Doktorka Kristina Ranná se věnuje interní, zejména kardiovaskulární medicíně. Postupně se profilovala jako cévní specialista na jedné z pražských klinik. Záliba v pečlivé diagnostice a hluboká potřeba uzdravovat své pacienty ji přivedla k hledání interdisciplinárního přístupu a studiu psychoterapie. Měla velké štěstí, že mohla být u zrodu pražské školy endokanabinologie. Endokanabinologii vnímá jako článek, který zapadá do soukolí současné západní medicíny a ostatních léčebných směrů. Výsledkem je funkční terapeutický systém, založený na osobním přístupu, respektu a rozsáhlých vědomostech o endokanabinoidním systému.
Anežka Janatová je pedagožka s povolením zkoumat konopí a první Češka, která studiem konopí získala doktorát. Na výzkumu léčebného konopí spolupracuje s českými i zahraničními institucemi, absolvovala půlroční zahraniční stáž v Izraeli. Vyučuje na České zemědělské univerzitě léčivé rostliny a svůj výzkum zaměřuje právě na pěstování a uplatnění léčebného konopí. Česká zemědělská univerzita je tak první institucí, která u nás začala pěstovat léčebné konopí pro výzkumné účely. Na Anežku Janatovou se obrací stovky lidí, mnohým léčebné konopí viditelně pomohlo. „Z poloviny jsou to onkologičtí pacienti a lidé trpící roztroušenou sklerózou. Mnohým z těchto pacientů pomáhá konopí zmírňovat symptomy nemoci a zlepšuje jejich psychický stav. Co se týče té druhé poloviny, jedná se především o ekzémy, zubní váčky, různé ortopedické problémy“ přibližuje Anežka Janatová. Jak správně použít konopí k léčbě? Kde léčebné konopí získat? Existují nějaká rizika používání léčebného konopí?
Jiří Kříž je primář spinální jednotky FN Motol, který se nemusí řídit návody odborné literatury, aby pochopil nesnáze a rizika, kterým nehybný pacient krátce po úraze čelí. V roce 2002 utrpěl fatální úraz páteře a následkem této nehody veškerou svou lékařskou praxi vykonává na vozíku. Jiří Kříž bude mluvit o souvislostech poranění míchy a Covid – 19. Do jaké míry jsou lidé po poškození míchy ohroženou skupinou ve světle aktuálního dění? Jaká preventivní opatření jsou vhodná, na co si dát pozor? Jiří Kříž je držitelem Ceny Olgy Havlové. Ocenění získal v roce 2010 za svou dlouholetou lékařskou činnost, která v rámci spinální jednotky FN Motol pomáhá pacientům po poranění míchy řešit zdravotní a psychologické potíže.
Hynek Medřický, technik, spisovatel, vynálezce a expert na světlo. Dlouhodobě se věnuje vlivu světla na lidské zdraví a tento obor velmi úspěšně popularizuje. Jeho forma výkladu je natolik poutavý, že je častým hostem pořadů v předních českých internetových a televizních médií. Zdraví je často spojováno s životním stylem, kvalitou stravy nebo pohybem. Ale co světlo? Miliony let se fungování lidského organizmu přizpůsobovalo cyklům přírodního světla. Lidé žili své životy v souladu se sluncem. Dnes tráví moderní člověk 97 % času v budovách, obklopen úspornými žárovkami, LED žárovkami, halogenovými světly, monitory a chytrými telefony. Jaký vliv má světelné znečištění na cirkadiánní rytmus? Jakým způsobem si nastavit osvětlení domácnosti, aby bylo příznivé pro naše zdraví? Světlo představuje podstatnější smysl, než je umožnit člověku vidět na práci. Hynek Medřický ve svých výzkumech spolupracuje s vědci a lékaři z oblasti přírodních věd, medicíny a psychologie. Podstupuje experimenty v Národním ústavu duševního zdraví, které se zaměřují na účinky světla v noci a vliv na hladinu melatoninu. Své zkušenosti a poznatky přetavuje v konkrétní návrhy technologického řešení světel, jako designer je vyvíjí a realizuje.
Jan Vojáček, bývalý vrcholový fotbalista, dnes vystudovaný populární lékař, který se věnuje funkční medicíně. Vystudoval lékařskou fakultu UP v Olomouci, ale u klasické medicíny dlouho nevydržel. Rostla v něm vášeň pro hledání a zkoumání skutečných příčin onemocnění a zájem o člověka v celé jeho komplexnosti. Proto vystudoval obor Funkční medicíny na Univerzitě v Jižní Kalifornii a dnes provozuje vlastní soukromou praxi. "Jako lékař ve své praxi propojuji vědecké poznatky o komplexním fungování lidského organismu a individuální přístup. Za pomoci funkční medicíny vedu své klienty k uzdravení a rovnováze" popisuje Jan Vojáček. Je funkční medicína v rozporu nebo v souladu s klasickou medicínou? Jak dosáhnout co nejlepšího stavu tělesné obnovy? Kde jsou hranice možného v oblasti funkční medicíny? "Věřím, že v lidském životě všechno souvisí se vším, a proto se soustředím nejen na fyzické projevy nemoci, ale zohledňuji i genetické předpoklady, biochemické podmínky, či lifestylové faktory. Vždy si s klientem nejprve popovídám, než abych bez hlubšího rozmyšlení doporučoval invazivní lékařské zásahy" říká Jan Vojáček o svém přístupu.
Martin Pretl je somnolog a specialista na spánek a poruchy spánku. Zaměřuje se na diagnostiku a léčbu spánkové apnoe, nespavosti, ale i ostatních poruch spánku a bdění. Poruchami spánku trpí téměř 20 % populace a potíže s nespavostí zažil snad každý. Abychom dobře spali, nesmíme rezignovat na spánkovou hygienu. Na vině je rychlé životní tempo, dlouhotrvající stresy i větší citlivost na nejrůznější podněty okolí. Martin Pretl působí jako vedoucí lékař společnosti INSPAMED. s.r.o., přednáší na českých i světových odborných fórech, popularizuje spánkovou medicínu pro laickou veřejnost. Je zván do televizních i rozhlasových pořadů a poskytuje rozhovory různým periodikům. Jak důležitá a co vůbec je spánková hygiena? Kolik hodinu spánku potřebujeme? V posteli jen spěte a milujte se, radí Martin Pretl.
Přijďte k nám i Vy strávit dny nabité zajímavými informacemi, ukázkami a rozhovory. Podrobný program naleznete ZDE.
Těšíme se na vás!
Zítra je Mezinárodní den poranění míchy a u nás v Centru Paraple již dnes začíná dvoudenní bohatý edukativní program a přednášt vám také budou Kristina Ranná, Anežka Janatová, Jiří Kříž, Hynek Medřický, Jan Vojáček, Martin Pretl.