AKTUALITY

Zemřel prof. MUDr. Vladimír Beneš, Dr.Sc.

21. července 2021
Zemřel prof. MUDr. Vladimír Beneš, Dr.Sc.

Ve věku 100 let zemřel v neděli 18. 7. 2021 prof. MUDr. Vladimír Beneš, Dr.Sc. Člověk, lékař, který se významně podílel na vývoji paraplegiologie v Československu a později v České republice.

Ačkoli sám úspěšný neurochirurg, velmi brzy si uvědomil, jak důležitý je v péči o pacienty s poškozením míchy komplexní přístup, zahrnující pro neurochirurgy zdánlivě odtažité problémy, jako např. prevence proleženin, na které v té době pacienti i umírali. Prosazoval proto velmi komplexní přístup, zaměřený kromě nápravy poškození míchy na předcházení komplikacím, které ohrožují život pacientů a snižují jeho kvalitu. A zajímala ho také sociální situace jeho pacientů.  Poukazoval na to, co všechno v republice chybí – vozíky, výtahy, bezbariérové přístupy, adekvátní zaměstnání pro lidi s postižením. Zajímal se také o další život svých pacientů po poškození míchy, z mnoha z nich se stali jeho přátelé, byl pro ně váženou, téměř otcovskou autoritou.

Vynikající, ve světě uznávaný neurochirurg, u nás zakladatel paraplegiologie a neúnavný propagátor systému - dobré organizace zdravotní péče o pacienty s poškozením míchy. To, co považoval za správné, otevřeně prosazoval, nebál se, neustupoval, ani v dobách dlouho před demokratizací naší společnosti v r. 1989.

Čest jeho památce!


Zdroj fotografie: Archiv Radiožurnál, „Sport vás naučí být fér, v životě i v medicíně.“ Připomeňte si nestora české neurochirurgie Vladimíra Beneše v rozhovoru s Lucií Výbornou | Radiožurnál (rozhlas.cz)

Odebírat newsletter

Podpořte nás

Život je jízda!

Pojeďte kousek cesty s námi.

Chci darovat