Jaro je období obnovy a přílivu nové energie. I my přicházíme s něčím novým. V tomto článku a instruktážním videu Jóga I. vám představíme některé z pozitivních přínosů cvičení jógy a můžete si ji s námi zacvičit ze svého domova.

Text: Sylva Dundáčková, vedoucí pohybového úseku

Jistě jste si všimli, že jóga je každým rokem stále více a více populární. Je to komplex jednotlivých technik, které v sobě spojují cvičení těla i mysli. Fyzické cvičení je doplněno o cvičení duševní, s cílem dosáhnout klidnějšího a uvolněnějšího stavu mysli. To vše může být doplněno o dechové techniky nebo meditace.

Je důležité zmínit, že jóga není úplně pro všechny osoby se spinálním poškozením, ale dá se adaptovat a přizpůsobit téměř pro každého tak, aby stále přinášela benefity. Pro někoho to bude spíše dechové cvičení, pro někoho to může být kombinace dechových cvičení a jednotlivých upravených pozic z jógy. Jógu je důležité brát jako doplněk rehabilitace a aktivního cvičení. V případě, že byste rádi začali cvičit jógu sami, obraťte se nejdříve na vašeho pohybového terapeuta či fyzioterapeuta, jestli je vybrané cvičení pro vás vhodné.

Mezi největší benefity praktikování jógy patří rozvoj práce s dechem  - nejen tím přirozeným, který okysličuje organismus a odvádí zplodiny metabolismu a oxidu uhličitého z těla ven, ale také práce na vědomém dýchání. Aby  byl dech kvalitní, je třeba nad ním přemýšlet, aktivizovat jej a prohlubovat. Praktikování dechových cvičení okysličuje krev, podporuje přívod živin do periferních cév a kapilár a zlepšuje výkonnost plic. Se správným dechem souvisí i co nejsprávnější sed, dle vašich individuálních možností. Abychom naše tělo udrželi v rovnováze, potřebujeme mít dostatečnou sílu, která se musí budovat a udržovat. Pravidelné cvičení jógy může být cestou k dosažení větší flexibility. Čím větší rozsah pohybu zvládáme, tím méně tělesných omezení pociťujeme a to nám dává pocit „živosti“. Fyzický aspekt jógy způsobuje zvýšení tepu. Srdce pumpuje více krve do oběhu, čím se zlepšuje celková cirkulace krve a dochází k ovlivnění oběhového systému. Jednotlivé jógové techniky zahrnují práci s vnitřní koncentraci a hluboké dechové cvičení, při kterých dochází k odbourávání denního stresu. Snížením stresu lze pozitivně ovlivnit zdraví a kvalitu života. Navíc vám vyplavený serotonin přispěje k dobré náladě. Jóga učí získávat energii, vnímat a pracovat s ní.

Popis cvičení k prvnímu videu:

První video je zaměřené na uvolnění krční páteře a ramenních kloubů. Dále se zaměřuje na napřímení páteře a otevření hrudníku. Tato dvě cvičení jsou důležitá pro fyziologický průběh dechu je důležité postavení osy bránice a pánve, které mají být rovnoběžné. Bránice jakožto nejdůležitější dechový sval, tak může při nádechu klesnout dolů a stlačit obsah dutiny břišní směrem dolů k pánvi, to je důležité pro udržování správné funkce břišních orgánu a klíčové pro stabilizaci bederní páteře. Na závěr si můžete odpočinout při vedené pětiminutové meditaci.

jóga na vozíku


Použité zdroje:

https://www.spinalcord.com/blog/what-type-of-yoga-can-i-do-for-a-spinal-cord-injury

https://www.iayt.org/page/Res_Online

Curtis, K., Hitzig, S. L., Bechsgaard, G., Stoliker, C., Alton, C., Saunders, N., Leong, N., & Katz, J. (2017). Evaluation of a specialized yoga program for persons with a spinal cord injury: a pilot randomized controlled trial. Journal of pain research, 10, 999–1017. https://doi.org/10.2147/JPR.S130530