Mezinárodní den poranění míchy byl v roce 2016 ustanoven na 5. září. Letošní dvoudenní zářijová konference k této příležitosti se konala opět v Centru Paraple (3.-4. 9.) a jejím hlavním tématem bylo Zůstaňte zdraví za pomoci telekomunikace a telemedicíny.

Hlavní téma konference volně navazovalo na to loňské, které se věnovalo udržení kondice v období pandemie. Téma telemedicíny se však neváže přímo na pandemii a poslední dobou jde spíše o marketingové pojmenování péče ve virtuálním prostředí, protože telemedicína je zde  již od doby, kdy nám lékaři radí na dálku. Aktuální období pochopitelně napomáhá velkému rozmachu všech vzdálených bezkontaktních terapií, a tedy i telemedicíně. Nicméně vzhledem k charakteru poskytování služeb v Centru Paraple a vlastně i v celém spinálním řetězci víme, že  se bez osobního a komunitního kontaktu neobejdeme, jedná se totiž základní aspekty sociální služby.

Proměny služeb Centra Paraple a také organizací ParaCentrum Fénix a Česká asociace paraplegiků – CZEPA byly přítomným představeny v první části pátečního programu, hned po promítnutí úvodního videa, které přineslo rozhovory se zaměstnanci a klienty Centra Paraple, ve kterých reagovali na dotazy týkající se jejich vlastního prožívání covidové pandemie. V dopoledním bloku byla dále Veronikou Liďákovou (Ergoterapie IRAM a společnost Libella) představena služba Ergoterapie v terénu a Zdeňka Faltýnková (CZEPA) společně s Věrou Kunhartovou (Zdravý design) přednesly zajímavý příspěvek věnující se designu zdravotnických pomůcek. Zbytek dopoledního programu byl věnovaný představení dílčích činností CZEPA, jako je Hvězdný bazar, Vozejkmap nebo projektu Peer Mentoring.

Odpoledne patřilo odborníkům z řad České společnosti pro míšní léze, kteří prezentovali aktuální poznatky z problematiky míšního poranění.

První den konference byl zakončen hvězdnou akcí v pobočce Hvězdného bazaru v Karlíně, kde byla dosažena nejen rekordní tržba, která poputuje na rozvoj CZEPA, ale byl zde uveden i nový míchaný nápoj představující jednotu v celém spinálním řetězci pojmenovaný Constelace (Souhvězdí).

Sobotní program se nesl v duchu mikrobiomu a duševní hygieny. Na tematické přednášky navazovaly i připravené workshopy. A protože mikrobiom je téma velmi zajímavé a aktuální, věnujeme mu značnou část našeho vydání.

Po oba dny bylo možné vyzkoušet si většinu elektrických přídavných pohonů k mechanickým vozíkům dostupných na českém trhu a seznámit se i s dalšími produkty dodavatelů či výrobců kompenzačních pomůcek.

Celou akci uzavřelo setkání s Hostem pod Parapletem, kterým byl tentokrát významný český psychiatr Karel Nešpor a které, jako vždy, skvěle moderoval Vašek Uher.

Nebyli jste na konferenci, nebo si chcete některá témata a zážitky připomenout? Pak se podívejte na videa z jednotlivých odborných přednášek POD TÍMTO ODKAZEM.
Program SCI Day 2021 naleznete ZDE.

Centrum Paraple hostilo konferenci k Mezinárodnímu dni poškození míchy možná naposledy, protože záměrem je její přesun do vhodnějších konferenčních prostor, které umožní lepší kontakt mezi přednáškovým sálem, vystavujícími a jednotlivými workshopy.

Děkujeme všem za účast, přednášejícím za obohacující informace, partnerům akce za jejich podporu a za dodání skvělého občerstvení PAUL a La Lorraine.

Akci spolupořádají Centrum Paraple, Česká asociace paraplegiků, Česká společnost pro míšní léze a Spinální jednotka Praha. 

Těšíme se za rok opět na viděnou!

SCI Day_video_2021