AKTUALITY

Vzdělávání v rehabilitaci pro válkou postižené oblasti

3. dubna 2021
Vzdělávání v rehabilitaci pro válkou postižené oblasti

Czech Rehab Support je neformální tým lidí, kteří se schází nad přípravou vzdáleného vzdělávání v rehabilitaci pro válkou postižené oblasti. 

Czech Rehab Support_foto2Původně jsme směřovali k videoukázkám fyzioterapeutických postupů dabovaných v kurdštině. Tuto myšlenku jsme stále neopustili. V době poslední vlny virulence, kdy bylo komplikované takový projekt natáčet, jsme však získali spojení na Vardana Tadevosyana. Vardan řídí rehabilitační centrum v Náhorním Karabachu a měl velký zájem na sdílení našich rehabilitačních postupů. Po lítých bojích, které v této oblasti probíhaly na podzim, je zdejší rehabilitační centrum velmi vytížené. Poptávka byla zejména po seminářích týkajících se rehabilitace pacientů po amputacích končetin, spinálních zraněních, lidí s poúrazovými kontrakturami velkých kloubů a s fibromyalgií. Výuka probíhá přes Zoom v angličtině a na místě je překládána do arménštiny. V ČR oslovujeme přední rehabilitační odborníky na dané téma a společně se přes internet připojujeme do Stepanakertu, kam jsou přednášky vysílány naživo a současně jsou místním fyzioterapeutům promítány názorné prezentace. Dochází tak k efektivnímu předání zkušeností z oboru, které mohou být okamžitě využity na místě. Česká rehabilitace je v mnoha ohledech na špičkové úrovni. Těší nás, že se můžeme o znalosti podělit zrovna tam, kde je to tolik třeba. Rád bych poděkoval všem, kteří se projektu účastní a budou účastnit. Všichni v tuto chvíli pracují bez nároku na odměnu, ze své dobré vůle. Velký dík patří Haně Kohoutové za výuku rehabilitace po amputacích, zaměstnancům Centra Paraple za sdílení zkušeností v oblasti terapie spinálních pacientů a @Asociace studentů fyzioterapie, jejichž zástupci pomáhají ladit projekt už od samého začátku.

Czech Rehab Support_foto1Fyzioterapeuti Centra Paraple, připravili přednášku pro rehabilitační centrum v Náhorním Karabachu. Přednáškou představili problematiku míšního poškození a rehabilitaci chronických pacientů po poranění míchy. Téma diskuze bylo zaměřeno na léčbu močového měchýře, spasticitu a využití Vojtovy metody u klientů s míšní lézí. Domluvili jsme se na dalším přednáškovém bloku, který by měl obsahovat praktickou ukázku Vojtovy metodiky, respirační fyzioterapii a dále jednu cvičební jednotku[HL1]  společně s představením kondičního skupinového cvičení. Těšíme se na další online propojení s Náhorním Karabachem a věříme, že ale alespoň trochu pomůžeme. Děkujeme Czech Rehab Supportu za jejich skvělý nápad a inciativu, je nám ctí s Vámi spolupracovat! Rehab_logo

Odebírat newsletter

Podpořte nás

Život je jízda!

Pojeďte kousek cesty s námi.

Chci darovat