Na základě úsilí členů předsednictva Svazu paraplegiků Aleny Kábrtové, Bohumila Kábrta a Jana Kašpara, fyzioterapeutky a ergoterapeutky Zdeňky Faltýnkové a dalších přátel a spolupracovníků tak vzniklo jedno z prvních neziskových center, která poskytovala poradenství, sociální rehabilitaci a zdravotní konzultace lidem s těžkým zdravotním postižením. Původně informační a poradenské centrum dnes nabízí lidem s poškozením míchy poradenství, ambulantní rehabilitaci a zejména třítýdenní sociálně rehabilitační pobyty s propracovaným systémem spolupráce klienta a terapeutů mnoha odborností na přípravě změn, které se klient rozhodne uskutečnit pro naplnění představ o svém dalším životě.
„V roce 1994 jsem se rozhodl pomoci Centru Paraple na svět. Vstoupilo mi do života už napořád. Dvacet pět společných let rychle uběhlo. Dnes je Paraple v dobré kondici, má spokojené klienty, výborný tým pracovníků a přátele, o které se může opřít. Přál bych si, aby pro ně pro všechny zůstalo trvalou hodnotou.“
Zdeněk Svěrák
zakladatel Centra Paraple
„Centrum Paraple je dobře fungující projekt, který velmi výrazně ovlivňuje kvalitu života lidí s poškozením míchy v České republice. Při takovém výročí, jakým je čtvrtstoletí jeho existence, bych chtěl napsat velká slova, ale nemohu najít ta pravá, která by dobře popsala, co cítím. Panují u mě podobné pocity, jako při uvědomění si třiceti let života ve svobodné společnosti. Z hloubi své duše děkuji všem, kteří nám, lidem s poškozením míchy, pomáhají najít vlastní svobodu a být tak plnohodnotnými členy naší společnosti. Všechno nejlepší milé Paraple.“
David Lukeš
ředitel Centra Paraple