Tradiční vánoční setkání s Gymnáziem Voděradská v divadle U Hasičů nám vlilo optimismus do mysli i slzy do očí. Každoroční akce nejenže podporuje naše centrum, ale důmyslně sestavený program představení baví i dojímá. Navíc cítíte skutečnou sílu a energii mladých svobodných odhodlaných lidí, kteří chtějí objevovat svět a našim úkolem je jim dát možnost naplnit své sny ve svobodné společnosti. Děkujeme Gymnáziu Voděradská za úžasnou částku …. a těšíme se zase za rok.

Citace z Akademie Gymnázia Voděradská.

Milí přátelé z GYMVODu,

za těch pár, či dva páry, desítek let, co objevuji tento svět, a teď stojíce na jeho prknech, chtěl bych s vámi sdílet několik vět. Nemá to být recitace, naučené fráze, na které jsme v poslední době více než zvyklí, zejména v politice, snahou není být ani zábavný a přerušovat aplausem vlastní zamyšlení, je to takový freestyle, či komedie, ke které jsem předurčený, alespoň podle mojí babičky a vlastně i podle sebe, protože v humoru a nadsázce dobře mi. Babička vždy říkala, že jsem komediant, že patřím do Národního, a vidíte, celkem se trefila. Do Národního už asi nedoskáču, ale jsem tady, s vámi, v divadle U Hasičů.

Jsem tady a řeknu Vám to hned, budu vám myšlenky k tématům SVOBODA, LIDSKOST A SNY vyprávět, a možná občas odskočím, něco změním, povím vtip, abychom se měli hezky a cítili se ještě líp. Určitě jste to zaznamenali, že často nadáváme na dobu, přitom se máme dobře, máme SVOBODU. Občas se nás někdo snaží přesvědčit, že nám svobodu někdo bere, ale krade jí zpravidla ten, který nám jiné předhazuje za zloděje, ne nadarmo se říká, že potrefená husa nejvíc kejhá.

A ano, to se děje, lidé prchající před válkou jsou někdy označováni jako zlo, které nás má ohrozit, a přitom oni chtěj jenom žít, svobodně jako dřív, než jim někdo domy zasypal bombami, tak nechovejme se jako agresor a pomozme jim, řekněme jim: „Nebojte se, jsme tu MY.“

Přiznám se, že jsem nahněvaný na každého, kdo svobodu omezuje. Jsem nahněvaný na války, utiskování, rasismus, či jiné nesmyslné boje. Ale nechci se hněvat na dobu, nemůže za to čas, je to jen konstanta, která je téměř pořád stejná, jde o to, co se odehrává v nás.

„Za dvacet let budete více zklamáni věcmi, které jste neudělali než věcmi, které jste udělali. Tak vytáhněte kotvu a vyplujte z bezpečného přístavu. Zkoumejte, sněte, objevujte.“  Mark Twain

Žijme své SNY, využijme naplno pozemské dny, protože ať se nám to líbí, nebo ne, je to možná to nejlepší, co v nekonečném bytí je. Žijme si své sny, jako třeba Yemi, ano, letí do Vesmíru, možná to neplánoval, možná si to jako dítě na papír namaloval, ale určitě pro své sny něco dělal a se vší láskou k životu je žil, nebo vlastně žije.

A když už plníme si sny, rád bych si taky jeden splnil, protože se světelnou rychlostí blíží dny, kdy si budu přát akorát na něco vzpomenout, a tak rád bych se toho dožil. Přeji si, abychom slovu LIDSKOST vrátili důstojnost, a ukázali, že dokážeme náš vyvinutý mozek jinak použít, a krásně se tady spolu mít. Zatím si pod tím nemůžeme představit až tak moc krásného, když vezme, jakých zrůdností jsme schopni, jen z důvodu touhy po moci a na úkor druhých upřednostňujeme sami sebe, abychom byli mocní.

Lidskost je přijetí druhých takových, jací jsou, bez vytváření speciálních pojmenování a hesel, která nám tak výtečně jdou.

A když už tady jsem, tak bych to nebyl já, abych necitoval největšího filosofa závěrem:
„Někdy“, řekl Pú, „zaberou nejvíce místa ve tvém srdci ty nejmenší věci.“

Děkuji vám, vašim kantorům a vašim rodičům za vaši šlechetnost a přejí vám, zdraví, štěstí a lásku a všeho víc než dost.

David Lukeš 
Ředitel Centra Paraple

Voděradská_program 2022