Tímto článkem volně navazujeme na příspěvek Davida Lukeše Nebojte se cestování z minulého vydání Magazínu Paraple. Vaší pozornost bychom tentokrát chtěli nasměrovat k přípravě na zimní období. Ať chceme nebo ne, tato, pro vozíčkáře obvykle ne moc populární část roku, už se totiž nezadržitelně blíží. Rádi byste v zimě vyrazili na hory nebo alespoň na malý výlet po okolí? Pokusíme se vám poradit pár triků a tipů, jak nad zimou zvítězit.

Zdroj: Magazín Paraple, říjen 2017
Text: Marta Pudilová, pohybová terapeutka

V první řadě je potřeba vhodné oblečení. Pokud je vám v běžné zimní výbavě stále chladno, můžete využít vyhřívané oblečení a doplňky – s turmalínem, nebo ovládané elektronicky přes bluetooth mobilního telefonu. Koupit se dá všechno – od rukavic, ponožek, bund, kalhot, krčního, bederního a ramenního pásu, až po kolenní ortézu či vložky do bot.
Ceny se pohybují od 250 Kč za rukavice, po bundu/kalhoty ovládané telefonem za zhruba 5 000 Kč.
Pokud vás v pohybu po venku brzdí spíše sníh či led, znáte už tento zlepšovák? Na přední kolečka se dají připnout malé lyže (Wheel Blades), které hladce kloužou po povrchu a vy tak nemusíte urputně bojovat se zasněženým nebo zledovatělým podkladem. Aplikace této pomůcky je snadná a zvládne ji k aždý.
Máte-li zájem, přijďte si k nám Wheel Blades vyzkoušet, máme je pro vás připravené v naší půjčovně.
Nabídka pohybových aktivit, které můžete v zimě vyzkoušet se stále rozšiřuje. Ať už se jedná o sjezdové či běžecké lyžování, což jsou podle nás pro vozíčkáře asi ty nejlepší zimní, a navíc venkovní, sporty, vyzkoušet ale samozřejmě můžete i např. sledge hokej, curling či zatím ne příliš rozšířený biatlon. Úsměv na tváři vám určitě vykouzlí i jízda se psím spřežením.
Ke všem uvedeným aktivitám vám rádi poskytneme odborné poradenství.
Závěrem už jen několik doporučení a rad, na co nezapomenout, pokud plánujete vyrazit na lyže, abyste si svou dovolenou mohli jen užívat:

  • Zjistěte, zda je na místě vhodný přístup - do hotelu, areálu, k vleku...
  • Zmapujte si, zda je v okolí bezbariérové zázemí, kam se dá při nepřízni počasí schovat.
  • Udělejte si přehled o bezbariérovém WC.
  • Kontaktujte předem daný areál a zjistěte, jaký mají postoj k lyžařům na mono či biski. Obvykle to problém nebývá, ale je dobré mít jistotu a případně čas na změnu lokality.
  • Ubezpečte se, že se dostanete skrz nebo okolo turniketů k vleku/lanovce.
  • Mějte sebou vždy zkušeného asistenta, který ví, jak vám pomoci nebo který zvládne instruovat místní personál při vašem nástupu/výstupu na či z vleku/lanovky.
  • Je důležité mít vybavení vždy individuálně nastavené a vyhovující vašim dovednostem.
    Pokud si zatím netroufáte vyrazit na hory sami, využijte možnost přihlásit se už nyní do našeho tematického programu zaměřeného na lyžování. Obrátit se můžete na kteréhokoliv pohybového terapeuta Centra Paraple. Pomůžeme vám se vašich obav zbavit.