Paraple podporuje mladé klienty v osobním rozvoji

6. 11. 2017

Centrum Paraple se letos zapojilo do Ceny vévody z Edinburgu (DofE). Tuto cenu zaštiťuje britská královská rodina již od roku 1956.

Co je DofE?

Jedná se o mezinárodní vzdělávací program pro mladé lidi ve věku 16 - 25 let, který je podporuje v osobním rozvoji a získávání dovedností uplatnitelných v budoucím životě a práci. V jeho rámci se dlouhodobě a pravidelně věnují aktivitám ve 4 oblastech - rozvoj talentu, dobrovolnictví, sport a dobrodružná expedice. Program je aktuálně rozšířený do 140 států a po celé světě se do něj zapojilo už přes 8 milionů mladých lidí.  

Zapojení Centra Paraple

Centrum Paraple se rozhodlo podporovat a pomáhat se rozvíjet svým mladým handicapovaným klientům i v těchto oblastech. Národní kanceláři DofE se tento návrh velmi líbil a ihned ho podpořili. Minulý týden se v Praze konala International Gold Event, setkání 100 účastníků z celého světa. Centrum Paraple na 2 dny připravilo program pro 10 z nich.
Byli zde zástupci Keni, Gibraltaru, Skotska, Severního Irska, Indie, Sri Lanky, České republiky a s nimi také dva vedoucí z Velké Británie a česká dobrovolnice. Cílem setkání a všech aktivit bylo ukázat, jak fungují lidé po poškození míchy a co vše Centrum Paraple dělá a nabízí.
V programu, mimo úvodní přednášky ředitele a prohlídky Centra Paraple, byly různé workshopy, které návštěvníkům pomohly proniknout do světa lidí na vozíku. "Dofáci" si, krom vyzkoušení jízdy na vozíku a různých pomůcek, zkusili také zahrát quadrurugby s naší reprezentací. Dále se ještě o něco více ponořili do sebe při workshopu s psychologem a ředitelem Centra Paraple, kteří se jim snažil přiblížit, co všechno se v životě s vozíkem změní.
dofe1.jpg  dofe2.jpg dofe4.jpg dofe3.jpg
Pro tyto mladé lidi to byl opravdu silný zážitek a proto se pak s plnou vervou pustili do práce. Na základě získaných informací zpracovali a připravili projekt, který prezentovali přímo před Princem Edwardem (hrabě z Wessexu, nejmladší syn královny Alžběty II. a jejího manžela Philipa, vévody z Edingurgu, zakladatele DofE). Byli velmi snaživí a měli velký zájem pomoci nám najít způsob, jak naše mladé klienty motivovat a umožnit jim Cenu vévody z Edinburgu splnit. Se svým projektem se dostali mezi tři nejlepší.
Poučné to bylo i pro nás. Účastníci nám totiž na oplátku přinesli informace o tom, jak v jejich zemích funguje systém pro handicapované a jaké jsou možnosti neziskových organizací.

A co dál?

Celkově to byl velmi vydařený víkend, který nás oboustranně obohatil a upevnil nás v přesvědčení, že DofE má smysl a opravdu mladé lidi posouvá vpřed. Naším nynějším cílem je toto přesvědčení přenést i mezi naše mladé klienty.

Pro více informací, nebo v případě zájmu kontaktujte Hanku Melicharovou na emailu melicharovah@paraple.cz.

dofe5.jpg dofe6.jpg dofe7.jpg dofe8.jpg
 

 

Zpět na výpis aktualit
Pomáháme vozíčkářům

Pomáháme vozíčkářům

Díky vaší pomoci pomáháme klietnům zapojit se do života každý den.

Na co přispíváte? Chci darovat

vystrihovanka.jpg

Hlavní partneři

Více o našich partnerech