S příchodem jara nám na mysl často přichází myšlenky na změnu způsobu stravování, přesněji řečeno myšlenky na „dietu“. Teplé dny se blíží a s nimi i vyšší teplotě odpovídající oblečení, pod kterým není jednoduché schovat případné tělesné nedokonalosti. Zároveň se po zimě často cítíme unavení, bez energie a „těžcí“, což se u některých z nás skutečně potvrdí při kontrolním vážení.

Zdroj: Magazín Paraple, květen 2019
Text: Aneta Sadílková, nutriční terapeutka, 3. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze

Na internetu a v jiných médiích můžete najít rozličné postupy vysvětlující, jak je důležité detoxikovat organismus. Jsou popisovány nejen různé zaručené diety, ale dokonce i mechanické očistné procesy využívající například klyzma (klystýr), které mají údajně nesmírný význam pro naše zdraví.
A zatímco některé postupy vám mohou prospět, nebo vám přinejmenším neuškodí, jiné jsou pro vaše zdraví potenciálně rizikové. Obecně lze říci, že žádný stravovací extrém není vhodný. Doporučuji tedy vždy si dobře promyslet možné důsledky zvolené očistné kúry či diety.
Extrémní opatrnosti je třeba v případě, že trpíte některým z chronických onemocnění, na něž má způsob stravování značný vliv a výrazná změna v dietě tedy může dramaticky změnit jeho průběh a v krajním případě přinést akutní komplikace bezprostředně ohrožující život. Tak je tomu například u cukrovky 2. či 1. typu, vysokého krevního tlaku, snížené funkce ledvin, ale například i při užívání warfarinu (léku na snížení srážlivosti krve). V případě, že máte takové onemocnění, měli byste se o každé zásadnější změně stravování poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo specia-lizovaným nutričním terapeutem v rámci zdravotnického zařízení.

Mezi nejčastější očistné postupy (s různou délkou trvání) patří:

  • pití pouze čisté vody a bylinných čajů
  • pití pouze zeleninových či ovocných šťáv
  • pití zeleninových či ovocných šťáv denně v kombinaci s běžnou stravou
  • různé varianty půstu
  • různé varianty diety proti překyselení
  • užívání přípravků s antioxidačním potenciálem spolu s běžnou stravou (zelený ječmen, chlorela, spirulina, přípravky s obsahem vitaminu C, vitaminu E, sele-nu, zinku apod.)

PŮST

Když se řekne půst, většina lidí si představí hladovění. Půst a hladovění však neznamenají totéž.Hladovění je extrémní forma půstu, kdy člověk přijímá pouze čistou vodu či bylinné čaje. Mírnější variantou může být pití čerstvých zeleninových a ovocných šťáv. Takový půst můžete vyzkoušet (pokud nemáte některé z výše zmíněných onemocnění), doporučuji však pouze na jeden den, který navíc není pracovní a je bez fyzické zátěže.
Pokud však mluvíme o půstu v původním smyslu slova, který se používá především v náboženství, jedná se o eliminování konkrétní skupiny potravin ze stravy na určitou dobu. Například půst v katolické církvi je založen na vynechání konzumace masa a masných výrobků, zatímco půst v pravoslavné církvi vyřazuje z jídelníčku kromě masa také vejce, mléko a mléčné výrobky. Půsty mohou trvat různě dlouhou dobu, od jednoho dne až po 6 týdnů. Půst formou vyřazení masa a především masných výrobků z jídelníčku na určitou dobu (např. 1-4 týdny) mohu jedině doporučit, svému zdraví tím velmi prospějete.

ODKYSELENÍ

S detoxikací organismu je často spojován i pojem odkyselení. Propagátoři odkyselujících metod argumentují tvrzením, že jsou naše organismy překyselené, což vede ke vzniku nemocí a také obezity.
Důležité je ovšem zmínit, že pH je v našem těle přísně regulováno a udržováno ve velmi úzkém rozmezí, jelikož jeho jakýkoliv větší výkyv je život ohrožující. Věřte tedy, že překyselení nejste.
Většina dietních postupů pro odkyselení je navíc založena na zavedení zásad racionální stravy. Aby to však nebylo tak jednoduché, strava má být doplněna užíváním velmi drahých zásadotvorných přípravků, bez kterých údajně nelze dosáhnout kýženého výsledku.

ANTIOXIDANTY A ANTIOXIDAČNÍ OCHRANA LIDSKÉHO TĚLA

Na náš organismus nepřetržitě působí tzv. volné radikály. Jsou to reaktivní formy sloučenin kyslíku a dusíku, které vznikají přirozeně při metabolických procesech. Tyto látky mají tendenci reagovat s dalšími látkami v našem organismu a tím ho mohou poškozovat. V případě, že volné radikály vznikají v množství větším, než v jakém jsou odstraněny, dojde ke vzniku nerovnováhy nazývané oxidační stres.
Oxidační stres se podílí na stárnutí organismu a na vzniku mnoha nemocí, jako jsou srdečně -cévní onemocnění (ische-mická choroba srdeční, infarkt myokardu), cukrovka 2. typu, nádorová onemocnění, Parkinsonova a Alzheimerova nemoc.
Antioxidanty jsou látky, které dokáží zachytit volné radikály a snižovat tak riziko oxidačního stresu. Podpořit náš organismus v procesu odstraňování volných radikálů můžeme, mimo jiné, vhodnou skladbou stravy, do které cíleně přidáváme potraviny s obsahem antioxidantů. Prospěšnost užívání antioxidantů ve formě tablet není jasná, zřejmý je efekt příjmu těchto látek v rámci běžné stravy (viz odstavec ANTIOXIDANT). Zásadní pomoc našemu organismu představuje také nekuřáctví, jelikož obrovské množství kyslíkových radikálů vzniká v našem těle právě při kouření.

ANTIOXIDANT

Zdroj v běžné stravě - příklady

  • Vitamin C
    Čerstvé ovoce a zelenina, brambory, šípek, rakytník
  • Vitamin A
    Játra, vaječný žloutek, maso
  • Beta karoten
    Zelená, červená, oranžová zelenina a ovoce
  • Vitamin E
    Ořechy, semena, rostlinné oleje, máslo, mléko, vejce, maso
  • Zinek
    Ořechy a semena, obiloviny, vejce, játra, ovoce, zelenina
  • Selen
    Maso, vnitřnosti, vejce, sýry, ořechy
  • Polyfenoly
    Bobulovité ovoce (maliny, ostružiny, borůvky), olivy a olivový olej, červené hrozny, ořechy, byliny, kakao, zelený čaj

POTŘEBUJEME SE VŮBEC DETOXIKOVAT?

Pravdou je, že ani sebelepší a sebedrastičtější jednodenní i vícedenní detoxikace nevykompenzuje zbylé dny, týdny a měsíce špatného způsobu stravování. Ten, kdo se stravuje většinu dnů v roce racionálně, to znamená, že každý den konzumuje ovoce, zeleninu, ořechy, semena, obiloviny, mléčné výrobky apod., ten žádnou detoxikaci nepotřebuje, jelikož víceméně není od čeho tělo očišťovat. Případně může jako adekvátní očistný proces stačit například vynechání konzumace masa v některých dnech v týdnu či měsíci, občasné zařazení čerstvě připravených zeleninových šťáv nebo několikadenní pauza v konzumaci alkoholu.

Pokud chcete významně prospět svému zdraví, trvale ve svém jídelníčku omezte tyto položky (zpravidla se jedná o tzv. vysoce zpracované potraviny obsahující hodně tuku, přidaného cukru, soli):

  • sekundárně zpracované maso (trvanlivý salám, párky, paštika, klobásy)
  • kupované jemné pečivo (moučníky z lis-tového těsta, koblihy, dorty apod.)
  • čokoládové tyčinky, sušenky s náplní a polevou, zmrzlinové krémy
  • smažené pokrmy, polotovary, fastfood
  • alkoholAle není to jen o způsobu stravování.

Pokud kouříte, pravidelně konzumujete alkohol (běžně i ve větších dávkách), málo spíte či se nevěnujete relaxaci, potom vám jakákoliv verze očistné diety či půstu nepomůže.
Naše zdraví a to, jak se cítíme, je totiž výsledkem působení více faktorů. Proto je třeba vnímat problematiku našeho zdraví a psychického stavu v celkovém kontextu. Jedna dobře zvládnutá složka životního stylu (např. strava) nedokáže vyvážit zanedbání ostatních složek (fyzická aktivita, spánek apod.).
Správná skladba stravy, dostatečný pitný režim, nekouření, střídmá konzumace alkoholu a dostatečný spánek jsou tedy spolu s pravidelnou fyzickou aktivitou tou nejlepší detoxikační směsí a klíčem k trvale detoxikovanému organismu.