Kůže

Aby se z akutní rány nestala chronická

1. října 2018
Aby se z akutní rány nestala chronická


Zdroj: Magazín Paraple, říjen 2018

Text: Petra Hladíková, zdravotní sestra, a  Alena Kyselová, zdravotní sestra a ergoterapeutka

Péče o kůži je u lidí s poškozením míchy samostatnou disciplínou a měla by být i každodenním rituálem. Lidé na vozíku jsou totiž mnohem více ohroženi tím, že se jim z rány akutní stane rána chronická. Důvodem je zhoršené hojení pod úrovní míšní léze a časté nedodržování léčebných postupů, které jsou založeny především na odlehčování místa s poškozenou tkání.

Říznutí nožem či neopatrnému sáhnutí na horký pekáč se občas nevyhne asi nikdo. Avšak lidé na vozíku by, s ohledem na zvýšenou celodenní zátěž na pokožku, měli dbát především na kvalitní prevenci, která není tak složitá a z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí.

Tady jsou její základní body:

  • důkladné vysušení pokožky po každé koupeli (vč. záhybů, např. třísel, ve kterých by se vlhko mohlo udžovat),
  • každodenní zvláčňování pokožky, a to zejména míst, která jsou víc náchylná ke vzniku dekubitů,
  • kontrola uvedených míst nejméně dvakrát denně ‑ buď za pomoci zrcátka anebo asistující osoby,
  • časté změny polohy ‑ jak ve vozíku, tak na lůžku,
  • pořízení vhodného antidekubitního sedáku a matrace.

A teď už k samotným ranám a možnostem jejich hojení.
Akutní rány vznikají na zdravé kožní tkáni, hojí se obvykle v krátkém čase a bez komplikací.
K nejčastějším typům akutních ran vznikajících u klientů po spinálním poškození patří:

Mechanické a traumatické rány

Řezné (např. poranění nožem), tržné (např. po neopatrných přesunech), nebo vzniklé zhmožděním (např. pádem z vozíku).

Termické rány

Popáleniny ‑ rána má podle stupně závažnosti vzhled zarudnutí, puchýřů, bílých skvrn nebo zuhelnatění kůže.
Omrzliny ‑ poškození provází změna barvy kůže a ztráta citlivosti až odumření postižených tkání.

Chemické rány

Poleptání ‑ vzhled rány závisí na druhu chemické látky. Objevuje se svědění, zbělení, nebo naopak ztmavnutí kůže a odumření postižených tkání.

Jak tedy předejít tomu, aby se akutní rána do chronického stadia vůbec nedostala?Nejprve je nutné si uvědomit, že v případě, že nebudeme k jakékoliv ráně přistupovat vhodným způsobem, což znamená s použitím vhodné dezinfekce, vhodného hojícího materiálu a krytí, tak bude reagovat přesně opačným způsobem, než si přejeme a postupně se z ní stane rána chronická.
Pouze dodržování správných hygienických návyků a postupů, jak ránu ošetřovat, vede k urychlení jejího hojení.
Dále je také důležité pochopit, že v případě, že rána vznikne v místě, které je rizikové pro vznik dekubitu (chronické rány), tak je nezbytné ihned odstranit tlak, který je na dané místo vyvíjen.
Rizikovými oblastmi pro vznik dekubitu jsou lopatky, lokty, trny kostí kyčelních, sedací hrboly, kostrč, kotníky a paty.

Co ovlivňuje hojení?

Hojení ovlivňuje velké množství faktorů, které dělíme na vnitřní a zevní.

Vnitřní

Sem patří stav výživy (podvýživa, nedostatek vitamínů či stopových prvků, obezita...), prokrvení poškozené tkáně, náchylnost k zánětům a zánětlivým reakcím organismu a v neposlední řadě i věk.U spinálních klientů je důležitým faktorem i to, zda se akutní rána stala pod úrovní míšní léze. Vlivem snížení citlivosti, svalového tonu, prokrvení a otoků, které vznikají pod úrovní míšní léze, se totiž často setkáváme s horším hojením akutních ran a tudíž s vyšším výskytem ran chronických.

Zevní

Podmínky hojení zhoršují lokální infekce, některé léky, mechanické vlivy (imobilita, nadměrný tlak), diabetes, nežádoucí vlivy lokálně používaných antiseptik či antibiotik, nehojící se tkáň ponechaná na spodině rány, její vysychání při aplikaci nevhodného krytí či celkově nevhodná péče o ránu.
Běžnou příčinou zpomaleného hojení je raná infekce. To, zda‑li vznikne raná infekce, záleží na vnímavosti organismu klienta, bakteriální zátěži (množství kontaminujících bakterií) a agresivitě bakteriálních toxinů.

Vlhko je na hojení nejlepoší

Již v 60. letech 20. století bylo prokázáno, že rána, která se hojí ve vlhkém prostředí, má až o 40 procent kratší dobu hojení ve srovnání s krytím suchým obvazem.
Proč? Protože tekutina, kterou rána vylučuje, obsahuje řadu růstových faktorů a výživných látek, které přispívají k úspěšnému hojení.
Moderní materiály užívané k ošetřování ran jsou proto uzpůsobeny k tomu, aby vlhké prostředí v ráně udržovaly.

Čím hojit?

Na českém trhu je široké portfolio firem, které nabízejí produkty na vlhké hojení ran. Zorientovat se v jejich nabídce není vůbec jednoduché.
Abychom vám trochu pomohli se tím vším prokousat, představíme vám produkty, jejichž účinky máme z vlastní praxe vyzkoušené a které by, podle nás, neměly ve vaší lékárničce chybět.

Protosan roztok

Oplachový roztok na akutní a chronické rány, jehož výhodou je, že zabraňuje vzniku biofilmu1.
V případě, že ten je již na ráně přítomen, umí ho dobře odstranit.
Biofilm je přítomen v 95 procentech chronických ran, a pokud není odstraněn, pak se rána nemůže dobře hojit a přípravky, které na ni aplikujeme, nemohou dostatečně účinkovat.
Proto je důležité ránu pro samotné hojení správně připravit.

Braunol

Dezinfekční roztok PVP jódu na vodní bázi se širokým spektrem účinnosti. Při aplikaci neštípe.

Prontosan Wound gel X

Primární krytí přímo na ránu, které se ještě překrývá filmovým obvazem (fólií), aby se gel nevsákl tak rychle do čtverečku a rána tak nezůstala na suchu.
Přes fólii je vhodné dát ještě mulový čtverec pro případ, že by gel pod ní podtýkal.
Gel aplikujeme po oplachu roztokem a na ráně ho necháváme působit minimálně 24 hodin, pro snadnější odstranění biofilmu. Pokud je stále přítomen, aplikaci opakujeme.

Argogen

Zástupce přípravků se stříbrem, které se používají na infikované rány nebo v případě, že infektu chcete předejít.
Výhodou tohoto preparátu je i jeho balení (nádobka pod tlakem), aplikujete ho krátkým přerušovaným stiskem přímo na ránu.
Můžete ho použít bez dalšího krytí např. na odřeniny.
Křemičitý prášek se stříbrem ulpí na ráně a vytvoří tam ochrannou bariéru. Pokud je potřeba ránu překrýt, tak je to samozřejmě možné.
Z rány přípravek odstraníte pomocí roztoku Prontosan.

Askina Dressil Border

Sekundární krytí na ránu, ale i preventivní krytí na místa, která jsou riziková pro vznik dekubitu. Jedná se o samolepící pěnový obvaz s přilnavou vrstvou z měkkého silikonu na jedné straně a folií neprostupnou pro vodu a propustnou pro páru na straně druhé.
Kombinuje absorpční kapacitu pěny s měkkou přilnavostí silikonové kontaktní vrstvy. S touto variantou se můžete bez obav i osprchovat.

Linovera

Pokud na svém těle objevíte začervenalé místo nebo jste právě dohojili ránu, můžete použít tento prostředek, který dané místo krásně prokrví a zvláční.
Jedná se o roztok hyperoxidovaných mastných kyselin, určený k prevenci a léčbě dekubitů I. stupně. Hlavní ochranný a hojivý účinek na kůži mají rostlinné extrakty – z aloe pravé (Aloe Vera) a pupečníku asijského (Centella asiatica), které jsou v ní obsaženy.

Všechny tyto přípravky můžete získat přes svého praktického nebo kožního lékaře či v chirurgické ambulanci. Jsou i poměrně běžně dostupné v lékárnách.

Závěrem ještě jedna důležitá věc – v tomto článku jsme upozornily pouze na to, jak lze hojit rány akutní.
U ran chronických, především dekubitů, je naprosto zásadní konzultace a nastavení léčby odborníkem a především odlehčení!

1 Biofilm je povrchová vrstva, která komplikuje diagnostiku a léčbu infekce v ráně. Jedná se o společenství bakterií žijící v ráně, které poskytuje bakteriím fyzickou ochranu.
Bakterie v rámci biofilmu mohou vzájemně komunikovat, což může vést ke zvýšení jejich obranyschopnosti.
Chronická rána představuje ideální podmínky pro vznik biofilmu, protože přítomné bílkoviny (kolagen, fibronektin) a poškozené tkáně umožňují jeho uchycení.
Bylo zjištěno, že biofilm se nachází u 70 až 80 % pacientů s chronickou ránou.

Nevíte si rady s péčí o kůži? Váháte, jestli vybrané prostředky správně používáte? Nejste si jisti, zda je rána, kterou máte na kůži ještě „neškodná“? Při jakýchkoliv nejasnostech se neváhejte obrátit na vedoucí ošetřovatelského úseku Centra Paraple. Ráda vám poradí a doporučí vhodný postup.

Odebírat newsletter

Podpořte nás

Život je jízda!

Pojeďte kousek cesty s námi.

Chci darovat