Třetí květnový týden vyrazili klienti Centra Paraple do Nových Zámků. Konal se tu týden pohybových aktivit. Jeho cílem je ukázat, že možnost sportovního vyžití s vozíkem nekončí.

Pohybová aktivita má vliv nejen na zlepšení fyzického stavu klientů, ale přispívá také k jejich větší samostatnosti, začlenění do společnosti a opětovnému návratu do běžného života.
Podobně to vnímá i jeden z účastníků pobytu Pavel Kábrt: „Z Paraplete mi zavolali a nabídli mi, že bych mohl jet. Dal jsem si 2 dny na rozmyšlenou, ale moc jsem neváhal. Chtěl jsem hlavně poznat nové možnosti a věděl jsem, že tam bude vše zajištěné a pojedou i lidé z ošetřovatelského týmu. Je to pro mě taková příprava, abych mohl cestovat.“

Pobytu se zúčastnilo 8 klientů. Do Sport relax hotelu Na kopečku v Nových Zámcích přijelo 7 mužů a 1 žena. Pro tři z nich to bylo vůbec první sportovní dobrodružství s Parapletem. Doprovázelo je 8 zaměstnanců Centra Paraple a 2 dobrovolníci.

Účastníky čekal přesný denní rozvrh. Začínalo se rozcvičkou, po snídani následoval první sportovní blok, poté oběd, odpoledne další sportovní aktivity a večerní program. Celkem klienti věnovali sportu zhruba 7 hodin denně.

V pondělí si všichni přítomní zahráli tenis. Sekundovali jim u toho tenisté vozíčkáři Honza Hašek a Tomáš Kvoch.
Jak své sny překlopit do reality přiblížili večer zástupci spolku Cesty za snem. I na vozíku je možné zúčastnit se cyklomaratonu, létat ve větrném tunelu i provozovat nordic walking.

tenis nordic_walking

Že téměř nic není nemožné se všichni přesvědčili i druhý den dopoledne, kdy se hrál basketbal. Odpoledne někteří vyměnili hřiště s basketbalovými koši za bazén v Jičíně, kde si vyzkoušeli potápění. Do vody s dýchacím přístrojem se odvážil i Richard Stuchlý: „Jsem rád, že jsem si mohl potápění vyzkoušet, líbilo se mi to. Nikdy jsem se nepotápěl s bombou, tak jsem měl strach, že budu mít pod vodou blok se nadechnout. Kdyby byly kolem korály a ryby, bylo by to lepší, a kdyby byla taková možnost, hned jdu do toho.“

basket potapeni

Ti, kterým se do vody nechtělo, vyrazili na 16 km výlet na handbiku do Bučiského mlýna.

hanbike_v

Třetí den byl klidovější, dopoledne se střílelo ze sportovního luku. Lukostřelbu si mohli klienti vyzkoušet po ukázce a za následné asistence vozíčkářů Davida Drahonínského a Terezy Brandtlové.

lukostrelba_v

Odpoledne se sportovalo v okolí hotelu – všichni si mohli zahrát stolní tenis, tenis, bocciu nebo badminton. Jak na to jim ukázali sportovci ze Sportovního klubu vozíčkářů.

boccia badminton

Orientační běh na vozíku? Proč ne? Les sice nahradilo sídliště, ale terénním překážkám se bohatě vyrovnaly rozmary počasí. Závod připravil Sportovní klub vozíčkářů. Každý závodník měl k dispozici jednoho člověka jako doprovod a během půlhodinového závodu museli společně objet 10 stanovišť.

orientak_v

Odpoledne patřilo golfu. Co dělat, aby míček dolétl do správné jamky, ukázal všem na místě Pavel Bambousek.

Pátek opět patřil sportovním aktivitám v místě a odpoledne si klienti mohli zastřílet.

V sobotu už všechny čekal jen návrat zpět domů. Ale již dnes má například Jiří Kamš jasno, že příště vyrazí zase: „Na kurzu s Parapletem jsem byl poprvé, hlavně kvůli handbiku. V Parapleti jsem si ho na chvíli zkusil v tělocvičně, ale chtěl jsem se projet i venku. Rád bych si ho totiž koupil domů, celý život jsem hrál fotbal a potřebuju makat a posílit ruce. Už teď jsem přihlášený i na cyklisťák.“

Za podporu těchto pohybových a sportovních aktivit děkujeme FLEXI životní pojištění.