V současné společnosti existuje mnoho nadačních i jiných fondů a spolků, které pomáhají tělesně i mentálně postiženým lidem. Zároveň však existují i jednotlivci, zdraví či postižení, kteří se také snaží svým postiženým spoluobčanům nějakým způsobem pomoci. Jedním z nich je i Kateřina Maxová z Mladé Boleslavi, která byla dne 14. 4. 2022 naším Hostem pod Parapletem.

Katka se narodila v roce 1974 s nemocí nazvanou dětská mozková obrna. Je to nemoc, která vzniká v těhotenství, při porodu či v prvních měsících života dítěte. Projevuje se zejména poruchami hybnosti a v některých případěch i řeči. Katka má špatnou motoriku chůze, rukou a také špatně hovoří. Nemá však nijak omezený intelekt a v řadě schopností dokonce nadprůměrně vyniká.

Od svých 18 let jezdila Katka na pobyty pro tělesně postižené. Po pěti letech ji samotní organizátoři oslovili, zda by si sama nechtěla zorganizovat nějaký pobyt pod hlavičkou společnosti, a tak začala nová etapa jejího života. V roce 2010 za pomoci svých známých a sestry si založila své občanské sdružení s názvem DMO POBYTY. Spolek DMO POBYTY sídlí v Mladé Boleslavi, kde Katka žije. Jeho působnost je však celorepubliková. Několikrát ročně pořádá na různých místech pobyty pro lidi s diagnózou dětské mozkové obrny, kteří přijíždějí ze všech koutů ČR. Pobyty mají vždy pečlivě sestavený program obsahující rehabilitaci i volnočasové aktivity. Posledních osm let je dokonce předsedkyní spolku. Vyřizuje telefonáty, píše emaily, chodí na schůzky a také shání sponzory. A nejen to, Katka pravidelně prezentuje spolek na výstavách, veletrzích a dalších akcích, tematicky zaměřených na zdravotní či sociální oblast. U příležitosti desátého výročí svého spolku vydala knížku NEJSME Z JINÉ PLANETY, pomocí níž široké veřejnosti přibližuje to, jak se žije lidem s dětskou mozkovou obrnou. Kniha ukazuje, že tento handicap není mentální retardace. Katka se v knížce rozepsala o svých zkušenostech, ale také o tom, že se i na vozíku dá prožít mnoho pěkných zážitků. Zájemci o knihu se mohou hlásit u Katky Maxové na e-mailu 68GuRWc7ehIkQOQ-8hCySijqT-M nebo telefonu 731 964 784 a domluvit se na předání.

Dokument o životě Katky Maxové

Kateřina Maxová

Katko, přejeme Ti mnoho štěstí a těšíme se na další návštěvu.