UŽITEČNÉ TIPY

Dnes vaří klienti

6. prosince 2022
Dnes vaří klienti

Guláš, steaky, žebírka, rizoto, bramboračka, slaný štrúdl, palačinky, vajíčka se slaninou na cibulce... Ač se to tak může zdát, nemluvím o jídelním lístku v restauraci, ale o častém cíli klientů sociálně rehabilitačního pobytu v Centru Paraple. Díky speciálně upravené kuchyňce tu totiž nácvik vaření probíhá velmi často.

Zdroj: Magazín Paraple, květen 2022
Text: Jiří Čeloud, instruktor nácviku soběstačnosti Centra Paraple
Foto: Jiří Čeloud

Naši klienti často nemohou ve svých původních neupravených kuchyních bez speciálních pomůcek plnohodnotně vařit. A nejde jen o kuchyni. S míšním poraněním jde v naprosté většině případů o závažnou změnu, která se však nepojí pouze přímo s vozíkem. Mnoho klientů je schopno chůze, ale mají například zhoršenou funkci jemné motoriky nebo ortostatickou hypotenzi (nízký tlak při změně polohy), což oboje zásadně ovlivňuje bezpečnost a práceschopnost.

Nyní zabrousíme do úprav kuchyně trochu detailněji. Představte si, že si do své současné kuchyně sednete na vozíku. Vlastně vyzkoušejte si to třeba jen s židlí na kolečkách. Dosáhnete na všechny potraviny? A co na kuchyňské náčiní? Vidíte do hrnce na sporáku? Zapnete digestoř? To a mnoho dalšího lze upravit, jen je třeba mít možnost se inspirovat a zkoušet.

Klienti si samozřejmě mohou zadat do vyhledávače na internetu „bezbariérové kuchyně“ a načerpat mnoho tipů. U nás si ale mohou vše vyzkoušet za podpory ergoterapeutky a instruktora nácviku soběstačnosti. Zkusit, o kolik snazší je vaření, když se dá vozíkem zajet pod varnou a pracovní desku nebo dřez, které jsou v ideální výšce. Jak je fajn dosáhnout na všechny kuchyňské instrumenty a jak snadné je krájet ingredience ergonomickým nožem či speciálním nožem pro tetraplegiky.

Pokud se najde vhodná kombinace úprav a pomůcek, může se stát vaření důstojnějším, nebo dokonce zcela plnohodnotným. A není nutně třeba vyměnit celou kuchyni za novou, jistě finančně nákladnou, možná postačí jen drobnější změny.

Pokud o přestavbě kuchyně přemýšlíte a chcete téma více prodiskutovat, máte možnost na sociálně-rehabilitačním pobytu nebo si můžete domluvit termín konzultace v naší ergoporadně (tel.: 606 067 151).

Kuřecí stehna naložená v marinádě z bílého vína, sójové omáčky, zázvoru, česneku a chilli papriček. Mistr Zdeněk s mnohaletými zkušenostmi z restaurace dává základ našemu odpolednímu vaření. Nakrájel jen polovinu masa. Tu druhou nechal ostatním. Krájení masa je pro lidi se zhoršenou jemnou motorikou dost složité.
1

Proto využíváme speciální úchopové rukavice a různé ergonomické nože. Na fotografii je klient Radek s nožem s vertikální rukojetí.
2

Vybírat je opravdu z čeho. Občas se dokonce najde klient, který přiveze brusku a nože nabrousí, to se pak pracuje jedna radost.
3

Když je u stolu plno, dá se krájet i na prkénku na klíně. Za klientkou Romanou je vidět upravená varná deska, pod kterou může člověk na vozíku zajet a pohodlně vařit. Přepínačem nalevo se dá elektricky nastavit jednak výška desky od země, pak také výška horních skříněk, aby do nich klienti dobře dosáhli a zároveň jim při vaření nepřekážely.
4

Když je třeba přidržet pohyblivé prkénko a není čas jet pro protiskluznou podložku, pomohou další ruce. Ukázka perfektní spolupráce.
5

Detail na speciální nůž pro tetraplegiky. Díky stahující objímce přes hranu ruky nesklouzne a není tak třeba úchopová rukavice. Také lze nastavit úhel čepele od rukojeti. Nůž je vhodný pro praváky i leváky.
6

O práci se podělí všichni zúčastnění. Klientka Vendy se i přes zhoršenou funkci ruky statečně pere s lisovačem na česnek.
7

Lidka pomáhá Vendy s otevřením oleje. Vendy se pouští do smažení další části pokrmu. Vaříme pro celkem osm lidí. Klienti se u plotny pěkně vystřídají a vyzkoušejí si tak většinu činností s vařením spojených.
10

Používáme běžné kuchyňské nádobí, v tomto případě pánev kompatibilní s indukční varnou deskou, u které je snížené riziko popálení.
9

Vaříme kung-pao. Zbyšek přesně dodržuje vybraný recept.
8

Joystick Zbyškova elektrického vozíku lze posunout dozadu, díky tomu může najet k plotně až nadoraz. S přemístěním masa z rendlíku do pánve se zeleninou ochotně pomůže Radek.
11

Společně hodujeme u velkého stolu ve vedlejší klubovně. Výsledek stojí za to. O to víc, když se sejde prima parta. A ta se sejde vždycky!
12

Odebírat newsletter

Podpořte nás

Život je jízda!

Pojeďte kousek cesty s námi.

Chci darovat