2022

Vojta Vašíček členem síně slávy sportovců

30. května 2022
Vojta Vašíček členem síně slávy sportovců

Během pátého turnusu sociálně rehabilitačního pobytu jsme poblahopřáli Vojtovi Vašíčkovi za uvedení do síně slávy sportovců města Brna v rámci ankety Sportovec města Brna. 

Vojta Vašíček je legenda nejen mezi sportovci vozíčkáři, kdy ještě byla v královské atletice součástí paralympiády disciplína pětiboje, ve které získal zlatou medaili na paralympiádě v Barceloně (1992), a dokonce ve světovém rekordu. Disciplína pětiboje se skládala z koule, oštěpu, 200 metrů sprintu na formulce (speciální vozík pro atletiku), 1 500 metrů vytrvalostní závod a Vojtova královská disciplína disk, ve které také svého času držel světový rekord. V Atlantě v roce 1996 ukončil vrcholovou kariéru, i když měl ještě lepší výkon než v Barceloně, stačilo to pouze na sedmé místo. Příprava na takové akce zabrala i šest hodin tréninku denně. Jen pro představu, jaké tempo udrží člověk na sportovním vozíku v jízdě, od trati 800 metrů jsou už vozíčkáři rychlejší než běžci díky udržení vyšší průměrně rychlosti a v nejdelší trati maratonu je vozíčkář o 45 minut dříve v cíli.

Po etapě života vrcholového sportovce se dále věnoval maratonu na handbiku a v současné době ze zdravotních důvodů pouze stolnímu tenisu a střelbě. Pan Vašíček je také zakladatelem ParaCentra Fénix v Brně a společnosti Medicco, která dováží do České republiky kompenzační pomůcky. Rovněž byl dlouholetým členem předsednictva Svazu paraplegiků (nynější Česká asociace paraplegiků - CZEPA).

Přejeme hodně zdraví a děkujeme za vše.

Odebírat newsletter

Podpořte nás

Život je jízda!

Pojeďte kousek cesty s námi.

Chci darovat