Koncem února nám zástupce francouzské firmy Pharmaouest Preventix Claude Alabbas přivezl ukázat žhavou novinku, která byla představena na veletrhu v Düsseldorfu. Ta se nyní dostává díky distribuci firmy DMA i na český trh. 

O co se jedná?
Jde o revoluční edukační senzorický systém, který vozíčkáři přináší informace o tom, jakou dobu už na vozíku tráví, jak dlouho se neodlehčil, nebo že zaujal rizikovou polohu.
Při prezentaci se ukázalo, že může výrazným způsobem napomoci klientům Centra Paraple k tomu, aby více odlehčovali a věděli, co se děje s jejich sedem v různých polohách. Díky tomu mohou podpořit prevenci vzniku defektu. 
Gaspard se skládá ze senzorické desky, která se vkládá mezi antidekubitní polštář a vozík a z aplikace. Deska je „spojená“ s mobilním telefonem technologií bluetooth.
Na základě nastavení parametrů a časových intervalů systém do aplikace posílá upozornění k různým situacím - například o tom, že klient překročil předem nastavenou dobu tolerance délky sedu, že dlouho neodlehčil či že zaujímá kritickou polohu nad limit. 
Systém je určený primárně pro aktivní vozíčkáře, kteří se zvládnou odlehčit, ale myslí i na vozíčkáře, kteří potřebují plnou asistenci. Umí totiž poslat upozornění asistující osobě o tom, že už dlouho nedošlo ke změně polohy.
Centrum Paraple bude mít systém Gaspard v brzké době k dispozici. Pokud vás zajímá víc už teď, podívejte se na https://www.mistergaspard.com/produit/gaspard/, nebo kontaktujte Ivu Hradilovou na adrese 3knnZ-enW7c-6Zh7_erhTj.