Příběh našeho klienta

Příběh našeho klienta

Martin jel jako spolujezdec v autě, které dostalo smyk a otočilo se na střechu. Řidič nepřežil. Martin měl větší štěstí. Má ale zlomenou páteř a přerušenou míchu. Vysoko, v oblasti krku.

Jen některá nervová vlákna, ta, co přenášejí informace o pocitech z povrchu těla do mozku, zůstala funkční.  Martin může pohybovat rukama – v ramenou a v loktech, aktivní pohyb prstů je ale hodně omezený. Svaly, které ovládají pohyb trupu a nohou, už nemůže vůlí ovládat vůbec, porušená mícha nepřenáší nervové signály z mozku.

Těžké měsíce po úrazu

Po úrazu prožil už několik těžkých měsíců. Byl v nemocnici, v rehabilitačním ústavu a teď je několik týdnů doma. Přítelkyně Jana, se kterou si chtěli pronajmout byt a začít společný život, stále věří, že se skoro všecko vrátí zpátky, že Martin bude zase chodit, lyžovat, jezdit na kole. Je u něj každou volnou chvíli, povzbuzuje ho, přesvědčuje, že je silný a dokáže to.

Pomáhá celá rodina, ale budu ještě samostatný?

Martin se ptá sám sebe, co bude, až Jana zjistí, že takové jako dřív už to nebude nikdy. Pohyb, sex, svoboda a volnost. Rodiče pomáhají, jak to jen jde. Začali upravovat vstup do rodinného domu, přestavují koupelnu, svou ložnici v přízemí mu upraví a přestěhují se do patra. Martin je rád, že je zase doma, ale trápí ho, že plány na samostatný život se vzdalují. Je závislý, je to vyčerpávající pro něj i pro rodiče.

Požádal o sociální rehabilitaci v Centru Paraple a dnes ráno nastoupil. O Parapleti už slyšel v rehabilitačním ústavu. Od lékařů, fyzioterapeutů, i od pacientů.

Chci zase řídit auto i svůj život

Martin chce rehabilitovat – zlepšit ruce, naučit se oblékat, přesedat sám na vozík, chtěl by zkusit řídit auto. Chce si nechat upravit vozík, špatně se mu ovládá. Rád by zkusil nějaký sport. Taky by se chtěl poradit, jestli má pokračovat ve studiu, nebo jestli má hledat něco jiného. Pořád ještě ho napadají myšlenky, jestli by nebylo lepší umřít, jaký má tohle celé vlastně smysl.

Cítí se uvězněný v porouchaném těle a někdy je opravdu těžké mít z něčeho radost nebo se těšit na další den.

Jak mi Paraple pomůže?

Martina jsme přivítali a společně přemýšlíme, co by pro něj bylo v následujcích třech týdnech nejužitečnější. Mluvíme o jeho konkrétních představách o životě, které jsou pro nás tou základní ingrediencí při realizaci Martinovy změny. Přidáváme naše osvědčené koření v podobě odborných intervencí, doporučení a rad.

Mohly by se mu hodit informace o sociální podpoře - příspěvcích a dávkách. Život na vozíku je drahý. Co nejvíc by se měl dozvědět o osobní asistenci, jak ji zajistit, jak si zorganizovat denní program a pomoc. 

Hlavní je nevyhořet

Nabídneme mu také konzultaci pro rodiče a partnerku. Je to cesta k nezávislosti a prevence proti "vyhoření" blízkýchTaké informace o předcházení zdravotním problémům by se Martinovi mohly hodit. Důležité je, jaký má sedák na vozíku, jaké má lůžko a matraci, jak se stravuje a doplňuje si tekutiny.

Určitě bude mít možnost seznámit se tu s mnoha lidmi, kteří řeší podobné problémy jako on. O pocitech beznaděje, smutku, vzteku, strachu a lítosti jsme taky připraveni mluvit. To všechno a mnoho dalšího ovlivní kvalitu Martinova života, který má rozhodně smysl, jako život každého z nás.  

Pomáháme vozíčkářům

Pomáháme vozíčkářům

Díky vaší pomoci pomáháme klietnům zapojit se do života každý den.

Na co přispíváte? Chci darovat

vystrihovanka.jpg

Hlavní partneři

Více o našich partnerech