Na lůžko, na toaletu, na koupací vozík či sprchovou sedačku, do sportovní pomůcky, do automobilu. Ve všech případech mluvím o přesunech.

Zdroj: Magazín Paraple, leden 2022
Text: Jiří Čeloud, instruktor nácviku soběstačnosti CP

Přesuny a zdokonalení se v nich jsou velmi častou zakázkou, se kterou k nám do Centra Paraple klienti přijíždějí. V jejich soběstačnosti totiž hrají naprosto zásadní roli. A proto je-li to ve fyzických možnostech klienta, věnujeme nácviku přesunů maximální úsilí, do kterého je nezřídka zapojen celý multidisciplinární tým.

Když jsme u automobilu – pro člověka, nejen na vozíku, představuje mobilita obrovský krok vpřed. Vhodná úprava automobilu pro člověka s hendikepem je kategorie sama pro sebe. V našem centru ji s každým klientem řešíme zcela individuálně. Není to totiž jen o ručním řízení, ale o několikaměsíčním, v extrémních případech i několikaletém, procesu, na jehož počátku je dobré položit si několik otázek. Zvládnu řídit? Jaké auto je pro mé potřeby a hendikep vhodné? Přesunu se do auta? Naložím si vozík? A tak dále. Na všechny otázky se snažíme spolu s klienty nalézt správné odpovědi. K tomu nám pomáhá i skutečnost, že díky dvěma automobilům od ŠKODA Auto s různými úpravami máme možnost nabídnout klientům k vyzkoušení různé varianty. A také ochota klientů na pobytu, kteří často propůjčí své již upravené vozy k vyzkoušení ostatním, což zájemcům poskytne ještě širší rozhled. To celé pak může přinést člověku obrovskou hodnotu, totiž zásadní zvýšení míry svobody pohybu.

Celý fotoseriál najdete v novoročním čísle Magazínu Paraple → POD TÍMTO ODKAZEM.