skvělá zpráva.
Zpět na výpis aktualit
Pomáháme vozíčkářům

Pomáháme vozíčkářům

Díky vaší pomoci pomáháme klietnům zapojit se do života každý den.

Na co přispíváte? Chci darovat

vystrihovanka.jpg

Hlavní partneři

Více o našich partnerech