JÍZDENKA

Průvodčí přichází do soupravy vlaku a zvolá: „Přistoupili“. U okna zvedne ruku mladá dívka na vozíku a naproti ní starší muž. Je také na vozíku, ale elektrickém, který ovládá bradou, a tak nemohl znamením ruky pokynout průvodčímu, že i on přistoupil. Každý rok „přistoupí“ po poškození míchy na vozík okolo 280 lidí a to tak, že s jízdenkou do konce života. Některá poškození míchy jsou neúplná a člověk má i zachovanou možnost vertikalizace s menší dopomocí či sámostatně, nebo má dokonce zachovanou hybnost a může chodit. I tak potřebuje k životu alespoň občas vozík a jízdenku tedy dostává také, i se všemi „výhodami“.

Statistiky vzniku poškození míchy

  Celkem Průměrný věk Muži Ženy Úrazová % Neúrazová %
2013 266 53,9 184 82 153 58 113 42
2014 243 51,6 180 63 147 55 95 45
2015 278 51,5 203 75 155 58 123 42
2016 281 53,9 202 79 161 61 120 39
2017 275 55,8 192 83 146 55 129 45


„Tak kam jste se vypravili, máte doufám vše řádně nahlášené?“, ptá se průvodčí a mladou dívku tím evidentně trochu zaskočil. Dívka se s kolegou vydala na spolujízdu. Přišlo jí to vtipné, když to v rehabilitačním ústavu vymyslela. Rozhodli se jet do Prahy a podívat se i do Centra Paraple, zda je to pro ně to správné místo v jejich nové životní etapě. "Řádně nahlášené", je něco, s čím se člověk, který v životě potřebuje k pohybu vozík, bude po zbytek života potkávat. Ať už bude cestovat nebo půjde za kulturou nebo třeba na úřad. Zkrátka oznámit, že někam přijdete (přijedete) na vozíku, se opravdu vyplatí.

jizdenkaJízdenka na prohlídku Paraplete

Přijďte navštívit Centrum Paraple a podívat se, jak pracujeme. Několikrát za rok máme dny otevřených dveří, nebo přijďte s jízdenkou a my Vás provedeme. Provedeme Vás samozřejmě i rádi bez jízdenky, provádíme studenty, školy, odborné návštěvy, partnery, mnoho lidí. Jsme rádi, když poznáte, jak pracujeme, a pokud Vás to zaujme, třeba se k nám přidáte. Můžete nás podpořit mnoha způsoby. Už jen tím, že o nás budete mluvit dál, tak aby se i nezasvěcení dozvěděli, kdo jsme, kde jsme a co děláme.

Zájem o prohlídky prosím posílejte na paraple@paraple.cz.Centrum Paraple pomáhá lidem v průběhu celého života poskytováním svých služeb, zejména pobytové sociální rehabilitace. Na samotném začátku je práce velmi intenzivní, protože je vše pro člověka i jeho blízké okolí nové, nesnadno se v tom orientuje a často vynakládá úsilí i finance neefektivně. Náklady člověka, který se z důvodu poškození míchy, následkem onemocnění nebo úrazu dostane na vozík, se zvýší ve všech oblastech jeho života. Nejnáročnější je to v prvních měsících po úrazu. Je zapotřebí různých kompenzačních pomůcek, zejména vozíků, je potřeba upravit bydlení a zajistit ostatní nezbytné věci, včetně mobility. To vše finančně pomáhají řešit, mimo statní organizace a zdravotní pojišťovny, nadace a nadační fondy, se kterými klienty seznamujeme během poskytovaných služeb.

Služby Centra Paraple jsou hrazeny klienty šesti procenty jejího nákladu. Lidé a firmy přispívají na činnost Paraplete více než polovinou ročního rozpočtu. (Více na - https://www.paraple.cz/podporte-nas/jak-hospodarime/).
Odebírat newsletter

Podpořte nás

Život je jízda!

Pojeďte kousek cesty s námi.

Chci darovat