Nebyli jste na konferenci, nebo si chcete některá témata a zážitky připomenout? Pak se podívejte na videa z odborných přednášek, která jsme pro vás nahráli.

Když jsme 5. 9. odpoledne přihlíželi Tomášovi, který po bloku na téma Konopí a léčba představoval profesionální vaporizér Volcano, zazněl dotaz, proč se vlastně SCI Day koná. 

Přítomným, z nichž více než polovinu tvořili lidé s poškozením míchy, jsem řekl, že je to proto, že Mezinárodní společnost pro míšní léze (ISCoS) před třemi lety rozhodla o jeho ustanovení, a to právě na 5. 9. A jelikož letos 5. 9. vycházelo na sobotu, rozhodli jsme se z důvodu dostupnosti pro co největší počet lidí konferenci uspořádat jako dvoudenní.

Hlavním záměrem SCI Day je zvýšení povědomí široké veřejnosti o problematice poškození míchy a tím usnadnění začlenění lidí se znevýhodněním a zároveň také pomoc při zajištění větší úspěšnosti preventivních programů. „Tak to je fakt skvělý, všechno nejlepší, …..“ Takové a podobné reakce jsem záhy uslyšel od svých souputníků. 

Mezinárodní den poškození míchy a konference, kterou pravidelně od roku 2016 pořádáme v Centru Paraple, je určena pro odborníky i laiky, lidi s poškozením míchy, jejich blízké, zkrátka pro všechny, které zajímají novinky a specifika v oblasti péče o lidi s poškozením míchy. 

Není to tak, že bychom krájeli dort a v kruhu se trumfovali, kdo je na „káře“ déle a co všechno zažil. Program je vždy sestaven s ohledem na aktuální odborná témata, kterým se  Centrum Paraple věnuje, a některé přednášky slouží i jako prostor k vlastnímu zamyšlení. I v tomto ročníku jsme se snažili naplnit mezinárodní téma „Staying well“, které jsme volně přeložili jako „Buď v pohodě v COVID době.“ 

Celá konference tak začala rekapitulací stávajícího období a vším, co o covidu a zároveň míšní lézi můžeme říct. Lze konstatovat, že zatím nejsou potvrzené komplikované případy lidí s poškozením míchy, ale je samozřejmé, že pro lidi s vyšší míšní lézí je průběh jakéhokoliv respiračního onemocnění rizikový.  A to nakonec byla vlastně jediná pozornost, která byla koronaviru a nemoci covid věnovaná. Určitě však toto téma nebagatelizujeme, ale prostě žijeme dál a musíme řešit mnohé jiné otázky a problémy, které trápí lidi s poškozením míchy. Epidemie, neepidemie…

Nebyli jste na konferenci, nebo si chcete některá témata a zážitky připomenout? Pak se podívejte na videa z odborných přednášek, která jsme pro vás nahráli.

Zdeňka Faltýnková
Preventivní opatření implementovaná do legislativy zdravotního systému.

Hanka Sixtová
Prevence sociálního vyloučení.

Alena Jančíková
Hvězdný bazar, tréninkové pracoviště.

Lenka Honzátková
Poruchy spánku po poranění míchy.

Hynek Medřický
Vliv světla na rekonvalescenci.

Jan Vojáček
Skutečná prevence.

Tomáš Drábek
Sdílená péče.

Alžběta Svobodová
Inovativní močový katetr - Riocath Mediacal.

Roman Budský
Dopravní bezpečnost - opěrkový syndrom, specifika hendikepovaných řidičů.

Jiří Kříž
První zkušenosti s předepisováním léčebného konopí na recept.

Anežka Janatová
Aktuální situace léčebného konopí v ČR: Legislativa a výzkum.

Kristýna Ranná
Konopí léčebné a neléčebné; Endokanabidiom.

Radka Kučírková
Český svaz tělesně postižených sportovců.

Marek Baláž
Pohled neurologa na terapii spasticity.

Libor Musil
Spastická paréza.

Program SCI Day 2020 naleznete ZDE.

Akci spolupořádají Centrum Paraple, Česká asociace paraplegiků, Česká společnost pro míšní léze a Spinální jednotka Praha.