Podpora skupiny je důležitá

4. 8. 2017

Pobytovou službu Centra Paraple využívá v jeden okamžik až 20 lidí. Mnoho z nich se vzájemně nezná. Nikdy se neviděli. Neví, jak se druzí jmenují, odkud jsou, jak dlouho jsou na vozíku, jak se na něj dostali.
Jak tedy zařídit, aby se všichni lépe poznali a mohli si tak být inspirací, pomocí či hnacím motorem?
Jednou z cest je zařazení terapeutických skupin.

Změna a podpora v její realizaci je jedním z cílů služby Sociální rehabilitace a podpůrná skupina je jejím základním instrumentem.

K čemu je skupina dobrá

Skupinové setkání je ideálním místem, kde během krátkého času může nastat předání velkého množství informací. Lidé se často s překvapením dozvídají, že někdo je například z jejich okolí, studoval ve stejném městě, má podobnou práci nebo záliby.
A v čem je to jiné než v kavárně? Kavárna je prostor, kde se ne každý dokáže prosadit nebo sebrat odvahu někoho oslovit. Terapeuti na skupině dávají pozor, aby nikdo nebyl vynechán. Dávají všem možnost zapojit se a ostych položit dotaz se snižuje.
Ve skupině je obvykle 7-10 lidí. Všechny spojuje v něčem podobný osud – míšní léze. S tím se samozřejmě pojí velmi specifické situace, ve kterých se člověk ocitá. Informace mohou mít cenu zlata. Jaký je tenhle vozík? Jak si zařídit domácnost? Jaké auto si pořídit? Kam na bezbariérovou dovolenou? Jak se sám vycévkovat? Takto bychom mohli pokračovat dál a dál.
Informace ale nejsou to jediné, co je možné sdílet. Všichni v sobě ukrýváme jedinečný, nezaměnitelný životní příběh. U lidí na vozíku je v něm vždy alespoň jeden zásadní zlom. Mnozí z nás ve svém okolí nenalézají druhé, kteří by jim ochotně naslouchali. Již samotná možnost podělit se o své trápení, ale také úspěchy a radosti je důležitou součástí lidského života a často mívá i uzdravující efekt.

Kdy, kde a jak

„Skupinu“ našim klientům nabízíme ve dvou formách – jako součást sociálně rehabilitačního pobytu, ale také mimo něj, jako ročního cyklus, kdy se její účastníci pravidelně potkávají dvakrát měsíčně.
Víme, že důležité je i prostředí, ve kterém skupinová setkání probíhají. Mělo by být přátelské, příjemné a bezpečné. Proto jsme se rozhodli přizpůsobit stávající prostor v suterénu a dát mu nový kabát. Místnost je však multifunkční a bude využívána i mimo časy skupinových setkání – jako kancelář pro externí pracovníky, školící místnost či prostor pro porady a jednání.
suteren.jpg

Zpět na výpis aktualit
Pomáháme vozíčkářům

Pomáháme vozíčkářům

Díky vaší pomoci pomáháme klietnům zapojit se do života každý den.

Na co přispíváte? Chci darovat

vystrihovanka.jpg

Hlavní partneři

Více o našich partnerech