Host pod Parapletem - Michal Horáček

Host pod Parapletem - Michal Horáček
10. října 2019

„Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč.“ To jsou slova našeho dalšího Hosta pod Parapletem, kterým bude Michal Horáček. Muž, který dosáhl mimořádného úspěchu v uměleckém, podnikatelském i politickém prostředí.

Jako textař se podílel na vzniku dvou desítek hudebních alb. Většina z nich vznikla ve spolupráci s hudebním skladatelem Petrem Hapkou. Mezi jejich nejznámější písně patří například Srdce jako kníže Rohan, S cizí ženou v cizím pokoji nebo Štěstí je krásná věc. Ve své básnické tvorbě se věnoval villonským baladám, z kterých vzniklo album Český kalendář, nejprodávanější hudební album roku 2013. Jako producent a autor textu stál za vznikem lyrikálu Kudykam, díla skládajícího se z dvou tisíc veršů, které bylo v roce 2009 uvedeno ve Státní opeře Praha. Napsal několik knih. Deník Jak pukaly ledy, kde popisuje průběh sametové revoluce, patřil v devadesátých letech mezi bestsellery.

Před třiceti lety s Michalem Kocábem založil iniciativu MOST, která dosáhla dialogu mezi představiteli komunistické strany a zástupci nezávislých sdružení v čele s budoucím prezidentem Václavem Havlem. Vyústěním tohoto dialogu se stal pád vedoucí úlohy komunistické strany a první svobodné volby.

Krátce po revoluci dosáhl Michal Horáček úspěchu jako podnikatel. Založil sázkovou kancelář Fortuna, která představila střední Evropě fenomén kurzových sázek. Postupně společnost vybudovala stovky poboček a ročně dosahovala miliardových obratů. Podnikatelských aktivit se prodejem společnosti vzdal v roce 2004 a vrhl se na vzdělání.

Pět let studia na Univerzitě Karlově zakončil v roce 2011 obhajobou dizertační práce a získáním doktorátu v oboru kulturní antropologie. V současné době je ve svých 67 letech čerstvým studentem dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

V roce 2016 oznámil kandidaturu na Prezidenta České republiky. V prezidentských volbách, které se konaly v roce 2018, získal podporu více než čtyř set tisíc voličů. Předvolební kampaň okomentoval mimo jiné slovy “Zažil jsem sedmnáct nejzajímavějších měsíců v životě”. Z průběhu jeho předvolební kampaně vznikl dokumentární film Máme na víc.

Michal Horáček je také úzce spojený s činností Centra Paraple. V roce 1999 se vsadil s kolegou o to, kdo rychleji uběhne trať 5 000 metrů. V sázce byl milion korun. Michal Horáček zvítězil a výhru věnoval na dobročinné účely. Mimo jiné i Centru Paraple. Tak vznikla akce Běh pro Paraple, kterou pořádáme každoročně už dvacet let.

Povídat si budeme jednoduše o životě. Při příležitosti výročí sametové revoluce se společně vrátíme do doby, kdy pukaly ledy. Povídat si budeme také o životních zkušenostech v oblasti umělecké tvorby, cestování a kulturní antropologii, podnikání, studiu i o tom, co se člověk dozví o sobě a české společnosti, když projde prezidentskou kampaní.

Přijďte do Centra Paraple na rozhovor s Michalem Horáčkem.

70433356_2968508899832218_1128724109832749056_n

Odebírat newsletter

Podpořte nás

Život je jízda!

Pojeďte kousek cesty s námi.

Chci darovat