Co je terapie ruky?
Jde o druh rehabilitace zaměřený na ruku a horní končetinu jako celek. Tato terapie umožňuje rychlejší návrat do běžného fungování, na které byl člověk zvyklý před vznikem obtíží. U snížené funkce horních končetin vyplývající z úrovně míšního poranění se zaměřuje na rozvoj zbylých funkcí a náhradu těch ztracených (např. úchopu).
Kdo se terapií ruky zabývá?
V Centru Paraple se setkáte s hned celým týmem terapeutů-specialistů, jejichž další doménou je péče o ruku a horní končetinu. Systematicky si prohlubují své znalosti a zkušenosti z oblasti anatomie, fyziologie a kineziologie a získávají tak zkušenosti s ovlivňováním patofyziologických stavů horních končetin u lidí po poškození míchy, které jsou důsledkem úrazu nebo vrozené či získané nemoci. Vzdělávají se i v rámci České společnosti pro terapii ruky (https://www.terapieruky.cz/) a také na zahraničních stážích.
Pracují na základě indikace lékaře stanovené při příjmu klienta do služby sociální rehabilitace. Jsou však schopni odlišit příznaky jednotlivých obtíží nebo onemocnění a nasměrovat klienta na lékařské vyšetření i v průběhu pobytu. Jejich základním úkolem je včasný záchyt obtíží sledováním funkčního stavu horních končetin, které by se později mohly rozvinout v komplexnější problém. Pro dosažení cílů terapie využívají řadu technik a nástrojů. Samozřejmostí je spolupráce s multidisciplinárním týmem.
Komu je terapie ruky nabízena?Klientům, kteří řeší projevy patofyziologických stavů na horní končetině, jež jsou důsledkem úrazu či nemoci. Jedná se zejména o podpůrnou péči u zvýšené spasticity, zkrácených svalů, kontraktur a deformit, u stavů, kdy se klient potýká se sníženou funkcí ruky nebo její náhlou ztrátu. Dále může pomoci při léčbě syndromů z přetížení, degenerativních onemocnění kloubů, úžinových syndromů, posttraumatických stavů nebo stavů po chirurgických rekonstrukčních výkonech či aplikaci botulotoxinu. Má využití také u diagnóz jako je např. Trigger finger, Dupuytrenova kontraktura, tenisový loket, oštěpařský loket, Morbus de Quervain, tenosynovialitida, artróza, artritida a další.
K čemu bude terapie ruky právě vám?
→ Seznámí vás s anatomií a biomechanikou pohybu horních končetin.
→ Pomůže vám zmapovat limity a nabídne vhodné nástroje na rozvoj nebo náhradu funkce.
→ Ukáže vám, jaký vliv mají na funkci horní končetiny ergonomický (správně provedený) pohyb a také vhodně zvolené a správně používané pomůcky.
→ Zmírní vám vzniklé obtíže (např. bolest, otok, spasticitu, zkrácení svalů, omezení plynoucí ze špatného hojení jizev) a naučí vás předcházet jejich opětovnému vzniku (např. prevence opakování syndromu karpálního tunelu).
→ Podpoří a provede vás následnou rehabilitací (např. po chirurgickém zákroku nebo aplikaci botulotoxinu).
→ Vybaví vás pomůckami pro podporu fyziologického postavení ruky, funkce a ergonomického pohybu (např. individuální výroba ortéz, dlah).
→ A co je nejdůležitější: naučí vás, jak o své ruce pečovat a rehabilitovat i v domácím prostředí.
Jak vypadá proces od zahájení terapie ruky až po ukončení spolupráce?
Vše začíná indikací lékařem, avšak doporučení ke spolupráci může vyslovit i terapeut na základě projevů obtíží, které nebyly v rámci příjmu zmíněny. V tom případě konzultuje postup s lékařem a odesílá klienta k dalšímu vyšetření.
Následuje první terapie, na které jsou na základě podrobného vyšetření určeny její cíle a plány. Může se jednat o cíle krátkodobé, které je většinou možné vyřešit během třítýdenního pobytu (např. protažení zkrácených svalů, aktivace oslabených svalů, výroba dlahy nebo ortézy, výběr vhodné pomůcky, nácvik autoterapie), ale i dlouhodobé, pro jejichž dosažení musí spolupráce terapeuta s klientem pokračovat i po ukončení pobytu (např. úpravy dlah v rámci postupného dlahování zkrácených svalů, monitorování a úpravy funkčnosti pomůcek pro náhradu úchopu nebo dohled nad změnami funkční kapacity horních končetin).
Dlouhodobé rehabilitační plány mohou být řešeny v rámci ergoterapeutické poradny (termíny jsou vypsány na našem webu) nebo na dalších pobytech.
V rámci reakce na aktuální epidemickou situaci nabízíme i nové formy terapie ruky, a to prostřednictvím on-line poradenství a kontrol vedených z pohodlí a bezpečí domova.
Tým terapie ruky Centra Paraple
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Mgr. Zuzana Gregorová |
Bc. Kristýna Moudrá |
Mgr. Magdalena Svobodná |
Mgr. Hana Vatěrová |