AKTUALITY

Centrum Paraple v souvislosti s COVID-19

22. října 2020 Centrum Paraple v souvislosti s COVID-19

Centrum Paraple v letošním roce podruhé přerušilo poskytování prezenčních služeb a přechází na distanční podporu v rámci služby odborného sociálního poradenství. V případě naléhavé potřeby našich klientů budeme poskytovat služby v terénu, tedy v domácím prostředí. Protože již víme o několika případech pozitivních testů na COVID-19 u našich klientů, připravujeme aktualizaci preventivních opatření a doporučení pro ty, kteří již nemocí prošli. Pokud sami onemocníte nemocí COVID-19, nebo onemocní někdo z Vašich blízkých a Vám se tím zkomplikuje život, například zajištění osobní péče, ozvěte se nám. 


Proč přerušujeme prezenční činnost?

Centrum Paraple není povinno přerušit své služby z důvodu nařízení Vlády ČR. Přijatá vládní opatření ale velmi významně narušují průběh služeb poskytovaných v našem centru a celkově jdou proti filozofii námi poskytovaných služeb. My klademe velký důraz na sociální kontakt a skupinovou práci, a to současná vládní opatření velmi omezují. Celodenní rehabilitace se zakrytými ústy a nosem je pro naše klienty značně zatěžující. Rozhodli jsme se poskytovat takové služby, které nám umožní být plně prospěšní a současně co nejvíce chránit naše klienty i zaměstnance, kteří jsou i při běžném fungování každý den vystavováni zátěži při řešení tíživých životních situací našich klientů.

Nehodnotíme aktuální situaci, ale je jasné, že lidé s poškozením míchy nezmizí a bez ohledu na probíhající koronavirovou epidemii potřebují zdravotní a sociální péči. Aktuální doporučení, která se možná změní v nařízení, v podstatě popisují situaci mnohých, možná většiny lidí s poškozením míchy, kteří v jakémsi osobním lockdownu žijí po celý rok. Cíl naší práce je probudit v nich touhu, motivaci něco dělat, vyjít ven mezi lidi a žít, i když mají v životě nějaké překážky navíc. Při tom všem se snažíme pomoci jim udržet plnou autonomii rozhodování a jen poukazovat na možné hrozby. A to bohužel v současných dnech nejde, není možnost nic dělat tak, jak si přejeme.

Jak se bránit dopadu aktuální situace?

Jsme v kontaktu s organizacemi, které pracují s lidmi s poškozením míchy, a všichni jsou připraveni na cílenou pomoc a vzájemnou výpomoc. 

Můžete se na nás obrátit na číslech sociálních pracovníků: 734 753 112, 608 980 918, 602 186 311 a 602 435 568.

Velmi důležitá je prevence. Dělejte pro sebe to nejlepší, zlepšujte své zdraví a odolnost. Udržujte se v aktivitě, dobré fyzické a psychické kondici. Dodržujte nezbytná hygienická doporučení. Myslete na vaše blízké a posilujte vzájemné vztahy, tedy i s ohledem na prosazovaný sociální distanc, neizolujte se od svých blízkých.

Pokud byste potřebovali v těchto oblastech podpořit, můžete se obrátit na terapeuty Centra Paraple. E-mailové spojení na jednotlivé zaměstnance naleznete v kontaktech. Na jaře jsme pro vás připravili několik videí na Paraple TV, kde je možné najít inspiraci a motivaci.


Jak na Centrum Paraple dolehla pandemie finančně?

Ve srovnání s naším původně plánovaným rozpočtem se dostáváme do ztráty několika milionů. Je způsobena zejména neposkytováním služeb v období březen až květen i v současné době a také výpadkem charitativních akcí na naši podporu. Poprvé po dvaceti letech jsme nemohli uspořádat Běh pro Paraple, letos se neuskuteční ani tradiční charitativní pořad České televize. Naději a optimismus čerpáme z toho, že nám naši partneři vyjádřili podporu a nezaznamenali jsme odliv jejich přízně, Česká televize nám potvrdila partnerství v rámci StarDance 2021 a letošní jubilejní desátý ročník Golfu pro Paraple vynesl rekordní částku.

V současné chvíli čelíme zdravotnímu ohrožení, celospolečenskému strachu a neuvěřitelně traumatizující zátěži. Poprat se s tím vnímáme jako prioritu při podpoře lidí s poškozením míchy a našich blízkých.

Opatrujte se

David Lukeš

Odebírat newsletter

Podpořte nás

Život je jízda!

Pojeďte kousek cesty s námi.

Chci darovat