ParaCENTRUM Fenix je brněnská organizace, která od roku 2004 pomáhá lidem po úrazu míchy. Cílem Fenixe je, aby každý, kdo utrpěl úraz, mohl žít co možná nejvíce podle svých představ a byl co možná nejméně závislý na pomoci okolí.

Zdroj: Magazín Paraple, říjen 2017
Text: Michaela Vařeková, ParaCENTRUM Fenix

Od rehabilitace po právní pomoc

Fenix nabízí široké spektrum služeb, snaží se pokrýt všechny stěžejní aspekty života na vozíku. Samozřejmostí je tedy cvičení s fyzioterapeutem, které klientovi pomáhá udržet nebo dokonce zlepšit pohybový potenciál.
Ergoterapeutka pomůže s výběrem správného antidekubitního polštáře a s nastavením vozíku pro správný sed.
Novinku představuje fitness poradenství a zdravá výživa. Fitness poradenství vede Jaroslav Náhlík, vedoucí aktivizačních služeb a instruktor soběstačnosti. Klienti, kteří službu využívají, jsou s jeho vedením spokojení. Jaroslav je na vozíku od sedmnácti let. Když radí klientům, jak správně cvičit, považuje za výhodu, že je také vozíčkář. „Znám to z doby, kdy jsem měl sám po úrazu. Mnohem lépe se mi poslouchalo a učilo od lidí, co byli taky na vozíku. Osobní zkušenost budí v klientovi důvěru, má pocit, že vím, o čem mluvím,“ říká Jaroslav. Fitness s klienty jej baví, každé jednotlivé zlepšení mu činí radost.
V současné době probíhá ve Fenixu druhý pětitýdenní kurz zdravé výživy s Terezou Škobránkovou, ergoterapeutkou a výživovou poradkyní. Základy správného a vyváženého stravování Tereza vysvětluje na skupinových kurzech, individuálně pak, podobně jako Jaroslav v posilovně, sestavuje každému klientovi jídelníček na míru. „Spousta lidí má představu, že zdravá výživa je velmi drahá a pro ně tedy nedosažitelná věc. Učím klienty pracovat s výživovými hodnotami a především jíst regionální potraviny, které jsou mnohdy kvalitnější a pro nás vhodnější, než předražené suroviny z dovozu,“ shrnuje v kostce Tereza.
Samozřejmostí je i služba sociální poradenství. Pracovnice pomohou s vyplněním formuláře, žádostí o příspěvek, poradí s řešením jakéhokoliv problému a v neposlední řadě nabídnou pomocnou ruku při návratu na pracovní trh.
Klientům jsou dále k dispozici psycholožka, právník a odbornice na bezbariérovost. Celkem čtrnáct osobních asistentů pak pomáhá mimo Fenix.
Všichni se vyznačují přátelským a lidským přístupem.

Fenix pro veřejnost

Čím dál tím víc se organizace otevírá veřejnosti. Zaměstnanci léta pořádají preventivní přednášky ohledně úrazů páteře a míchy.
Letos poprvé se v brněnském hotelu Voroněž konal Ples pro Fenix, integrační společenská událost, které se zúčastnilo téměř čtyři sta lidí, z toho šedesát vozíčkářů.
Zaměstnanci spolu s klienty pravidelně pořádají dětské nebo zaměstnanecké dny pro svoje firemní partnery. 5. září, v rámci Mezinárodního dne poranění míchy, si v Lužáneckém parku mohli kolemjdoucí vyzkoušet překonat na vozíku překážkovou dráhu. Závaží na hrudi způsobující omezenou hybnost trupu a návleky na ruce tlumící hmat, simulovaly každodenní situaci kvadruplegika. Ohlasy byly pozitivní a vesměs podobné. Teprve díky simulaci si návštěvníci plně uvědomili, čemu vozíčkář každý den čelí a jak jsou pro něj některé zdánlivě jednoduché úkony náročné. Součástí programu byla také preventivní přednáška a ukázka basketbalu na vozíku. „Hrával jsem na střední škole, tudíž basket sám je mi blízký. Horší je to ve spojení s jízdou na vozíku. Mám dost co dělat sám se sebou, natož se starat o balon. Handicapovaní hráči jsou borci, mají můj respekt,“ uvedl Jakub Nesnídal, jeden z účastníků.
V současné době jsou již v plném proudu přípravy na příští Ples pro Fenix, který se uskuteční opět ve Voroněži, a to 14. dubna 2018. „Letos jsem se těšila, že nám po plese odpadne spousta starostí,“ říká Kristýna Náhlíková, vedoucí fyzioterapeutka a jedna z hlavních organizátorek plesu. „Ale plesem to neskončilo, akcí bylo pořád víc. A další budou přibývat. Občas to bývá náročné, ale hezké zároveň. Nestěžuji si,“ dodává s úsměvem Kristýna. „Léta tu ta organizace fungovala, měla úspěchy, ale věděl o ní málokdo. Teď se na nás lidé čím dál častěji obracejí a děkují nám za to, co děláme,“ dodal ředitel Michal Odstrčil.

Největší výzva

Nejvýznamnější část cesty má Fenix před sebou. Budova u bohunické nemocnice, kde organizace nyní sídlí, je určena k demolici, má ustoupit nové bytové zástavbě.
Třebaže organizace má finanční prostředky ke stavbě nového centra, dlouhou dobu se nedařilo v Brně najít vhodný pozemek. Teď se zdá, že je řešení přece na obzoru. „Vedeme jedno jednání za druhým. Když to dobře půjde, příští rok začneme stavět,“ říká ředitel.
Nové centrum by vedle zázemí pro zaměstnance a stávajících místností pro fyzioterapeutická cvičení nebo posilovnu mělo mimo jiné obsahovat i chráněnou restauraci a kavárnu, prostor pro Sociální podnik Fenix a především ubytování pro dlouhodobější pobyty. Fenix by se tak stal přístupný i potenciálním klientům, pro které momentálně představuje největší bariéru dojezdová vzdálenost do Brna.

Kontakt:
ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Netroufalky 787/3,
625 00 Brno
tel.: 733 589 567 | www.pcfenix.cz