Jako každý rok, po chmurné zimě přijdou slunečné dny, které nás doslova táhnou ven a všichni najednou sršíme optimismem a energií. Někdo se rád projde, jiný si zase zaběhá či se projede na kole. U našich klientů je to stejné – jen místo kola vyvětrají své handbiky či lehokola. A právě v tomto článku si řekneme, jak takový handbike či lehokolo správně vybrat, aby uživateli padlo na míru.

Text: Anna Svobodová, Milan Šlauf, pohybový terapeuté, a Sylva Dundáčková, vedoucí pohybového úseku

Pořídit si nový handbike je velké rozhodnutí, které se nesmí uspěchat. Je to velká investice a byla by škoda, aby kvůli špatnému výběru skončilo netknuté v rohu garáže.

Předtím než začnete prohlížet webové stránky jednotlivých výrobců, je potřeba položit si a postupně zodpovědět pár otázek:

  • Jaké jsou mé fyzické limity?
  • Kde budu jezdit?
  • Jaké jsou moje ambice?

Fyzické možnosti každého jsou rozdílné, ale v dnešní době se dají pomůcky velice dobře přizpůsobit a nastavit, a díky tomu můžeme překonat i normálně nemožné bariéry. Je potřeba promyslet, jak zvládnete přesun, pokud bude s asistencí nebo bez. Ovládání kola, řízení i řazení jsou dalšími důležitými otázkami. Vhodnou alternativou dnešních kol je například řazení v náboji, které je téměř bezúdržbové. Většina handbiků je navržena pro paraplegiky a úpravy pro tetraplegiky jsou dodávané až poté. Častým problémem se tak stává například úzká zádová opěrka. Se správným nastavením sedu a řazením či brzdami vám určitě dobře poradí pohybový terapeut a ergoterapeut.

Terén ve vašem okolí je další rozhodující faktor. Pokud máte hned za domem velký kopec, nabízí se řešení handbiku ve formě elektromotoru. Elektromotor vám dopomůže do kopců. Nepředstavujte si však, že pojede za vás, pořád je potřeba točit klikami, ale síla dopomoci se dá nastavit dle potřeb a můžete si zatrénovat nebo odpočinout. Pokud je vaše maximum jízdy na handbiku 10 km, s elektromotorem budete schopni najet klidně i 30 km – a to už je pěkný výlet. Elektromotor je také velkou výhodou pro váš doprovod, zvýšíte průměrnou rychlost výletu a pro všechny to bude trochu příjemnější. Samozřejmě elektromotor navyšuje celkovou cenu handbiku.

Proč jsme si rozhodnutí, jestli silniční nebo horský handbike nechali až na konec? 90% z vás pravděpodobně více využije horské kolo. Širší pláště vám dají větší pohodlí, průchodnost terénem a spoustu zábavy. Ne každý má poblíž krásné hladké silnice s minimem provozu. Často je fajn si cestu zkrátit přes polní cestu a často jsou silnice v okolí rozbité a plné štěrku. Pokud máte ambice jednou závodit, trénovat v zimě na trenažéru, jezdit rychle a polykat kilometry, silniční handbike je správná volba, ale jízda na silničním kole má svoje limity a je potřeba s tím počítat.

Nejdůležitější je výběr kola hlavně neuspěchat. Je dobré sezonu počkat, vypůjčit si handbike například v Centru Paraple, vyzkoušet více modelů a typů, ptát se přátel na rady a zkušenosti a postupně dojít ke správnému řešení. Určitě není dobré ihned zajet k prodejci a vybírat bez předchozích zkušeností a informací. Nebojte se obrátit na pohybový úsek pro radu.

Klienti CP a jejich zkušenosti:

Eliška Šulcová

eliška

Kdy a jak se Ti stal úraz?

  • 8. 2008 jsem na dovolené v Rakousku spadla z kola a zlomila si páteř.

Jak často handbike používáš? (Jezdíš na nějaké delší výlety?)

  • Vlastní handbike bohužel nemám. Ráda bych si ho pořídila, ale protože bydlím v paneláku, nemám ho kam dát. Na handbike se dostanu jen na cyklistickém kurzy od Paraplete. V únoru jsem byla na pobytu v Parapleti a s Aničkou a Milanem jsme si udělali krátkou projížďku do Malešického parku. Bylo to moc fajn.

Trénuješ na jízdu na handbiku (např. posilovna, trenažér atd.)?

  • V paraplecí posilovně je krancykl a na něm si čas od času zacvičím.

Máš pocit, že Ti jízda na handbiku nějak pomáhá v činnostech každodenního života?

  • Určitě, je to aktivní pohyb, kterého my vozíčkáři až tak moc nemáme. Je to dobrá relaxace. Člověk se dostane do přírody a nemusí v tu chvíli na nic myslet. Můžu si užívat „volného“ pohybu a být na čerstvém vzduchu.

Kde jsi se poprvé s handbikem seznámila? Jak je to dlouho, co ho používáš?

  • Myslím, že úplně poprvé jsem jela na handbiku na všeobecném sportovním kurzu co pořádalo Paraple v roce 2010. To bylo pro mne velmi náročné, protože jsem neměla prakticky žádnou sílu. Další moje setkání bylo na cyklistickém kurzu v Třeboni v roce 2012. S fyzičkou jsem na tom byla už lépe, ale dostala jsem nový prototyp handbiku, který měl řazení a brzdy ne na řídítkách, ale na rámu. Což byl pro mě neuvěřitelný problém. Vůbec jsem to nezvládala a byla jsem z toho otrávená. Bylo to pro mě spíš utrpení, než radost. Ale v půlce kurzu jsme si handbiky vyměnili. A já zjistila, že je úplně stejné jako na kole a v tu chvíli jsem si jízdu na handbiku zamilovala. Dneska má skoro každý handbike elektromotor, což je super věc. Díky tomu mám větší možnosti a nejsem odkázána na můj doprovod. Hravě s tím vyjedu kopec, aniž bych se fyzicky zlikvidovala. Ujet 30 – 40 km není problém. A v tom vidím tu neuvěřitelnou svobodu pohybu. Když mám možnost si vyjet na handbiku, vždy to ráda využiji.

Marcel Syrůček

marcel

Kdy a jak se Ti stal úraz?

  • Skokem do řeky, červenec 2018.

Jak často lehokolo používáš? (Jezdíš na nějaké delší výlety?)

  • Lehokolo jsem měl půjčené na prodloužené víkendy v dubnu a květnu. Bydlím v Praze, ale kolo jsem měl u rodičů na vesnici, takže jsem ho používal pouze o víkendech – projížďky měly většinou kolem 15 km, někdy jsem jel dvakrát denně.

Trénuješ na jízdu na lehokole (např. posilovna, trenažér atd.)?

  • Ano, na spinningovém kole, každý den 10 km.

Máš pocit, že Ti jízda na lehokole nějak pomáhá v činnostech každodenního života?

  • Určitě, jsem na čerstvém vzduchu (psychika/nálada) a po velikonočním víkendu, kdy jsem ujel dohromady kolem 100 km, se mi mírně zmírnil tonus na pravé noze (lépe se mi chodilo).

Kde jsi se poprvé s lehokolem seznámil? Jak je to dlouho, co ho používáš?

  • Na pobytu v centru Paraple, listopad 2019.