Konopí

Konopí a jeho potenciál při poranění míchy

15. ledna 2018
Konopí a jeho potenciál při poranění míchy


Zdroj: Magazín Paraple, leden 2018

Text: Saša Vidovič, reprezentant CANNABIS Pharma, s.r.o.

Tisícileté zkušenosti s léčebným využitím konopí získaly své vědecké odůvodnění teprve v posledních třech desetiletích. Díky vědcům z Hebrejské univerzity byl objeven a popsán endokanabinoidní systém.
Na jeho odhalení a pochopení se významně podílí i český vědec Lumír Ondřej Hanuš.

Co je endokanabinoidní systém?

Najít jednoduchou a srozumitelnou odpověď je dost obtížné. Zkuste si představit chemickou laboratoř a řadu sloučenin v ní, z nichž některé fungují jako receptory (příjemci signálů), jiné jako posli (přenašeči signálů) a další se podílí na tvorbě nebo rozkladu těch předchozích.
Funkce receptorů je nám obecně známá např. díky receptorům tepla a naší reakci, když se dotkneme rukou třeba rozpálené plochy. Rychlé cuknutí ruky je zcela mimovolné a odpovídá za něj schopnost receptorů přijmout a vysokou rychlostí poslat informaci do mozku a následně rovněž ohromnou rychlosti vyvolat mechanickou odpověď ruky.
Endokanabinoidní systém je jeden z evolučně nejstarších řídících systémů v těle a jeho funkce se odráží především v oblasti metabolické rovnováhy a činnosti nervové a imunitní soustavy.
Skládá se z více typů receptorů, z nichž nejlépe popsanými jsou receptory 1. a 2. typu. Kanabinoidní receptory 1. typu (CB1) jsou umístěny především v mozku a centrální nervové soustavě, zatímco receptory 2. typu (CB2) periferně, v tkáních a podílí se hlavně na imunologických reakcích.
Umístění a množství receptorů není stálé. V případě potíží se na postiženém místě vyskytnou, i když tam obvykle nejsou. Stejně tak se zvyšuje i jejich množství a aktivita.
Rovněž poslů (odborně ligandů) je několik druhů, ale pro zjednodušení se budeme věnovat výhradně dvěma - anan-damidu a 2AG. Oba se totiž významně podílí na přirozené obranné reakci těla při poranění míchy, jak můžeme vidět na následujícím obrázku.
graf
Hladina 2AG, posla CB2 receptorů zodpovídajícího za imunitní odpověď, se mírně zvyšuje už 30 minut po poranění míchy. Během prvních 4 hodin od poranění a ještě 14 hodin po poranění je dvojnásobně vyšší.Anandamid, posel CB1 receptorů, který v tomto případě plní roli v ochraně a regeneraci nervů, stoupá pozvolněji, ale i jeho hladiny se zvyšují několikanásobně.
Zvýšená hladina obou kanabinoidů produkovaných naším tělem pak zůstává zvýšená i 14 dnů po úrazu.
Asi si říkáte, že už jste skoro v polovině článku a zatím jsem o konopí a jeho léčebném potenciálů po poranění míchy nenapsal ani slovo. Nicméně, na začátek je důležité pochopit, že nebýt vnitřního kanabinoidního systému, užívání konopí by nemělo žádný význam.

Jak nám tedy konopí může pomoci?

Čínská medicína, která nám zachovala první psaný důkaz o léčebném užití konopí, používala k léčbě výhradně konopné semínko. Tato část rostliny má vysokou výživovou hodnotu, je výborným zdrojem bílkovin, včetně všech esenciálních aminokyselin, vlákniny (především nestravitelné) a některých vitamínů. Ale jejím zásadním přínosem je ideální poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin.
Právě jejich vyrovnaný příjem je základem pro tvorbu vnitřních kanabinoidů. Pokud našemu tělu zajistíme dostatečný přísun omega 3 a omega 6 mastných kyselin, pak mu dodáme zdroj pro tvorbu jak anandamidu, tak 2AG, a tím následně zajistíme správnou funkci celého endokanabinoidního systému.
Konopné semínko lze konzumovat celé, oloupané nebo ve formě panenského, za studena lisovaného, oleje. Při dlouhodobém užívání (6 – 8 týdnů) konopného semínka (30 g/den) nebo konopného oleje (2 polévkové lžíce/den) dochází ke stabilizaci endokanabinoidního systému. Kromě toho je, z dosavadních zkušeností z práce s klienty s poškozením míchy, při použití neloupaného konopného semínka popisován také pozitivní efekt při vyprazdňování stolice.
Nyní se zaměříme na květ a list konopí. Tyto části rostliny obsahují kanabinoidy – látky charakteristické pro rostliny konopovité, schopné vázat se na kanabinoidní receptory a/nebo ovlivňovat hladinu tělem produkovaných kanabinoidů.
Nejznámějším z nich je tetrahydrokanabinol (THC). Výše jeho obsahu je, pro svoji schopnost působit na psychiku, rozhodujícím faktorem pro to, zda je konopí, které užíváme, legální či nikoliv. Obecně platí, že konopí s obsahem THC do 0,3% je považováno za technické a je zcela legální.
Navzdory rozšířenému názoru, že čím více THC v konopí je, tím vyšší jsou jeho léčebny účinky, nelze toto tvrzení považovat za pravdivé. Kromě nesporné účinnosti proti spasmům, může takové konopí vyvolávat i některé nežádoucí účinky. I proto je léčba konopím s vyšším obsahem THC svěřena do rukou lékařů a přísně kontrolována. K předepisování konopí jsou oprávněni například lékaři se specializací v neurologii nebo léčbě bolesti.
Avšak legální (technické) konopí obsahuje komplex více než tisíce účinných látek. V případě klientů, se kterými pracuji, je jeho užívání vhodné pro zmírnění bolestí, prevenci a léčbu močových infekcí, snížení stresu a lepší spánek.
Je třeba brát na vědomí, že účinnost a potřebné množství konopí, se pro dosažení žádoucího efektu liší jak individuálně, tak i podle formy.
Nejvíce kanabinoidů, ale i jiných účinných látek, obsahuje květ. O něco méně list a jiné části rostliny, jako například semínka, obsahují jen jejich stopy.
K dostání jsou i extrakty z celé rostliny, nebo izolovaných kanabinoidů jako jsou kanabidiol (CBD) nebo kanabigerol (CBG). Zde platí, že účinnější je extrakt z celé rostliny, než izolované kanabinoidy, a to pro společný účinek všech látek obsažených v konopí.
Účinnost se liší i podle způsobu užívání. Jako nejúčinnější se jeví aplikace ve formě čípků. Vaporizaci, tedy inhalaci účinných látek z konopí pomocí speciálního inhalátoru, lze považovat za standard. Širšímu využití vaporizace ovšem brání vysoká cena kvalitních přístrojů a potřeba osvojení si její techniky. Dobře využitelnou metodou je i podání konopného extraktu pod jazyk. Ale i s touto metodou jsou spojeny vysoké náklady na nákup extraktu. I proto je stále nejrozšířenějším způsobem konzumace sušeného konopí, ať už ve formě čaje nebo koláčků.
Způsob užívání ovlivňuje i rychlost nástupu účinku. Od několika vteřin do několika minut v případě čípků, vaporizace či podání pod jazyk, až po dvě hodiny při konzumaci čaje nebo potravin.
Se zlepšením stavu vnitřního kanabinoidního systému může kromě konopí pomoci i řada jiných aktivit. Jóga nebo autogenní trénink snižují hladinu stresu a prokazatelně pozitivně ovlivňuji hladinu vnitřních kanabinoidů. Obdobně pozitivně působí i masáže a fyzická aktivita.
Přes všechno výše uvedené je důležité si uvědomit, že jde stále pouze o podpůrnou formu léčby a že je nezbytné dodržovat základní léčbu předepsanou ošetřujícím lékařem. Zároveň je potřeba u této formy léčby počítat také s určitou časovou náročnosti, než se projeví první viditelné výsledky. A to v řádu týdnů až měsíců. Jde však o nadějnou a přírodní možnost, jak dosáhnout významné úlevy při zdravotních potížích.
Závěrem – chcete-li zkusit využít konopí pro zlepšení svého zdravotního stavu, je na místě poradit se s někým, kdo má potřebné znalosti a zkušenosti. Taková poradna funguje již několik měsíců pro klienty Centra Paraple, a to jak osobně, tak i prostřednictvím internetu. Pokud máte zájem ji využít, obraťte se na vedoucí úseku ošetřovatelské péče Petru Hladíkovou.

Odebírat newsletter

Podpořte nás

Život je jízda!

Pojeďte kousek cesty s námi.

Chci darovat