Začínáte zvolna plánovat letní dovolenou? Nebo již dokonce máte pevně daný termín, jasně stanovenou destinaci a konkrétní plán? Ať už se ji chystáte strávit aktivně, nebo spíš odpočinkem v hotelu u moře, jídlo je její neodmyslitelnou součástí pro většinu z nás. Jak to však zařídit, aby nám stravování na dovolené dělalo jenom radost a nepůsobilo nám obtíže různého charakteru, jako jsou problémy s trávením či vyprazdňováním, popřípadě nárůst hmotnosti?

Zdroj: Magazín Paraple, březen 2020
Text: Aneta Sadílková, nutriční terapeutka, 3. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze

K poznávání nových míst určitě patří i poznávání či spíše ochutnávání místní kuchyně. Dovolená představuje téměř vždy určité vybočení z běžného způsobu stravování, což může být příjemné i přínosné a do budoucna také inspirací, jak se stravovat po návratu domů.
Pokud není naše stravovací morálka v běžném životě zrovna chvályhodná, tím spíše by neměl dovolenkový režim znamenat naprosté „utržení se ze řetězu“. Naopak. Dny volna je dobré využít a najít si čas pro sebe (kdy jindy?!), především právě v době jídla. Tedy jíst pomalu a s požitkem si vychutnat místní speciality. Zároveň se můžeme zamyslet nad svým jídelníčkem v běžných podmínkách (práce, povinnosti, spěch), a nad tím, jak ho zlepšit.
Ať už jste na dovolené kdekoliv a místní kuchyně vás zaujala jakkoliv, stále platí heslo „kvalita je důležitější než kvantita“.
Pozor si dejte na velmi tučné (smažené nebo připravované na velkém množství oleje) či velmi pikantní místní pokrmy, na které váš zažívací trakt nemusí být zvyklý.

Nezapomínejte na pitný režim!

Cizí prostředí, časté přesuny z místa na místo a z toho plynoucí obava z nemožnosti v klidu vyprázdnit močový měchýř, mohou vést k cílenému omezování příjmu tekutin.
To je obzvlášť nebezpečné, pokud se pohybujete v teplém podnebí a na slunci. Hrozí vám úpal, tedy kolaps z horka, popřípadě sluneční úžeh. Úpal se projevuje zmateností, závratěmi, bolestmi hlavy, zvracením, nevolností a pocením.
Nejdůležitější je prevence, kterou představuje dostatečný přísun nealkoholických tekutin (minimálně 2 litry denně) a ochrana přes slunečními paprsky (pobyt ve stínu, vhodná pokrývka hlavy).
Rozhodně se doporučuje sledovat předpověď počasí či alespoň venkovní teplotu, racionálně zhodnotit svou fyzickou kondici a zdravotní stav a podle toho volit, případně upravit aktivity v rámci dne.
Jistě také nezaškodí pohovořit s místními, či s personálem recepce o možných úskalích dané lokality i z hlediska změn počasí, a tak trochu dát na lokální „babské rady“, které v žádném oficiálním průvodci nenajdete.

All inclusive, polopenze nebo stravování „podle svého“?

K různým typům dovolené patří i různé způsoby zajištění stravování. Dovolená se stravovacím režimem all inclusive skýtá asi největší rizika jak pro vznik zažívacích problémů, tak pro přírůstek na váze.
Polopenze může být rozumným řešením za předpokladu, že budete mít pod kontrolou stravu v průběhu dne, tedy mezi snídaní a večeří.
Někdo volí ubytování se snídaní a ostatní jídla dne řeší podle svého, což může být také velmi dobrá varianta, zvláště pokud chcete ochutnat co nejvíce místních jídel a pohybovat se v prostředí mimo hotel.

Při dovolené all inclusive doporučuji zvolit následující strategii:

  • Jezte maximálně 3-5krát denně, mezi jídly nic neuzobávejte.
  • Většinou bývá výhodnější najíst se jen 3krát denně, jelikož si můžete dát větší porci a nemusíte řešit, co si vybrat na svačiny. Navíc dovolená s all inclusive většinou nebývá spojena s velkou fyzickou námahou v průběhu dne, není tedy nutné „vyživovat se“ po celý den.
  • Svačiny mohou být nevýhodné, protože při nich lze „nenápadně“ přijmout velké množství energie, aniž si to uvědomíte. Pokud už se rozhodnete svačit, je dobré zaměřit se na ovoce, zeleninu, jogurt nebo ovocný koktejl s rozumným množstvím přidaného cukru.
  • Vyvarujte se konzumace ovocných džusů a limonád z „bezedných“ kelímků v průběhu celého dne. Nastřádaná energie může být překvapivě vysoká.
  • Pozor dejte na popíjení alkoholických nápojů a koktejlů v průběhu dne, což v některých hotelech bývá také nabízeno. Kromě vysokého obsahu energie a z toho plynoucího nárůstu hmotnosti vám hrozí i dehydratace a úpal. Vlivem alkoholu můžete také přecenit své síly např. při pobytu ve vodě, což mívá tragické následky.
  • Při příchodu na snídaně, obědy a večeře si nejprve důkladně pročtěte vyvěšené menu či jídelníček na stole, při stravování formou bufetu si prohlédněte nabízené pokrmy. Poté uvážlivě určete, co z nabízeného skutečně chcete ochutnat, co vám za to opravdu stojí, a co už byste do sebe jen „soukali“. Naložte si na jeden či více talířů vše, co se chystáte sníst, včetně dezertu a poté si na všem v klidu a pomalu pochutnejte.
  • Odolejte dalším svodům, tedy zejména doporučením svých spolustolovníků, a pro další jídlo už rozhodně nechoďte. Místo toho se těšte na následující den, kdy ochutnáte zase něco nového.

Pokud zvolíte variantu polopenze, rozmyslete si, jak budete řešit stravu v průběhu dne. Opět je možné doporučit jíst jen 3krát denně, přičemž po absolvování hotelové snídaně budete mít stejně nejspíš žaludek plný celé dopoledne. Zbývá vám tedy naplánovat, co k obědu. Pokud vyrazíte na pláž, velkým pomocníkem může být chladící taška, do které si uložíte zakoupené potraviny a nemusíte se tak bát o jejich nezávadnost.

Vhodným obědem u vody nebo na výletě může být:

  • pečivo – chléb nebo dlouhotrvanlivý knäckebrot,
  • plátkový sýr, tuňák v konzervě,vařené vejce,
  • zelenina, ovoce,
  • ořechy.

Samostatnou kapitolu tvoří dovolená založená na přesunech z místa na místo, kdy je téměř každý den všechno jinak a strava se řeší různým způsobem po cestě. Součástí takové dovolené jsou zastávky na benzinových pumpách. Zde bych doporučila omezit se, kromě návštěvy WC, pouze na dvě činnosti – dočerpání paliva do nádrže auta a dočerpání energie do sebe zakoupením dobré kávy či čaje. Nic víc. Vyvarujte se nákupu párků v rohlíku či sladkostí. Raději se zastavte v supermarketu a tam si nakupte pečivo, sýr, zeleninu a ovoce.
Pokud máte rádi dobrodružství, pak se třeba chystáte na dovolenou v přírodě s nocováním ve stanu nebo v chatkách v kempech. V tomto případě se nabízí, a je i žádoucí, možnost dokonalé přípravy před samotnou cestou či výpravou. Kromě nezbytného vybavení, jako je stan, spacák a samonafukovací karimatka, zabalte také kvalitní vařič, nádobí, příbory a ledničku, ideálně s možností napájení z auta.
Potraviny si obstarejte trvanlivé, jejich kvalita nemusí být zákonitě nízká. Vhodné jsou jemné ovesné vločky a sušené mléko, nebo již hotové směsi bez přidaného cukru a tuku, které stačí pouze zalít horkou vodou a zamíchat. Přidáte-li sušené ovoce a ořechy, pak máte ideální snídani.
Přes den v rámci přesunů zajistíte optimální stravu přípravou obložených trvanlivých chlebů se sýrem, využít můžete i trvanlivé vegetariánské „paštiky“ či pomazánky, které jsou chutnou a zdravou alternativou těch masových.
Jako svačina poslouží opět ořechy a sušené ovoce, popřípadě balené raw tyčinky z nich vyrobené.
Výživnou večeři připravíte smícháním celozrnného kuskusu (který stačí zalít horkou vodou a přiklopit) například s tuňákem v konzervě. Bát se nemusíte ani dehydratovaných a vakuově balených polotovarů. Kromě ceny stačí hledět na etiketu a složení potravin.
Důležitá bývá i znalost terénu – tedy nejen stezek, ale i nejbližších obchodů pro nákup čerstvých potravin a nezávadné vody.
Pokud si své stravování během dovolené předem trochu naplánujete a zároveň už budete mít základní přehled o energetické hodnotě běžných potravin (třeba díky využití kalorických tabulek), a jestli si to dáte do souvislosti s fyzickou náročností vaší dovolené (energetickým výdejem), pak by po návratu nemělo dojít k nepříjemnému váhovému překvapení.

Přeji vám příjemnou a bezproblémovou cestu, skvělé, nejen gastronomické, zážitky a šťastný návrat!