Zdroj: Magazín Paraple, březen 2020

Text: Lucie Bihellerová, manažer cest a průvodce Enthusiastica BarrierFreeTravel, Jiří Čeloud, instruktor nácviku soběstačnosti, David Lukeš, ředitel
Foto: archiv Davida Lukeše a Jiřího Čelouda

Slova Marka Twaina mě provází celý život. Opuštění bezpečné zóny je velkou výzvou pro mnohé a nemusí to být zrovna za účelem cestovaní. Vydat se na svou cestu, zkoumat a objevovat svět, prožívat sny, seznámit se s novými lidmi, čerpat energii, kterou přináší pohyb, to vše stojí za to vstoupit do nejistoty.

DSC09219

Pod pojmem cestování si asi většina lidí představí dalekou cestu za dobrodružstvím. Cesta však nemusí být daleká, aby se stala dobrodružnou, a na druhé straně dlouhá cesta může plnit jen funkci přesunu z jednoho bodu do druhého. Cestování bylo vždy součástí mého života. Místa a lidi, které jsem měl díky cestám možnost poznat, mě velmi obohatili o cenné životní zkušenosti. Cestuji na vozíku. Je to podobné jako bez něj, jen to má určitá specifika. To nejpodstatnější je, že se s ohledem na potřebu pomoci nemohu spolehnout jen sám na sebe. Mnoho lidí na vozíku se denně vydává na cestu. Vyráží do práce, do školy, sportovat, na rehabilitaci. A samozřejmě i na výlet či dovolenou. Nejedná se pouze o mladé soběstačné dobrodruhy, cestují lidé všech věkových skupin, a i ti zcela závislí na pomoci. První cesta nemusí být nutně na dlouho a do cizokrajných dálav. Jejím účelem může být i to, poznat své možnosti.

Brzy bude hezké počasí, doba výletů, dovolených a expedic... Proto jsme pro vás připravili praktického pomocníka, který by vám mohl vaše dobrodružství usnadnit.
Ale ještě předtím si dovolím malé zamyšlení. Když jsem před sestavováním tohoto článku zjišťoval názory kolegů z Paraplete, přišla mi i zpráva od kolegyně, že podle ní je nejdůležitější odstranění strachu ze samotného cestování a získání motivace, a že ten praktický „zbytek“ už je poměrně jednoduše zjistitelný. Motivaci a obavám z cestování se věnujeme v prvních odstavcích, nebo v komentáři Lucie Bihellerové.
S tou snadnou zjistitelností potřebných informací to je ale pravda jen částečně. Ne vždy jsou informace o bezbariérovosti dostupné, anebo to není tak jednoduché, jak se zdá. Bezbariérovost totiž může mít mnoho výkladů. A stejně tak, jako se někdo udiveně ptá, jestli vegetarián nejí ani kuře nebo rybu a abstinent nepije ani pivo nebo víno, tak bezbariérovost skutečně znamená, že se na konkrétní místo dostanete s vozíkem bez překonávání jakékoliv bariéry, tedy ani malého schůdku nebo úzkých dveří. Zkrátka důvěřujte, ale prověřujte, pokud nejste pankáči, nebo nejedete s partou kamarádů připravených na všechno.

Lucie Bihellerová - Enthusiastica Barrirfreetravel

IMG_1905„Cestování není jen otázkou peněz, ale i odvahy.“ To jsou sice slova Paola Coelha, ale my si je rádi půjčujeme a hrdě citujeme.
V cestování s klienty na vozíku nebo čelících jiným fyzickým výzvám to platí obzvlášť. Je totiž jednodušší uvěřit, že „to prostě nejde“, že „se určitě něco stane“, že „to je problém“ a že „to za to nestojí“. Přesvědčila jsem se ale na vlastní kůži, že hlavně ten poslední výrok - „že to za to nestojí“, stojí za všechno úsilí vyvracet.
Největší odměnou totiž je, když se vracíte z cesty s klientem, na kterém vidíte, že ho třeba i dvou, třídenní cesta nabila novou chutí do života, energií a posunula ho dál v znovunabývání jistoty.
V cestovní kanceláři jsme s kolegou Michalem sjezdili velkou část světa s „chodícími“ klienty. Denně jsme na našich cestách naráželi na nepříjemnosti typu – nepřijel domluvený transfer, účastník zájezdu přišel o doklady, klienta skolily zdravotní komplikace, uletělo letadlo atd. atd. Tyto „mušky“ na kráse cesty se nám vždy dařilo perfektně zvládat.
A když nám pak jednou kamarád na vozíku vyprávěl, jak si v dobré víře zajistil s velkou cestovní kanceláří pobytový zájezd u moře a jak nic z domluveného vlastně neplatilo, rozhodli jsme se, že je to výzva jako stvořená pro nás.
Je už dost náročné potýkat se s limitacemi v běžném životě, proto překážky na dovolené, která má sloužit ke změně denní reality a načerpání nové inspirace, mohou způsobit poměrně velké jizvy na duši.
Zážitky, kdy autobus pro celou skupinu řídí malý Tunisan, který si s urostlým českým klukem na vozíku poradí tak, že ho přiváže rychloupínáky ke schůdkům u řidiče, protože ho dál prostě sám nedostane, kdy koupelna je sice bezbariérová, ale dveře do ní jsou tak úzké, že jimi vozík neprojede, kdy hotel je bezbariérový, ale k výtahu vedou dva schůdky, kdy v bezbariérové restauraci jsou stolky tak nízké, že k nim vozík nezajede... má asi většina vozíčkářů, která se kdy někam vydala. Jsou to zážitky z cest, a jak se říká: „Zážitek nemusí být vždy pozitivní, hlavně že je silný.“ A to je to, co nás všechny, ať chodící nebo nechodící, obohacuje a posouvá dál. A vyzbrojuje nás to historkami, které jednou můžeme vyprávět příbuzným a kamarádům u piva.
Je pochopitelné, že před krokem do neznámého prostředí jsou na místě obavy, že lidem svítí v očích kontrolka „panika“ a stahují se všechny svaly. Cestování vám ale vloženou investici do překonání sama sebe po počátečním nepohodlí vrátí několikanásobně.
Pro mě osobně byla zatím nejkrásnější třídenní poznávací cesta do Paříže s klientem na vozíku a jeho rodinou. Pán byl na vozíku relativně krátce a na první pohled na letišti vypadal trochu nekomfortně. Situaci moc nevylepšil ani přístup letušek, které se ho mermomocí snažily přesvědčit, aby se nasoukal až k okénku, že tam bude míň „překážet“. A pak to dokonal ještě taxikář, který přijel s jiným autem, než jsme měli objednané. Všechny nepříjemnosti jsme ale společně vyřešili a užili si krásné tři dny. O Paříži se říká, že se co do bezbariérovosti pomalu blíží „kvalitám“ Prahy (i když na své bezbariérovosti docela pracuje), přesto jsme ale viděli maximum.
Zadním vchodem jsme se dostali do kostela Sacre Coeur, nízkopodlažními autobusy jsme pohodlně cestovali úplně všude, po Seině jsme projeli historický střed města na Bateau Mouche se skleněnou střechou, ochutnali jsme místní speciality, byli v baru přestavěného z uzavřené stanice metra a projeli se nočním osvíceným Louvrem. Ta energie, kterou jsme si vezli zpět domů z této krátké návštěvy, byla neuvěřitelně silná.
Odvahu k cestování lze ale trénovat i po malých krůčcích. Třeba projet si s námi Prahu za úsvitu, bez davů turistů, vydat se do Českého ráje na celodenní výlet nebo třeba ještě dál po českých zemích. A to už je pak jen2018_NY_USA (8) krůček za hranice všedních dní, do zemí vzdálenějších a exotičtějších.
Investice do cestování se vrátí - na odvaze, posílení sebe sama, na zážitcích a historkách, na hrdosti že „jsem to dal“.
Cestovní agentura Enthusiastica už ve svém názvu nese nadšení. Nadšení náš tým také svedlo dohromady, když jsme se rozhodli založit agenturu, která se bude specializovat na klienty se zdravotním omezením, abychom jim poskytli potřebné služby pro nezapomenutelné zážitky.

Více informací na http://barrierfreetravel.cz/index.html


Praktický rádce

2019_Nice_FR (3)Před cestou

Promyslete si, co běžně potřebujete ve svém obvyklém fungování. V civilizovaných zemích lze většinu věcí pořídit, a tak se nemusíte obávat, že na něco zapomenete.
Důležité je mít zajištěné hlavně zdravotnické potřeby, které pravidelně používáte. Nejedná se jen o cestovní lékárničku, ale třeba o inkontinenční pomůcky. Přemýšlejte také, na jakou cestu a jakým dopravním prostředkem se vydáváte.

2019_Oviedo_Spanelsko (4)Letadlo

Letenky můžete zajistit přímo na stránkách dopravců, či zprostředkovatelů, kde naleznete i informace pro cestování lidí s handicapem.
Letecké společnosti je nutné oznámit, že cestujete s mechanickým nebo elektrickým vozíkem a jakou míru asistence budete potřebovat. Pokud cestujete s asistenčním psem nebo potřebujete přídavný kyslík, je samozřejmě důležité nahlásit i to.
O svém letu informujte dopravce nejpozději 48 hodin před odletem. V případě komplikací trvejte na zajištění svých potřeb ze strany dopravce, protože letecké společnosti jsou povinné asistenční služby zajistit.
Podmínky pro potvrzení letu lidí s handicapem mají letecké společnosti různé.

 

2019_Nové_Mexico_Ski_Rio_USA

Vlak

Možná jste zaznamenali aktivitu Vlakem bez bariér - https://vlakembezbarier.cz/, která vyzývá Vládu České republiky k přijetí národního plánu odstranění bariér v železniční dopravě, která je nejrozsáhlejší alternativou pro cestující s handicapem.
Obecně nikdo s omezenou schopností pohybu či orientace nechce žádné nadstandardní výhody, jen mít možnost žít bez bariér, jako většinová společnost.
Ať už tedy cestujete s Českými dráhami, nebo s jiným železničním dopravcem, je potřeba si zjistit bezbariérovost daného spoje a nejlépe i funkčnost plošiny, a to s předstihem alespoň 24 hodin.

České dráhy

  • Nemají bezbariérové všechny spoje, ani všechna nádraží vybavená mobilními plošinami.
  • Cestu je nutné si rezervovat alespoň 24 hodin předem - https://www.cd.cz/objednavka-cesty-vo-zickaru/.
  • Poskytují slevy pro ZTP a ZTP/P.

Leo Express

  • Umožňují handicapovaným cestovat ve všech svých spojích.
  • Cestu je nutné potvrdit 24 hodin předem na info@le.cz.
  • ZTP a ZTP/P cestují za zvýhod-něnou cenu, jejich doprovod zdarma.

Regiojet

  • Mají vlaky vybavené mobilními plošinami.
  • Přeprava bez ohlášky je možná z většiny stanic v ČR a SR, kde vlaky IC RegioJet zastavují, mimo Českého Těšína, Ostravy hl. n., Havířova, Čadce a Žiliny.
  • ZTP a ZTP/P cestují za zvýhod-něnou cenu, jejich doprovod zdarma

2019_Denver_Colorado_USAAuto

Při cestování autem je podstatné zohlednit délku cesty a podle toho ji naplánovat.
Při delších cestách je vhodné použít antidekubitní podsedák. A také zjistit si, jaké možnosti asistence máte v rámci pojištění pro případný hladký návrat domů.
Auto lze zároveň využít i jako místo k přespání. Opět je ale vhodné vybavit ho kvalitní matrací, aby se předešlo nepříjemným komplikacím. V ČR je k dispozici i jeden plně upravený obytný vůz pro lidi s handicapem, Charley Tramp. Více informací najdete na http://www.opus-lacrimosa.cz/cz/projekty/camper-charley--tramp.

2019_Nové_Mexico_USA (2)

Na cestě

V letadle vás za pomoci služby asistence a speciálního vozíku, který se vejde do úzké uličky, přepraví na normální sedačku. Když budete potřebovat využít toaletu, budete transportováni stejným vozíkem. Je tedy lepší využít toalety na letišti a v letadle v případě potřeby zajistit s pomocí stevardů diskrétní prostor na místě, kde sedíte.
S toaletami je to lepší ve vlaku. Moderní soupravy disponují bezbariérovými toaletami, které jsou v případě plné funkčnosti přístupné i s elektrickým vozíkem.
Při cestování autem je k dispozici na každé čerpací stanici bezbariérová toaleta, teoreticky. Pokud cestujete s doprovodem, nechte ho předem prověřit, že si zrovna provozní čerpací stanice neudělal z bezbariérové toalety sklad. Pokud řídíte, myslete také na častější zastávky, kvůli protažení a odpočinku.

2018_Naples_FL_USAUbytování

Různá zařízení mají na svých stránkách informace o bezbariérovosti pojaté po svém. Neexistuje sjednocení a nějaké standardy.
Někdo uvádí bezbariérový vstup, výtah a bezbariérový pokoj. Obtížněji se zjišťuje například velikost pokoje, přístup na balkón, šířka dveří a dispozice koupelny.
Pod pojmem bezbariérová koupelna se tak může skrývat koupelna s vanou, vaničkou se schůdkem, nebo sprchovým koutem se sedačkou, nebo bez.
Kontaktujte recepci hotelu a požádejte o fotografii pokoje, popřípadě změření potřebných rozměrů.

2019_Oviedo_Spanelsko (5)Cestovní kanceláře

Bezbatour
Projekt cestovní agentury Pestrá cestovka, zaměřený na problematiku cestování s postižením.
Snaží se vyhledávat a shromažďovat informace, které umožní pohodlně cestovat všem lidem bez rozdílu.
Z dlouhodobého hlediska usilují edukací také o to, aby tyto služby nabízely všechny subjekty cestovního ruchu standardně.
Více na https://www.bezbatour.cz/.

RaDoVan
Jejich cílem je zprostředkovat všem lidem bez rozdílu radost z cestování a adrenalin ze sportovních aktivit ve všech koutech naší planety a dokázat, že překážky jsou jen v hlavě a ne na cestách s nimi.
Více na https://radovan.fun/.

OREADO
Stránky ve slovenštině zaměřené na cestování lidí s handicapem, s tipy na cestovní, orientované hlavně na destinace Chorvatsko, Slovensko a Itálie.
Více na http://www.oreado.com/.

Odkazy na cestovatelské blogy, deníky a tipy na cesty

Stránky s bezbariérovým ubytováním

Stránky, kde lze bezbariérové ubytování vyhledat pomocí filtru