Možnost nahlédnout do činnosti obecně prospěšné společnosti Pestrá jsme měli díky pozvání na slavnostní otevření nové nácvikové ergoterapeutické místnosti.Její součástí je mnoho užitečných pomůcek pro lidi s různým postižením. Najdete zde vše od mechanických vozíků, polohovacích postelí, pomůcek pro osobní hygienu až po různé možnosti ovládání počítače, mechanickou podporu rukou či robotické ruce. Služby Pestré ale zdaleka nejsou jen nácviková místnost. Některé z nich mohou být užitečné i pro vás.Proto jsme požádali lidi z Pestré, aby vám je představili.

Zdroj: Magazín Paraple, březen 2020
Text: Jana Augustinová, public relations, Pestrá, o.p.s., Lenka Honzátková, specialistka spinální problematiky
Foto: archiv Pestrá, o.p.s

Žaneta a Hakim2

Domácí výcvik asistenčních psů

Již od roku 2009 se v Pestré zabýváme výcvikem asistenčních psů pro lidi s různými druhy postižení. Máme zde, jako jediní v České republice, mezinárodně akreditovaný bezkotcový výcvik od celosvětově uznávané asociace Assistance Dogs International. Věříme totiž, že pes, který je vychovávaný a vycvičený v přirozeném domácím prostředí, má tu nejlepší průpravu, aby dobře pomáhal svému budoucímu páníčkovi. První v České republice jsme vycvičili jako asistenčního portugalského vodního psa Mikea nebo signální čivavu Alvina.
Vizí naší neziskovky je „pestrý život lidí s postižením“, a to nejen prostřednictvím vycvičeného asistenčního psa, ale také třeba pracovních míst a snahou o osvětu a propagaci tohoto tématu.

Sociální rehabilitace

Další službou, kterou se pyšníme, je registrovaná bezplatná sociální služba sociální rehabilitace, díky které se můžeme opravdu důkladně starat o své klienty. A co to konkrétně znamená? V případě zájmu o asistenčního psa se ozvete sociální pracovnici Kristině na e-mail: 6kvC-7d7VX~zVcjjW5pJ nebo na telefonní číslo 739 022 979 a domluvíte si osobní schůzku. Na ní se pobavíte o tom, s čím potřebujete pomoct a jakou podporu vám můžeme nabídnout. Když má sociální pracovnice dostatek informací o vašich potřebách a životním stylu, začíná naše spolupráce a zároveň sociální práce. Pokud se shodneme na tom, že asistenční pes je opravdu tou vhodnou podporou, která vám ulehčí život, tak poté začne vedoucí výcviku vybírat vhodného pejska. V Pestré vždy vybíráme konkrétního psa pro konkrétního klienta.
Během výcviku vás připravíme na život s asistenčním psem prostřednictvím nácvikových dní a letního nebo podzimního rekondičního pobytu. Pod vedením trenérek se zde naučíte se svým budoucím parťákem pracovat.
Předáním psa ale práce nekončí. Prvnímu roku po předání psího pomocníka do rodiny, kdy je spolupráce nejintenzivnější, se říká sžívání. Je to období, kdy si klient, stejně jako pes navzájem nastavují hranice a potřeby. Spokojenost obou stran je pro společné soužití velmi důležitá.

Ergoterapeutická nácviková místnost

V rámci služby sociální rehabilitace nabízíme také komplexní ergoterapeutickou podporu při výběru a vyzkoušení kompenzačních pomůcek z České republiky i ze zahraničí, včetně možnosti krátkodobého zapůjčení. Cílem je zvyšování soběstačnosti lidí se zdravotním postižením prostřednictvím efektivního využívání asistivních technologií.
Ergoterapeutické služby jsou v rámci poskytování sociální služby sociální rehabilitace zcela zdarma. Projekt je podpořen z Evropských strukturálních a investičních fondů v rámci operačního programu Praha - pól růstu.

Pestrá cestovka

Další ojedinělý projekt sociálního podnikání v České republice. Říkáte si, v čem je jiná, než ostatní? To je jednoduché. Když si koupíte zájezd u Pestré cestovky, tak podpoříte výchovu a výcvik psích parťáků, a přitom nezaplatíte ani korunu navíc.

Prožitkové workshopy a audity bezbariérovosti

Prožitkové workshopy probíhají formou interaktivních školení, na kterých připravujeme zaměstnance firem na komunikaci se zákazníky s různým druhem postižení. Prostřednictvím auditů zase zjišťujeme, jak jejich prostory těmto zákazníkům vyhovují, a v závěrečné auditní zprávě navrhujeme řešení pro odstranění bariér.
Našimi workshopy už prošli například zaměstnanci společností dmdrogeriemarkt, s.r.o. a O₂ Czech Republic, a.s.
Ve filiálkách DM drogerií rovněž proběhl audit bezbariérovosti, jehož výsledky pomohly zlepšit přístupnost prodejen DM. Společnost O2 Czech Republic těmito audity v loňském roce také prošla.
Rádi bychom, aby se okruh odpovědných firem dále rozšiřoval.

Pestrý život lidí s postižením

Jak už bylo řečeno na začátku, naší vizí je „pestrý život lidí s postižením“. K 10. výročí naší společnosti jsme se rozhodli tuto vizi zhmotnit a ukázat, co to vlastně znamená.
Na základě životních příběhů lidí se zdravotním postižením chceme zvýšit informovanost veřejnosti o problematice života se zdravotním postižením a podporovat aktivity vedoucí k odstranění bariér a integraci lidí s postižením do společnosti.
V České republice žije kolem jednoho milionu zdravotně postižených lidí, tedy více než 10 % populace. Zdaleka se tedy nejedná jen o okrajovou záležitost.
Tvářemi kampaně jsou zajímavé a úspěšné osobnosti, které mají, i přes své postižení, mnohem pestřejší život, než by se mohlo na první pohled zdát.

Ponožkový pestrouš

Pestrouš3Celorepubliková kampaň, kdy děti a dospělí z celé České republiky šijí psy z ponožek dle návodu a my je potom nabízíme k prodeji. 100 % z výtěžku z prodaných Pestroušů putuje na podporu výcviku asistenčních psů.
Cílem této kampaně je seznámit širokou veřejnost s tím, jak může asistenční pes změnit život lidem s postižením k lepšímu a zároveň je to jedna z možností, jak na výcvik těchto psů finančně přispět. Zapojilo se do ní již více než sedmdesát základních škol ze všech krajů České republiky i ze Slovenska a více než tři tisíce dětí a dobrovolníků.
Ponožkoví Pestroušové spojují všechny bez rozdílu, a tak se k této kampani připojila třeba i ženská věznice ve Světlé nad Sázavou. Velkým odběratelem Pestroušů je internetový gigant alza.cz, který je zařadil jako stálici mezi své charitativní předměty.

Milionový pes

V rámci tohoto projektu dlouhodobě bojujeme za narovnání práv majitelů asistenčních a vodicích psů.
Věděli jste, že asistenční pes není proplácen státem, zatímco vodicí pes je uznanou a proplácenou kompenzační pomůckou?

Potkej svoji hvězdu

Projekt má za cíl umožnit našim klientům setkání s jejich oblíbenou osobností. První hvězdou se stal Lukáš Pavlásek, kterého si vybral třináctiletý Jáchym s Aspergerovým syndromem. Jako druhý se zapojil Pepa Vojtek z Kabátů, se kterým se toužila potkat paní Iveta.
Pestrou podpořilo a podporuje také několik dalších slavných osobností, například Lenka Zahradnická, Anička Polívková, Michal Nesvadba, Otakar Brousek mladší, kapela Sto zvířat a další.

Pestrý život lidí s postižením - Vašek Uher