Nastavení denního režimu významně přispívá k psychické pohodě. Snaha o jeho dodržování směřuje naši pozornost na to, co chceme. Držet se naplánované struktury může být zkouškou, která je nesnadná. Pokud ale vytrváme, budeme se cítit spokojenější.

Text: Jana Ambrožová, vedoucí úseku psychologie

Někdy se den rozplyne

Vstávám. O něco později než obvykle, nemusím přesně na čas do práce. To bude pohoda, udělám si pomalou snídani. A předtím si zacvičím a ostatní pak zvládnu. Uvidím. Jak to přijde, tak to bude.
Je večer. Jsem dost nenaložená. Den mi protekl mezi prsty. Nic jsem dneska nestihla. Tolik věcí k vyřízení a do toho ta karanténa. Stojí to za houby. Je mi mizerně a vypadá, že si toho všimli i ti kolem mě. Asi jsem trochu nepříjemná, ale mám na to nárok! Dneska mi prostě nic nevyšlo.

Znáte to?

Struktura dne a řád jsou důležité. Jejich předvídatelnost nebo dokonce pravidelnost nám dávají pocit bezpečí, jistoty. V běžném životě chodíme do práce, do školy, na rehabilitaci, všední dny jsou proložené víkendem, doma se potkáváme každý večer. Z mnoha našich činností se stává rutina, kterou ani nevnímáme, nepřemýšlíme o ní, nepřekvapuje nás. Je pro nás samozřejmou jistotou.
Ve dnech, které nyní zažíváme, je náš běžný režim narušený. Čelíme jeho změně, kterou jsme si sami nevybrali. Děje se nám něco, co moc nemůžeme ovlivnit. A už vůbec to nemáme pod kontrolou. Máme obavy. Cítíme se omezeni. Jsme ohroženi. Nemůžeme dělat to, co obvykle. Nevíme, co dělat, abychom se chránili a třeba se cítili i užiteční. Jsme vystaveni obrovskému tlaku. Zaplavuje nás stres.

Ale určité možnosti jak si pomoct přeci jen máme. Něco pod kontrolou mít můžeme.

To, co je uvnitř nás. To, co si myslíme, jaký postoj k situaci zaujímáme. Jak se rozhodujeme s ní zacházet. To, které informace a v jaké míře si k sobě pustíme. Kolik času věnujeme sledování zpráv, ze kterých doléhá tíha. Je dobré být v obraze, ale ještě lepší je omezit přísun informací jen na ověřený zdroj (veřejnoprávní TV?) a na vymezený čas (30minut denně?), za který se dozvíme vše podstatné. Tímto způsobem můžeme ovlivnit to, jak se máme. Je zdravé si připustit svoje pocity, které mohou být i negativní – jsme přeci jenom lidé. Je dobré je pojmenovat. A nechat je odplynout. Pokud je popíráme, potlačíme, budou se městnat a svůj prostor si vezmou později, často mimo naši kontrolu.
Svoje fungování navenek můžeme podpořit plánováním. V náročnější současnosti je vhodné vytvářet plány krátkodobé (denní), protože okolnosti se stále mění. Díky plánu, jak strávím další den, získám pocit, že mám něco ve své režii. Zaměřím pozornost na to, co chci a nenechám ji těkat jinde.

A jak plán vytvořím?

Sepišme si věci, které následující den udělat musíme. Co je psáno, to je dáno. A doplňme těmi, které dělat chceme. Je dobré zařadit ty aktivity, se kterými máme dobrou zkušenost, víme, že nás baví, těší, pomáhají nám i v těžších chvílích. Přiřaďme jim konkrétní čas, kdy se jim budeme věnovat – teprve pak bude naše podpůrná struktura hotová.  A pak už to jen dodržet.

Jak v současnosti na zdravý denní režim

Držte se běžného – vstávejte a usínejte v obvyklý čas, jezte pravidelně, nezapomínejte na hygienu, dodržujte pitný režim a choďte ven, je-li to možné

Zařaďte:

  • práci, kterou musíte udělat
  • pohyb, který je možný a přiměřený
  • čas s blízkými, rodinou, přáteli – byť jen virtuálně, telefonicky
  • čas pro sebe, o samotě – je nezbytný pro udržení psychického zdraví
  • to, co máte rádi – hudba, výtvarno, manuální práce (čtěte, tvořte, zpívejte) – vydržte u činností, ale nepřepínejte se
  • odpočinek – dostatek spánku, relaxace, meditace, autogenní trénink
  • cokoli, co Vám dává sílu a energii

Omezte:

  • ponocování
  • pobyt ve virtuálním světě, hry na PC, nepřetržité sledování zpráv
  • pití alkoholu, užívání jiných návykových látek

Jak na to:

sepište si každý den, co ten následující:

  • musíte (vstát, uvařit, napsat pracovní maily atd.)
  • chcete (fotit strom, vyprat prádlo, zacvičit si…)

A pak:

  • každé položce ze seznamu připište konkrétní čas
  • snažte se to dodržet
  • dělejte věci pravidelně, zvýšíte šanci na dodržování režimu
  • mezery v programu jsou možností k volnému využití – nebuďte otroky plánu

Dny, které prožíváme, jsou lákavé i pro zkoušení nových dovedností, utváření nových návyků, na které jindy není čas. Odnaučit se kouřit nebo pochopit kvadratické rovnice je skvělý záměr, ale nebuďme na sebe v náročných dnech příliš nároční. Stavme na tom, co umíme, co nám funguje. Stresu se ale úplně nevyhýbejme, zkusme každý den do plánu zařadit něco trochu náročnějšího (proto píši tenhle textJ). Potýkání se s tím totiž posiluje naši psychickou odolnost a umožňuje nám rozvíjet se. A tak nezbývá než se, jako vždycky, pokoušet o hledání rovnováhy. Mít na sebe přiměřené, aktuálně spíše nižší nároky (ale mít je), a dovolit si prožívat vše, co cítíme. S laskavostí k sobě.


Příklad denního plánu:

7:00 budíček                                    9:00 – 11:00 pracovní maily                        15:00 motomed

7:30 rozcvička                                 11:00 vařím oběd                                          16:00 skype s rodiči

8:00 snídaně                                    12:00 – 13:00 oběd a relax                          18:00 večeře

8:30 prádlo                                      13:00 – jdu ven fotit                                     22:30 jdu spát