AKTUALITY

Pro mámy a táty na vozíku

28. února 2018 Pro mámy a táty na vozíku

Program Máma, táta na vozíku vzniknul již před třinácti lety. Původně jen pro maminky. Cílem bylo odlehčit jim od každodenních starostí a vytvořit prostor, kde naberou síly a budou se moci věnovat jen samy sobě.
Postupem času a vlivem zájmu jsme vytvořili program pro celou rodinu a nabídli ho jak maminkám, tak i tatínkům na vozíku.
Do programu se postupně připojovaly i páry teprve zvažující založení rodiny, kteří ho absolvovaly kvůli získání informací, zkušeností a inspirace.

V čem je to na vozíku jiné?

Samotné poškození míchy je trvalý stav, který vyžaduje pro celý další život velké osobní nasazení.
Rodičovství je pak další z okolností, která přináší, krom náročné péče o sebe, také péči o malé dítě. Velká motivace rodičů však pomáhá překonat všechny složitosti.

Již početí dítěte bývá pro lidi po poškození míchy složitější, než je běžné. Mnohdy je zapotřebí pomoci specializovaných center asistované reprodukce. Je to náročný proces, někdy i finančně velmi zatěžující.

Maminky na vozíku prožívají většinou v průběhu těhotenství zhoršení stavu - zvýšení bolestí, spasticity a mnoho dalšího.
V tomto období ženy bývají pod zvýšenou kontrolou lékařů i fyzioterapeutů. Někdy je nutné přenastavení vozíku a volba nových kompenzačních pomůcek.
Porod, který je řešen převážně císařským řezem a odborná péče po něm, se většinou odehrává v porodnicích, které jsou navázány na spinální centra.

Kojení a péče o malé dítě vyžaduje získání spousty nových dovedností, které mohou ulehčit praktické kompenzační pomůcky. Část z nich je v prodeji, případně se jedná o pomůcky, které si rodiče vymyslí a vyrobí sami. Jsou to hlavně pomůcky na přebalování dítěte, speciální postýlky se snadným přístupem pro vozík a také pomůcky na koupání.
Existuje už i mnoho pomůcek do exteriéru - speciální kočárky či přídavné elektroadaptéry, které je možné připojit k vozíku atd.

Starostí rodiče (nejen) na vozíku je zajistit dítěti bezpečnost venku i doma. Z těchto důvodů jsou rodiče na vozíku s dětmi často raději doma, což může přinášet zvýšený pocit izolace. Je dobré, pokud mohou s hlídáním a péčí vypomoci rodinní příslušníci nebo mají klienti možnost využít osobní asistenci.

Tak jako v každém vztahu, i zde bývá narození malého dítěte zátěžovou zkouškou. Zvýšenou zátěž pociťují jak rodiče, tak jejich partneři. Dochází k náročným situacím, které pramení z přetěžování.
Avšak přes všechny složitosti dětí našich klientů neustále přibývá a rodiče vše statečně a obdivuhodně  zvládají, z čehož máme velkou radost!

Proč je program Máma, táta na vozíku důležitý?

Program Centra Paraple se snaží rodičům na vozíku poskytnout komplexní podporu pro snazší zvládnutí tohoto radostného, ale velmi náročného období.

Páry v období zvažování rodičovství, ale i celé rodiny zveme na intenzivní třídenní pobyty.
Vytváříme pro ně cílený prostor pro komunitní sdílení.
Jako instruktory zveme také rodiče na vozíku, kteří již mají odrostlé děti a rádi se o své zkušenosti podělí.
Připravujeme zajímavé přednášky šité na míru konkrétní skupině (na základě předem zjištěného zájmu) -  např. role rodiče v rodině, kompenzační pomůcky pro usnadnění rodičovství, zdravé stravování, zdravotní aspekty těhotenství a porodu u žen na vozíku a mnoho dalšího.
Součástí jsou i společné aktivity pro celou rodinu -  herny, cvičení s dětmi atd.
Díky dobrovolníkům zajišťujeme hlídaní dětí po celou dobu tak, aby se rodiče mohli soustředit především na nabitý program.

Jak to probíhalo letos?

V lednu se uskutečnil program Máma, táta na vozíku po dvouleté pauze. Zúčastnilo se ho 9 rodin, celkem 27 účastníků.
V létě chceme pro stejnou skupinu uspořádat pobyt Máma, táta na vozíku 2 a poté se již budeme těšit na nové adepty.

Velké poděkování patří dobrovolníkům, bez nichž by hladký průběh víkendového programu nebylo možné zajistit, všem pracovníkům Centra Paraple za jejich odborný vklad  a samozřejmě samotným rodičům za aktivní a otevřený přístup.
V neposlední řadě také jednomu z hlavních partnerů Centra Paraple, kterým je FLEXI životní pojištění a s jehož laskavou podporou můžeme program Máma, táta na vozíku realizovat.

Podívejte se na fotografie, co všechno se v Centru Paraple během tohoto prodlouženého víkendu dělo.

mtnv_1 mtnv_2

mtnv_3 mtnv_4

mtnv_5 mtnv_6

mtnv_7 mtnv_8

mtnv_9 mtnv_10

mtnv_11 mtnv_12

mtnv_13 mtnv_14

mtnv_15 mtnv_16

mtnv_17 mtnv_18

mtnv_19

Odebírat newsletter

Podpořte nás

Život je jízda!

Pojeďte kousek cesty s námi.

Chci darovat